Od středy musí mít Češi při návštěvě Velké Británie vyřízenou elektronickou cestovní registraci (ETA). Stejně jako občané ostatních států Evropské unie si ji musí zařídit čeští turisté, kteří do Spojeného království cestují na krátkodobou návštěvu, tedy na pobyt kratší než šest měsíců. Podrobné informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo na stránkách českého ministerstva zahraničí (MZV).
Registrace aktuálně stojí deset liber (zhruba 300 korun). Platná bude dva roky, během kterých lze do Británie cestovat opakovaně, ovšem pokaždé maximálně na půl roku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Král Karel III. byl hospitalizován. Důvodem mají být dočasné vedlejší účinky léčby rakoviny
On-line žádosti lze s pomocí aplikace nebo oficiálních internetových stránek podávat od 5. března. Registraci musí mít vyřízenou všichni Češi cestující do Británie včetně dětí, o novou je třeba zažádat po uplynutí dvou let nebo při pořízení nového cestovního pasu.
Ministerstvo: Žádejte o registraci s předstihem
Turisté plánující cestu do Británie musí podle MZV vyplnit a odeslat registrační formulář a následně na svůj kontaktní email obdrží registraci. „Toto potvrzení by mělo standardně přijít do tří pracovních dnů, ale může to trvat déle. Doporučujeme tedy o registraci žádat s dostatečným předstihem,“ podotklo ministerstvo.
Zavedení ETA se týká všech, kteří na území Velké Británie vstupují krátkodobě, tedy na dobu kratší než šest měsíců, a to kvůli turistice, návštěvě rodiny nebo přátel, popřípadě za obchodním nebo studijním účelem. V případě, že ve Spojeném království plánuje člověk pracovat, musí si požádat o klasické pracovní vízum. Podobně pro delší studijní pobyt je potřeba získat studijní vízum.
Přestup na letišti a průjezd zemí
ETA je nutná i v případě, kdy budou lidé přes Británii pouze projíždět. Registrace ale není třeba, pokud lidé přestupují na některém z britských letišť a neprocházejí přitom hraniční kontrolou. Lidé by si to měli před cestou ověřit u své letecké společnosti.
Nařízení slouží k ochraně hranic ostrovní země, podle tamních úřadů dokument zjednoduší hraniční kontroly. Po odchodu Británie z Evropské unie v roce 2020 začal Londýn postupně zpřísňovat pravidla vstupu do země. Registraci ETA již dříve zavedl pro některé mimoevropské země, občané EU ji musí mít od letošního 2. dubna. Registrace se nevztahuje pouze na ty, kteří musí mít víza, a také na občany Irska.
ETA pro vstup do Británie funguje podobně jako systémy v dalších zemích. Například Spojené státy mají pro bezvízový vstup elektronický systém ESTA, Kanada používá autorizační systém eTA. V Austrálii pro krátkodobé pobyty funguje ETA. Státy Evropské unie připravují systém ETIAS, který bude vyžadovat elektronickou evidenci občanů vstupujících na území EU. Povinnost by se měla týkat i občanů Velké Británie.
Podrobné informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo na stránkách českého ministerstva zahraničí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Známý řetězec ve Velké Británii nabízí potraviny zdarma. Pobočky má i v Česku