
Zdroj energie ukrytý v hoře: Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně přitahuje odborníky i laiky
Každý obyvatel Evropské unie by měl zvládnout přežít prvních 72 hodin jakékoliv krizové situace bez pomoci. Soběstačnosti chtějí hasiči a politici naučit také české občany. Lidé by si tak měli připravit zásoby jídla, léků a tekutin. Přeborníkem v tomto směru je Finsko, které se stalo vzorem a jako jediná země EU má kryty pro 90 procent obyvatel. „Být připravený na nečekané situace, včetně agresivního útoku, je v nás Finech hluboce zakořeněné,“ říká finský velvyslanec v Česku Pasi Tuominen.
Ekonomická vazba Česka na Německo a Evropskou unii nás může přivést do hrobu. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní v souvislosti se zavedením amerických cel Česko opět čelí dlouhodobému problému v malé diverzifikaci exportu. Ve světové ekonomice jsme navíc údajně zapojeni v nevýhodné pozici.
Zaujmout vůči Donaldu Trumpovi kvůli clům postoj oko za oko, zub za zub? Přistoupení na jeho hru a primitivně instinktivní metoda, varoval před takovým postojem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co by poradil státům, na něž cla dopadla? Nechat Američany podusit ve vlastní šťávě, míní Kovanda.
Jak by měla Evropa reagovat na americká cla? Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) bychom se měli inspirovat prezidentem Trumpem a z událostí okolo cel udělat show. V pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň v souvislosti s Trumpovými cly uvedl, že americká auta „stojí za starou bačkoru“.
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) informovala, že íránské úřady se chystají v následujících dnech useknout prsty třem mužům. Má jít o odplatu za údajnou loupež. Ve věznici měli být podle Amnesty International mučeni. Organizace vyzvala íránské úřady, aby od vykonání trestu ustoupily.
Ceny potravin letos porostou o pět až šest procent. Shodují se na tom ekonomové s tím, že jídlo letos potáhne inflaci. Zemědělský svaz upozorňuje, že potraviny prodražuje takzvaný „potravinový kolotoč“ – tedy že farmáři prodají surovinu do zahraničí a do Česka se pak vrací hotový výrobek.
Kvůli hospodářské politice amerického prezidenta Donalda Trumpa můžeme vidět zmatek na všech finančních trzích. Jeho konání ale čirý chaos není, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podle ní má Trump plán, a to v podobě nikdy netestované teorie.
Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset velmi brzy vyjádřit, zda to myslí s mírem na Ukrajině opravdu vážně. V pátek to v Bruselu po jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance prohlásil šéf americké diplomacie Marco Rubio. Poznamenal, že americký prezident Donald Trump nepřistoupí na nekonečná jednání. Rubio zároveň upozornil, že Ukrajina už dříve souhlasila s návrhem na plošné příměří, a to bez jakýchkoli podmínek. Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že pokud jde o jednání o příměří na Ukrajině, míč je na ruské straně hřiště.
Evropská komise se chystá udělit pokutu v možné výši přes miliardu dolarů (23 miliard korun) sociální síti X vlastněné miliardářem a blízkým spolupracovníkem amerického prezidenta Donalda Trumpa Elonem Muskem. Napsal to ve čtvrtek deník The New York Times (NYT) s odvoláním na několik nejmenovaných činitelů Evropské unie. Finanční sankce má být prvním velkým trestem za nedodržení nových unijních pravidel, která jsou součástí boje proti dezinformacím a nelegálním příspěvkům na internetu.
Historie nezná vítěznou celní válku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. S jeho pohledem na zavedení cel amerického prezidenta Donalda Trumpa souzněl také předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, který jejich zavedení popsal jako „katastrofu“.
Pokud některé země přijdou s „fenomenální“ nabídkou, mohou Spojené státy vyjednávat o úpravě oznámených dovozních cel. Novinářům to ve čtvrtek řekl americký prezident Donald Trump. Propad finančních trhů kvůli středečnímu oznámení cel se očekával, uvedl také podle agentury Reuters. Cla, která široce kritizují zahraniční politici a jejichž přínos zpochybňují ekonomové, označil za nutný krok k ozdravení nemocné americké ekonomiky.
Tržní kapitalizace americké technologické společnosti Apple během čtvrtečního obchodování klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun) na 3,06 bilionu dolarů (68 bilionů korun). Odpovídá tomu pokles akcií, které dnes odepsaly 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu. Server listu Financial Times (FT) upozornil, že pro obchodní model Applu představují problém nová cla, která ve středu oznámil americký prezident Donald Trump.