CNN Prima News očkování

očkování

Výpis příspěvků ke štítku „očkování“

Konec příchutí u zahřívaného tabáku. Co všechno přinese zákon podepsaný prezidentem

5. června 2023 21:21

Zahřívané tabákové výrobky nebudou smět obsahovat různé příchutě, stejně jako tomu už je u klasických cigaret. Změnu přinese novela o ochraně veřejného zdraví, kterou v pondělí podepsal prezident Petr Pavel. Dále upravuje věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se rozšíří. Lidé pracující v potravinářství už nebudou potřebovat takzvaný potravinářský průkaz. Předloha původně pojednávala jen o bezpečnosti dodávek pitné vody, poslanci i senátoři do ní přidali další úpravy.

Problémy se srdcem po vakcíně proti covidu? Výjimečnou reakci vysvětlila nová studie

21. května 2023 16:28

Proč se u některých pacientů po očkování proti covidu objevily problémy se srdcem? Nová studie vědců z Yaleovy univerzity ukazuje na přehnanou reakci imunitního systému. Za potíže, které se vyskytly zcela výjimečně a měly v drtivé většině lehký průběh, tak podle nich nemohly protilátky produkované vakcínou. Typicky šlo o záněty srdce, kterým se odborně říká myokarditida či perikarditida, a postihují především mladé muže.

Nebezpečí v podobě spalniček, očkovaných stále není dost. Lékaři řekli, zda hrozí epidemie

13. května 2023 06:53

Začátkem roku 2019 bili hygienici na severní Moravě na poplach. Za první dva měsíce tam spalničkami onemocnělo 21 lidí, přitom za celý předchozí rok bylo v celé České republice takových případů pouze šest. Naštěstí to neskončilo žádným úmrtím, i když je tato nemoc velmi nebezpečná zvláště pro malé děti. „Spalničky nejvíce ohrožují především kojence, kterým hrozí neurologické komplikace a přibližně jedno dítě z tisíce může kvůli nim i zemřít,“ říká dětská lékařka a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová. Mohla by se podobná situace jako před čtyřmi lety opakovat?

Na důležitost očkování upozornil Evropský týden. V čem experti shledávají pozitiva?

4. května 2023 22:18

Evropský týden vakcinace, který se letos konal od 23. do 29. dubna, opět připomněl důležitost očkování. Evropská osvětová kampaň otevřela tři stěžejní témata – očkování jako prevence proti mnoha nemocem, důraz na dodržování očkovacích schémat a na komunikaci odborné veřejnosti s laiky. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Světová zdravotnická organizace při OSN (WHO).

S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování

24. dubna 2023 05:14

V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.

Prymula: Vyléváme miliony prošlých covidových vakcín. Ztráty pro Česko jdou do miliard korun

30. března 2023 14:29

Evropská unie zaplatila zhruba za trojnásobek covidových vakcín, než potřebovala. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj nyní Česko doplácí na nevýhodné smlouvy, které byly uzavřeny s producenty očkovacích látek během těžké koronavirové krize. Mnoho vakcín proto evropské země vylévají bez toho, aniž by byly použity.

Po očkování proti covidu Juraj zkolaboval, přestal ovládat tělo. Odškodného se zřejmě nedočká

6. března 2023 14:30

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje přes deset tisíc podezření na nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19. „Po vpichu vakcíny se mi rozbušilo srdce, až jsem úplně ztratil vědomí,“ popsal pro CNN Prima NEWS svou negativní zkušenost pan Juraj. Vedle toho úřad u jednoho z případů nevylučuje v souvislosti s očkováním dokonce úmrtí. Ti, kteří se po vakcinaci potýkají se zdravotními problémy, se však odškodnění spíše nedočkají. Celkem bylo v Česku použito více než 19 milionů dávek.

Jana „Dezinfo“ Hamplová, překřtil senátorku Válek. Primitivní, chci omluvu, reagovala politička

17. února 2023 19:51

Primitivní urážka, omluvte se. Tak reagovala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP), který loni zvolenou členku horní komory přejmenoval na Janu „Dezinfo“ Hamplovou. Šéf resortu ji na sociálních sítích kritizoval za to, že na svých sociálních sítích zčásti zdůvodnila nedostatek léků malou účinností očkování. „Na omluvě trvám, protože podobná hanlivá označení mě poškozují jak profesně, tak v rámci výkonu funkce senátorky,“ napsala Hamplová ve své výzvě.