CNN Prima News Evropská unie

Evropská unie

Výpis příspěvků ke štítku „Evropská unie“

Talíř o „čunkoflecích“ i KDU-ČSL: Pro radu jdu za Bělobrádkem. Svoboda nám maže schody

Když mám potřebu o něčem se poradit, rád zavolám Pavlu Bělobrádkovi. S Cyrilem Svobodou se naopak neradím, maže nám schody. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl lidovecký kandidát na europoslance František Talíř. Třicetiletý komunální politik kromě jiného zhodnotil současné nálady uvnitř KDU-ČSL. Zároveň vysvětlil, jak to bylo se vznikem pojmu „čunkofleci“. Podle Talíře má posměšný název – označující názorový proud Jiřího Čunka – původ spíš v novinářských kruzích. Prý nepochází z dílny mladých lidovců.

Nerudová: Snad bude žena českou prezidentkou co nejdříve. Věřím, že jsem k tomu přispěla

Myslím, že už dnes žije budoucí první česká prezidentka. Přála bych si, aby byla zvolena co nejdříve. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Rovněž zmínila, že na svou loňskou kampaň vzpomíná jen v dobrém. Lídryně hnutí STAN do europarlamentu zároveň zhodnotila působení Petra Pavla ve funkci hlavy státu. Bude někdy znovu sama kandidovat na prezidentku? A proč by Česko podle Nerudové mělo přijmout euro?

KOMENTÁŘ: Dohoda EU zavádí kvóty na migranty. Vládní mlha to neskryje

Odvádění pozornosti je legitimní, byť nikterak hezká praktika používaná nejen v politice odnepaměti. Poslední zásadní událostí v rytmu mlžné clony bylo neschválení návrhu mimořádné sněmovní schůze o migračním paktu, o což usilovala opozice v čele s hnutím ANO. Je to věčná škoda, protože mohlo být dosti prostoru, abychom porozuměli, s čím vlastně původně ministr Rakušan v otázce migrační politiky souhlasil a čeho se vládní strany teď bojí.

Probudili jsme ministra, pochvalují si moravští farmáři. Jednání s vládou ale ztroskotala

Farmáři ze severu Moravy si nedávné demonstrace pochvalují a někteří z nich tvrdí, že díky nim probudili ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Čtvrteční jednání resortu s Agrární komorou však nepřineslo žádné výsledky. Její šéf Jan Doležal se dokonce nechal slyšet, že vláda pouze slibuje a pro farmáře nedělá dost. V minulém týdnu protestovaly po celém Česku tisíce zemědělců, aby upozornili na neúnosnou byrokratickou zátěž a velké množství unijních kontrol. První protesty se objevily už v lednu právě na severní Moravě.

Zavedení cel byla poslední kapka. Začali jste ekonomickou válku, zní z Podněstří k Moldavsku

Napětí v mezinárodně neuznaném Podněstří narůstá. Země, která je právně součástí Moldavska, ale reálně je samostatným státem podporovaným Ruskem, požádala Moskvu o ochranu před Kišiněvem. Tomu již zřejmě došla s rebely trpělivost a uvalil na společnosti z Podněstří povinnost odvádět nová cla, což ještě zhoršuje již tak špatnou ekonomickou situaci. Kreml v Podněstří udržuje svou vojenskou přítomnost a vyhovět zmíněnému požadavku je prý jednou z jeho priorit.

Boj o migrační pakt: Fiala z SPD by nepomohl ani Itálii. Kvóty plníme už Ukrajinci, řekl Benda

Evropská unie je společný projekt a když má například Itálie problém s přílivem uprchlíků, musí ostatní státy pomoci, hájil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Marek Benda (ODS) migrační pakt. To ale odmítl Radim Fiala (SPD) s tím, že ho zajímá Česko. Migrační krize se má podle něj řešit na hranicích Schengenu, na což prý upozorňoval už v roce 2015.

Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců

Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.

Porazíme ANO v eurovolbách. Okamura a Fico jsou trojští koně Ruska, říká kandidát Spolu Talíř

Koalice Spolu se popere s hnutím ANO o vítězství v evropských volbách. Předpokládám, že uspějeme. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl František Talíř (KDU-ČSL), který na kandidátce Spolu bude krýt záda lidoveckému lídrovi Tomáši Zdechovskému. Zastupitel Jihočeského kraje se kromě jiného rozpovídal také o nelichotivých preferencích KDU-ČSL i o vnímání koalice Spolu či rizicích kroužkování. Některé evropské politiky pak označil jako trojské koně Ruska.

Státní sektor „uvěznil“ české pracovníky. Nezaměstnanost dál poroste, očekává Šichtařová

Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na čtyři procenta a její růst bude pokračovat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to predikovala ekonomka Markéta Šichtařová. Za problém označila, že firmy opouštějí zdejší trh a míří do zahraničí. Její kolega Pavel Peterka naopak očekává pokles nezaměstnanosti na historická minima.