
Za vysoké ceny paliv mohou rafinerie. Na ně je česká vláda krátká, říkají ekonomové
Země, ve kterých se lidé nechali více proočkovat vůči nemoci COVID-19, zaznamenaly v průměru menší počet zemřelých v souvislosti s koronavirem, ukazují data. Čeští odborníci si pochvalují, že se především loni povedlo masivně proočkovat rizikové skupiny před příchodem podzimní vlny varianty delta. Úřady však upozorňují, že další přeočkování bude zřejmě nutné na podzim.
Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli výskyt nemoci COVID-19 na svém území poprvé přiznala teprve minulý týden. Severokorejské zdravotnické úřady podle agentury AP uvedly, že „horečkou neznámého původu“ od konce dubna onemocnělo 1,2 milionu lidí. V KLDR jsou omezené testovací kapacity, takže potvrzeno je jen malé množství případů nákazy koronavirem, píše AP.
Podzimní vlna covidu je nevyhnutelná, Češi se však nemusí bát dalších lockdownů. V nedělní Partii Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nastínil také, jakým způsobem budou nastavena protiepidemická opatření. Nošení roušek se zřejmě vrátí například do hromadné dopravy či do lékařských zařízení. Rizikové skupiny se podle něj budou muset zřejmě znovu přeočkovat. Poslanec a lékař Jiří Mašek (za ANO) však varuje, že očkovací kapacity nemusí být dostatečné.
Češi se musí připravit na další podzimní vlnu covidu, upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jeho rezort proto připravuje strategii dalšího očkování a možných opatření, která by mohla začít platit. Ministr zároveň doufá, že bude také na podzim stále převládat méně závažnější varianta omikron. Válek však předpokládá, že v budoucnu můžeme očekávat znovu také závažnější mutace covidu, proto bude podle něj nutné se pravidelně nechat přeočkovat.
Přeočkování proti nemoci COVID-19 bude nutné zřejmě každý podzim, naznačil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zdůraznil, že očkování bude nadále dostupné a zdarma. Kdo podle něj očkování odmítne a patří do rizikové skupiny, ohrožuje svůj vlastní život.
U pacientky z Vysočiny se vyskytla raritní forma záškrtu. Zdrojem infekce bylo zřejmě domácí zvíře, které rodina chovala. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Naposledy byl záškrt v Česku zaznamenán v roce 1995, proti této nemoci je v tuzemsku povinné očkování od roku 1946. Podle SZÚ je třeba uklidnit veřejnost, nynější případ je raritní. Nakazila se pacientka, která užívá léky na omezení imunity a má jiné chronické onemocnění.
V pondělí přibylo v Česku 865 potvrzených případů koronaviru, o polovinu méně než před týdnem. Výrazně nižší byl ale také počet testovaných. Na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 52 nakažených, takzvané incidenční číslo tak dále klesá. V nemocnicích je s covidem 372 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
V neděli přibylo v Česku 126 potvrzených případů koronaviru, nejméně od loňského srpna. V mezitýdenním srovnání je to pokles přibližně o dvě třetiny. Méně se ale také testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
S koncem pandemické pohotovosti končí Čechům i možnost absolvovat jeden PCR test měsíčně hrazený z veřejného zdravotního pojištění. To zkomplikuje život zejména neočkovaným, pokud se budou chtít vypravit do některé z oblíbených turistických destinací v Evropě. Na řadě míst se totiž bez negativního testu neobejdou.
Ve čtvrtek přibylo v Česku 935 nových případů nákazy koronavirem, což je asi o 40 % méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19 dokonce klesl oproti předchozímu čtvrtku téměř o polovinu na 467. Je to nejnižší počet zhruba od půlky loňského října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve středu přibylo v Česku 1211 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, je to nejnižší nárůst ve všední den od 18. dubna. V mezitýdenním srovnání klesl nárůst nových případů zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Testy v úterý potvrdily 1 372 nových případů covidu v Česku, o třetinu méně než před týdnem. Podobně ubylo také hospitalizovaných s covidem, kterých je 606. Kromě nových případů nákazy hygienici v úterý odhalili 260 lidí, u kterých mají podezření na opakovanou infekci novým typem koronaviru. I to představuje pokles, o týden dříve jich bylo 382. Vyplývá to ze statistik zveřejňovaných na webu ministerstva zdravotnictví.