CNN Prima News očkování

očkování

Výpis příspěvků ke štítku „očkování“

Nejhorší dny mého života, popisuje boj s encefalitidou Martin. Podcenil prevenci, teď lituje

Lékaři v Česku hlásí až 60procentní nárůst případů klíšťové encefalitidy. Může za to vyšší výskyt nakažených klíšťat, kterých je v tuzemsku nejvíce v Evropě. Podle odborníků jde o vážné onemocnění, které může postihnout jak děti, tak dospělé a vést i k doživotním následkům. Lék navíc neexistuje a jedinou účinnou prevencí je očkování.

Trump hledá voliče u odpadlíka Kennedyho. Podpoř mě a skvěle dopadneš, vzkázal soupeři

Americký exprezident a kandidát republikánů v boji o Bílý dům Donald Trump ani po zmařeném atentátu a lehkém střelném zranění nepolevuje ve svém úsilí vyhrát nadcházející volby. Na svoji stranu se snaží získat nezávislého kandidáta Roberta Kennedyho jr. Pokračovatel slavné dynastie odešel z Demokratické strany a nyní se pokouší uspět sám za sebe. Trumpovu snahu jej zlákat dokládá uniklý záznam, na kterém si oba kandidáti na amerického prezidenta telefonovali. Mimo jiné si v něm notovali ohledně odmítavého názoru na očkování a Trump měl Kennedymu slíbit, že pokud jej podpoří, „dopadne to pro něj skvěle“.

Dovolená s domácím mazlíčkem: Pozor na stres, v zahraničí musí splnit tři základní podmínky

S letními dovolenými se každý rok vrací také úvahy, jestli vzít do vysněné destinace i svého domácího mazlíčka. Je třeba to pečlivě zvážit, protože cestování může být pro pejsky nebo kočičky velkým stresem. Navíc při cestách do vzdálených oblastí se náš chlupatý parťák může setkat s nemocemi, které u nás nejsou běžné.

USA a Velká Británie se potýkají se sílící vlnou koronaviru. Vyvolal ji nový kmen FLiRT

Spojené státy a Velká Británie se potýkají s narůstajícím počtem případů nemoci covid-19. Informují o tom britský The Mirror a americká CNN. Příčinou letní vlny je nový kmen viru, který nese název FLiRT. Ten podle vědců sice dokáže lépe odolávat očkování, díky čemuž je nakažlivější, ale zdá se, že působí méně závažný průběh onemocnění.

Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli

V Ostravě se šíří největší lokální epidemie žloutenky typu A za posledních nejméně deset let. Na poplach bijí hygienici i lékaři, kteří vyzývají, aby se lidé proti „nemoci špinavých rukou“ očkovali. Žloutenkou se může v moravskoslezské metropoli nakazit prakticky kdokoli. Stačí, když se v tramvaji dotkne madla nebo v obchodě nákupního košíku a doma si pak neumyje ruce. Informace přinesl web iDnes.cz.

Jak chránit děti před nástrahami léta? Experti jmenovali rizika, netýkají se jen slunce

Letní období s sebou přináší nejen radostné aktivity venku, ale také specifická rizika pro děti. Problém navíc vždy nepředstavuje jen slunce. Důležité je podle Jany Ježkové, lékařky a vedoucí asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP, dbát na dostatečný příjem tekutin, prevenci úrazů, ochranu před sluncem i hmyzem a zajištění psychické pohody. Své rady a varování připojili i další odborníci.

Obranyschopnost je nejvyšší kolem 20. roku života, říká imunolog. Pak už to jde z kopce

Imunita sílí zhruba do 20. roku života, kdy dosahuje maxima, ale pak už pomalu a setrvale klesá. Těžko se dá však změřit, jestli má člověk obranyschopnost na 80 % nebo 90 %. Výsledky jsou individuální a mohou se lišit i v rámci jednoho měsíce, říká imunolog Václav Větvička. Na to, jak ji posílit, kdy zpozornět a jestli je lepší imunita získaná očkováním nebo proděláním nemoci, se ptala moderátorka Martina Kuzdasová v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.

Dovolená s mazlíčkem: Co vše musí vaše zvíře splňovat?

Domácí mazlíčci potřebují pro cesty do zahraničí cestovní doklad, očkování proti vzteklině či čip. Některé země požadují i splnění dalších podmínek, třeba odčervení u psů. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Pas musí majitel zvířete opatřit u schváleného soukromého veterinárního lékaře.

Nový nástroj v boji s černým kašlem? Databáze odhaluje, který praktik proti nemoci očkuje

Zájemci o očkování proti černému kašli už nemusí marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka.

Spalničky řádí i v oblíbených letních destinacích. Nechte své děti očkovat, vyzývají lékaři

Počet nakažených spalničkami roste ve státech po celé Evropě, včetně oblíbených letních destinací. Lékaři proto vyzývají rodiče, aby zvážili u svých dětí očkování. Epidemie částečně zasáhla i Česko, Státní zdravotní ústav (SZÚ) v dubnu potvrdil tři desítky případů této infekční choroby. Aktuální informace ze zahraničí přinesl The Mirror.