Kanibal z městečka u českých hranic naložil do sudů 40 obětí aneb Zločin před 100 lety
očkování
Výpis příspěvků ke štítku „očkování“
Z dovolené poslání: Komentář psích záchranářů, kterým Gruzie změnila život
Gruzie, země ležící ve stínu velkého Kavkazského pohoří, je všeobecně známá krásou své přírody, pohostinností lidí a chutěmi místní gastronomie. Je to ale také země plná toulavých psů. Narazíte na ně v ulicích měst, podél silnic a doprovázejí vás na horských túrách. Jsou prostě všude. Stávají se oběťmi dopravních nehod, jsou sužováni nemocemi, často hladoví a jsou vystaveni nemilosrdným přírodním podmínkám. Drtivá většina místních je k jejich utrpení lhostejná. V Česku se ale dala dohromady skupina lidí, která chce tuto situaci změnit.
Pouhý kašel nebo obyčejná chřipka? Zprvu běžné příznaky mohou signalizovat zákeřné onemocnění
Česko zažívá sezónu respiračních onemocnění. Mnohem častěji odborníci zaznamenávají také nárůst pacientů s pneumoniemi, tedy zápaly plic, a to i těmi atypickými. Ačkoliv někteří mohou onemocnění považovat za „zvládnutelné“, může skončit i smrtí či zanechávat trvalé následky. Před zápaly plic tradičně experti varují v polovině listopadu u příležitosti Světového dne pneumonie. Celoročně však připomínají nebezpečí, které je s infekcí dolních cest dýchacích spojené, a vybízejí k prevenci. Ta je u některých nemocí lehce dostupná.
Odpůrce očkování ministrem zdravotnictví. Trump si vybral do čela resortu Roberta F. Kennedyho
Robert F. Kennedy mladší, kterého agentura AP označuje za aktivistu proti očkování, by se podle představ zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa měl stát ministrem zdravotnictví. O jeho nominaci Trump informoval na X. Schválit ho ještě musí Senát, v němž ale Trumpovi republikáni budou mít většinu.
Senátorka Hamplová k Láskovi: Krásné příjmení, ale je to hrubián. Nemluvím řečí jeho kmene
Václav Láska má krásné příjmení, ale chová se jako hrubián. Nemluvím řečí jeho kmene, vzkázala ve zveřejněném videu senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) v reakci na slova kolegy z horní komory, který ji označil za „hyenu a odpornou bytost“. Důvodem byl sdílený příspěvek, jenž spojoval náhlé úmrtí senátora Romana Krause (ODS) s nedávným očkováním proti covidu. Hamplová podle svých slov jen chtěla poukázat na možnou souvislost s vakcínami. Právní kroky podle svých slov neplánuje. „Považuji to za ztrátu času,“ dodala. Láska v reakci na její vyjádření sdílel příspěvek, který upozornil na mizernou docházku nezávislé senátorky.
Senátorka Hamplová spojila úmrtí kolegy s očkováním. Jste odporná bytost, reagoval Láska
Náhlý skon senátora Romana Krause (ODS) vyvolal mezi kolegy nejen v horní komoře Parlamentu smutek. Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová však ve čtvrtek sdílela příspěvek s informací, že Kraus zemřel v souvislosti s očkováním, a doplnila jej poznámkou „není co dodat“. Její kolega ze Senátu Václav Láska zareagoval slovy, že je co dodat. „Jste hyena a naprosto odporná bytost,“ napsal. Hamplová na opakovanou žádost CNN Prima NEWS o vyjádření nereagovala. Láska mimo jiné na zesnulého Krause zavzpomínal.
RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?
Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.
„Jen“ vyrážka? Takovou bolest nikomu nepřeji, říká Radka. Pásový opar měla dvakrát
Pod pojmem pásový opar si lidé nejčastěji představí nepříjemně vyhlížející vyrážku. Ačkoliv tento příznak k nemoci patří, kritická je bolest, které je nemocný vystaven. Paní Radka se s ní setkala dvakrát v rozmezí několika měsíců. „Bolest, která propukla... tu nikomu nepřeji,“ líčí. Virus, který pásový opar způsobuje, provází lidi už od dětství – ten samý totiž způsobuje plané neštovice. Ochránit se můžete prostřednictvím očkování.
Těžký boj s následky HPV viru. Prevence a očkování nesmí být ignorovány, říká Veronika
Bradavice na genitáliích nebo rakovina. Takové mohou být následky infekce některým typem HPV viru, které patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosným infekcím. Týkají se žen i mužů a to v mladším věku nebo i v tom starším. Obrana proti zhoubným nádorům, které může HPV člověku přinést, přitom tkví v očkování a také prevenci. Jenomže právě do ní se většině Čechů nechce. Veronika žila běžný život a chodila na pravidelné kontroly na gynekologii. Pak ale přišly komplikace v podobě masivního krvácení, jehož příčinou byl nádor, rakovina. Jak se dostala k závěru, že jde o HPV virus, a proč je prevence a očkování klíčové?
Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá
Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.
Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?
Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?
Loňské očkování vás nezachrání. Šíří se nová varianta covidu, experti vyzývají k vakcinaci
Českem se šíří nová varianta koronaviru XEC. Za poslední dva týdny ministerstvo zdravotnictví hlásí přes tisíc pozitivně testovaných denně. Podle expertů je nyní virus nakažlivější než předchozí mutace, a proto vyzývají k očkování. Před nákazou neochrání ani vakcinace z minulých let, upozornil imunolog Zdeněk Hel.
Covid se šíří nejrychleji od ledna. Lékař popsal nebezpečnou podobnost s příznaky chřipky
Respiračních onemocnění skokově přibylo. Případů covidu je nejvíce od začátku letošního roku. Rozdíl s chřipkou se podle příznaků rozeznává velmi těžce, upozornil pro CNN Prima NEWS praktický lékař Cyril Mucha. Doplnil, že u zhruba poloviny pacientů se podezření na covid prokáže.