Lodě s mosty i řezání podmořských kabelů. Tchaj-wan je nervózní z Číňanů i Trumpa

Čína přichází s novými válečnými inovacemi, které by mohla využít pro potenciální invazi na Tchaj-wan. Jde kupříkladu o lodě s vysunutými mosty pro snadnou přepravu obrněných vozidel na pevninu. Americká stanice CNN navíc hlásí, že Peking nově umí přeřezávat podmořské kabely v rekordních hloubkách. Ostrovní stát je kvůli tomu značně nervózní. Stejně tak je zneklidněn i výroky staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už pro Tchaj-wan nepředstavuje záruku bezpečí.

Skupina lodí za sebou spojená platformou a tvořící dohromady jeden dlouhý most? Takovou novinkou zjevně disponuje čínské válečné námořnictvo. Alespoň to tak vypadá podle satelitních snímků Planet Labs, které zveřejnila americká stanice CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Evropa? Patetičtí parazité a vyžírky. Únik z chatu ukázal postoj Trumpových lidí ke spojencům

Sice může jít o plavidla s technikou využitelnou pro civilní účely například v přepravě či stavebnictví, panují ale obavy, že se jedná o válečnou mašinérii. Takovou, kterou by pevninská Čína mohla využít například při invazi na cizí ostrov. Nabízí se Tchaj-wan – ostrovní stát s vlastní vládou, prezidentem a ozbrojenými složkami, který však Peking považuje za své vlastní území.

„Taková inovace by skutečně mohla být nasazena na odlehlou pláž, v poničeném přístavu nebo na obyčejné místo vylodění. Pokud by chtěli, mohli by přes to (most) poslat i stovky vozidel za hodinu,“ popsal pro CNN vojenský analytik Michael Dahm.

Kromě toho míní, že nová technologie představuje pro čínské námořnictvo „mimořádné vylepšení“. V okamžiku, kdy by byl most spuštěn na místo určení, mohla by po něm přejíždět nejen obyčejná vozidla, ale i obrněnci v podobě tanků či samohybných děl. „Nic podobného Západ nemá. Něco takového jsem zatím neviděl,“ komentoval to pro CNN další expert Thomas Shugart.

Podle britského deníku The Guardian by čínské lodě takto mohly vytvořit umělý most dlouhý klidně kilometr, čímž by snadno dokázaly dostat pozemní jednotky na území výsadku. List dodává, že právě to Peking potřebuje, pokud chce pomýšlet na invazi na Tchaj-wan.

Tchaj-wan může přijít o kontakt se světem

Číňané navíc podle všeho přicházejí s další novinkou. Anglicky píšící deník South China Morning Post sídlící v Hongkongu informoval o průlomu čínských výzkumníků, kteří přišli s novým strojem s možností dostat se k podmořským kabelům až v hloubce čtyř kilometrů. Dosavadní limit činí zhruba dva kilometry.

CNN hlásí, že i rozřezávání a narušování podmořských kabelů může být pro Čínu jeden z klíčových nástrojů v případě invaze na ostrov. Dokázala by tudíž přerušit energii, a tím pádem i komunikaci Tchaj-wanu se světem.

Tchajwanci jsou nyní navíc dost znervózněni politikou staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. V pozoru jsou kvůli jeho obchodnímu přístupu v jednání, kdy je schopen pro své zisky ledacos obětovat, a stejně tak kvůli jeho politice „Ameriky na prvním místě“.

PODÍVEJTE SE: Rusko podniklo masivní dronový útok. Značně poničilo Zelenského rodné město

Tagy: