CNN Prima News Guatemala

Guatemala

Výpis příspěvků ke štítku „Guatemala“

Obrovský úspěch českých archeologů. Objevili město jedné z nejstarších civilizací na světě

Česko-slovenský archeologický tým objevil na severu Guatemaly v provincii Petén jedno z nejstarších mayských měst s téměř 3000 let dlouhou historií. Archeologové loni využili při přípravě expedice mimo jiné i výstupy z leteckého snímkování a při následných vykopávkách odhalili paláce, sochy, pozůstatky rituálů, astronomické observatoře a další objekty. Nálezy pomohou odkrýt neobjasněné a rozhodující fáze mayských dějin, uvedli v tiskové zprávě zástupci Nadace Neuron, která výpravu finančně podpořila.

Záběry apokalyptické podívané. Sopka Acatenango chrlila proudy blesků místo lávy

Scéna jako z apokalypsy vyděsila obyvatele obcí a měst v blízkosti stratovulkánu Acatenango v Guatemale. Nad jeho vrcholem totiž z nahromaděných oblak vystřelilo během okamžiku množství blesků, které směřovaly na první pohled opačným směrem k nebi. K unikátnímu úkazu, který zachytil jeden z kolemjdoucích v průběhu bouřky, došlo již 10. července, ovšem teprve nyní se stalo video virálním. O nezvyklém jevu informuje web India Today.

Revoluce musí být nenávist a zabíjení, říkal Che Guevara. Zarytý marxista zemřel před 55 lety

Od smrti Ernesta Guevary (lépe známý jako Che Guevara nebo el Che) uběhlo 55 let. Argentinského lékaře asi nejvíce proslavila kubánská revoluce. Che Guevara se stal ikonou krajně levicových marxistických podporovatelů. Za svůj život ztvárnil mnoho rolí – odhodlaný revolucionář, pravá ruka Fidela Castra, neúspěšný ekonom, masový vrah i mučedník. Nakonec byl zajat v Bolívii, když v této zemi chtěl rozpoutat revoluci. Byl popraven 9. října roku 1967.

Cesta za svobodou skončila nárazem do mostu. Při dopravní nehodě zemřely desítky migrantů

Při dopravní nehodě v mexickém státě Chiapas zemřelo nejméně 53 lidí, většina obětí byli migranti ze sousední Guatemaly. V nákladním autě, které havarovalo na dálnici, byla zhruba stovka lidí, kteří chtěli bez patřičných povolení překročit hranici do Spojených států. O nehodě informovaly zahraniční agentury. Lítost nad neštěstím vyjádřili prezidenti Mexika i Guatemaly.