Reportáž z covidária: I na Silvestra se u nás umíralo, neočkovaná žena přišla příliš pozdě

Také poslední den roku 2021 COVID-19 zabíjel. „Bohužel, jedna pacientka nám tady na oddělení umřela hned na Silvestra ráno,“ vypráví sestra Alena Krajíčková z covidového oddělení Nemocnice AGEL v moravském Novém Jičíně. A uvede reportéra CNN Prima NEWS na jeden z pokojů. Muž, kterému se díky přístrojům na podporu dýchání právě podařilo překonat kritickou fázi nemoci, přitom stále tvrdí: „Určitě se nenechám očkovat nějakou experimentální vakcínou.“

Covid se na Silvestra nenechal uchlácholit sváteční náladou posledního dne roku, ani se nezalekl půlnoční kanonády z rachejtlí. A dál infikované ukládal do postelí, ztěžoval jim dýchání a některé nakažené i zabíjel. Plné ruce práce měl s covidem i personál Nemocnice AGEL v Novém Jičíně. „Máme 47 pacientů na standardních pokojích vyhrazených pro pacienty s těžším průběhem covidu, devět jich leží na JIPkách,“ informuje mě na recepci špitálu mluvčí Adam Knesl. Míříme na plicní oddělení, na kterém aktuálně ošetřují 22 infikovaných. Pacienty s těžkými zápaly plic a na kyslíkových přístrojích.

Většina národa zasvětila Silvestra zábavě, na plicním oddělení v novojičínské nemocnici ale poslední den roku 2021 začal smutně. „Ráno nám tady zemřela sedmdesátnice. Nebyla očkovaná, navíc k nám asi přišla příliš pozdě,“ lituje ženu sestra Alena Krajíčková, která ve špitále slouží od roku 2008. „Byl to těžký zápal plic,“ dodá lékařka Beata Trojnarová, která slouží silvestrovskou čtyřiadvacítku. Sestry mají dvanáctihodinové služby. Přítomný personál je očkovaný a docela se zlobí na odmítače vakcín. Nebýt antivaxerů, měl by na oddělení odhadem tak třetinu práce.

„Na to se zeptejte těch neočkovaných, co tady leží na hajfrech,“ odvětí mi ošetřovatelka Dana Polášková, když se jí asi trochu nevhodně ptám, jak jí odmítači komplikují práci, kterou už v tomto zdravotnickém zařízení dělá tři desítky let. Nevím, jestli jsem jejímu slangovému výrazu rozuměl dobře, ale „hajfrem“ myslí přístroj na podporu dýchání s označením AIRVO 2 Nasal High Flow, na který je tady na plicním napojena většina pacientů.

Zaklepeme na dvoulůžkový pokoj, na kterém leží manželé Kremlovi, 70letý Jaromír a o dva roky mladší Marie. Onemocněli téměř zároveň před polovinou prosince. Žena je stále připojena na kyslíkový přístroj AIRVO 2, který jí zachránil život. Nasycenost krve kyslíkem čili takzvaná saturace činí u zdravého člověka asi 93 až 99 %, covid ale způsobil, že u paní Marie hodnota klesla až téměř na 60 %. A to je stav, kdy hrozí kritická desaturace a ztráta vědomí. „Když jsem se chtěla nadechnout, nešlo to. Opravdu hrozný pocit, bylo to zlé,“ vypráví skrz „dýchací trubičky“. Její stav se nyní pomalu zlepšuje, manžel na Silvestra může poprvé dýchat bez přístroje.

Vyléčený, zůstal však odmítačem

Manželé stáli na břehu řeky, kterou antická kultura nazvala Styx. Jaromír Kreml přesto nadále odmítá očkování. „Neočkovaní infekci dostanou snadněji, v mladším věku a nemoc má obvykle těžší průběh,“ vyprávím pacientovi, čemu sám věřím. Už jsem jako novinář prošel několika covidárii a nemám důvod si myslet něco jiného. Téměř vyléčený pacient Kreml mi oponuje. „Tvrdí se to i v televizi, ale já tomu nevěřím. Očkovat se nenechám. Přece si nedám vpíchnut do těla nějakou experimentální vakcínu, která za sebou nemá všechny fáze klinických testů. Tohle není žádná pořádná vakcína,“ tvrdí. Názor nezměnil ani po komplikovaném průběhu nemoci, jinak teď přemýšlí alespoň jeho žena Marie. „Mě ten pobyt v nemocnici přesvědčil, nechám se určitě očkovat,“ slibuje. „Bránit jí v tom nebudu, já se ale nenechám zastrašit a očkovat se nebudu,“ trvá na svém názoru muž.

Na Silvestra sloužící lékařka Beata Trojnarová přitom upozorňuje, že na plicním oddělení v Novém Jičíně leží v drtivé většině právě neočkovaní. „A přibývá mladších a neočkovaných, padesátníci a šedesátnici, tolik jich tu nikdy nebylo,“ porovnává. I sestry potvrzují, že zatímco loni v zimě umírali hlavně senioři ve vyšším věku, protože vakcinace se teprve rozjížděla, nyní je často šokuje smrt podstatně mladších lidí. „Nedávno nám tady umřel jednašedesátiletý kytarista, docela známý tady u nás. Člověk kolem něho celé noci chodí, opatruje ho, slyšíme, jaké má ještě plány, ale on umře. A to nás pak všechny zasáhne,“ diskutují sestry. Ani talentovaný kytarista nebyl očkován.

Vakcínu spojují i s početím

Na Silvestra ráno propustili devětadvacetiletého muže. „Byl tu dvakrát. Napřed s covidem a těžkým zápalem plic, a když byl propuštěn, vrátil se k nám zanedlouho s plicní embolií, což byl následek covidu. Plival krev, bylo to dost vážné,“ vypráví lékařka. „Teď se už určitě nechá naočkovat,“ věří. Sestra Dana ale dostala jiné informace přímo od propouštěného: „Kdepak, nenechá se očkovat. Vyprávěl mi, že chce založit rodinu a chce mít zdravé dítě. A ne si ho nechat poškodit nějakou narychlo udělanou látkou.“ Mladý muž tedy věří spíš konspiračním teoriím než vědě.

Tohle je „denní chléb“, který musí zaměstnanci nemocnice neustále okoušet. „Nejvíc mi vadí, když dospělé děti tvrdí rodičům, že vakcína je špatná věc, že je to neprověřené a takové ty řeči. Ale pak rodiče samy nakazí a ti se dostanou k nám do nemocnice,“ přemítá lékařka. A někteří z těchto seniorů už se domů nevrátí. Přiznávají si pak děti alespoň nějakou chybu? Prý málo, ale najdou se. „Opakovaně mi volal třeba jeden neočkovaný pán, který si myslel, že má jen rýmičku, ale nakazil neočkovanou matku. Ten měl černé svědomí,“ slyším v lékařském pokoji.

Zatím zabíjí delta

Covid zmáhá celé české zdravotnictví. „Všichni jsou hrozně unavení, protože mají málo času na oddych. Sotva skončila jarní vlna covidu, museli jsme dohánět odložené operace. Tentokrát neplatil žádný volnější prázdninový režim, ale plné pracovní nasazení, abychom dohnali výpadky. Jenže na podzim se vrátil covid,“ stýská si mluvčí AGELU Adam Knesl. Jinými slovy, i další léto se budou dohánět operace, které se nyní odkládají kvůli plným oddělením s infikovanými. „A nemusím snad ani dodávat, jaké fatální důsledky mohou mít pro pacienty odložené operace,“ podotkne Knesl.

Lékařku na covid oddělení Beatu Trojnarovou netrápí, že slouží zrovna na Silvestra. „Někdo tu být musí, vzala jsem si službu dobrovolně.“ V celém špitále by ale mohl vládnout větší klid, kdyby v Česku neměli takovou pozici odmítači vakcíny. Plně naočkováno je pouhých 62 procent obyvatel České republiky. Antivaxeři teď navíc dostali do rukou další zbraň a rádi zdůrazňují, že na nejnovější variantu omikron dvě dávky vakcíny nestačí. Nutná je totiž i třetí posilující, vědci mutaci ale zatím zkoumají. „Žádného nemocného s omikronem jsme tu dosud neměli,“ upozorňuje lékařka. V novojičínském špitále i v dalších tuzemských nemocnicích zatím zabíjí varianta delta, a to převážně odmítače vakcín. V posledním týdnu v roce si covid denně bral 50 až 75 obětí.

Tagy: