Volby

Nejnovější příspěvky k tématu

Volby

Nizozemské volby ovládl radikál Wilders. Chce vystoupit z EU, tvrdě brojí proti Islámu

V nizozemských parlamentních volbách zvítězila s velkým náskokem krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která získala 23,5 procenta hlasů a zřejmě 37 křesel ve 150členném parlamentu. Ukázaly to čtvrteční výsledky hlasování po sečtení výrazné většiny hlasů. Wilders je známým odpůrcem islámu a podle mnohých expertů by v roli šéfa vlády otřásl evropskou politikou.

Zahraničí

Vrátíme zemi Nizozemcům, slibuje Wilders. Ve volbách vyhrála krajní pravice, ukazují odhady

V nizozemských parlamentních volbách podle prvních odhadů vyhrála krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Získala by 35 mandátů, což je o 18 více než v roce 2021. Na druhém místě je s 26 mandáty společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), jejímž lídrem je bývalý eurokomisař Frans Timmermans. Favorizovaná liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová, je zatím třetí s 23 mandáty.

Spolu hrozí v eurovolbách nepříjemné překvapení. Je to špatný nápad, varuje senátor z ODS

Přestože se pohledy ODS a TOP 09 s KDU-ČSL v mnoha otázkách o dalším směřování Evropy liší, do eurovoleb, které se konají příští rok v červnu, budou kandidovat společně pod značkou Spolu. Lídrem kandidátky má být europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Jak zjistila redakce CNN Prima NEWS, především u občanských demokratů rozhodnutí spojit se s dvěma menšími stranami vyvolává bouři nevole.

KOMENTÁŘ: Dva roky pětikoalice jako věčnost a sliby jako pára nad hrncem aneb Co bude dál

Do vládních paláců vletěl v roce 2021 tým vedený Petrem Fialou na křídlech slibů. Slibů lepší ekonomické situace, nižších daní, spořivého státu, méně byrokracie, milejší politické kultury, dobře šlapající organizovanosti, slušnosti a vládnutí bez afér a skandálů. V říjnu 2023 víme, že sliby a plány pětikoalice voličům přetrvaly jako pára na hrncem.

Vystrčil čelí kritice kvůli výroku o polských volbách. Podpořil rivala na úkor spojence ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) překvapil na sociálních sítích výrokem o polských volbách. „Pro mě povzbuzující výsledek,“ sdělil na adresu tří opozičních subjektů, které mají nově v polském Sejmu většinu. Vystrčilovo prohlášení kritizují někteří jeho kolegové z ODS. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která na evropské úrovni úzce spolupracuje právě s občanskými demokraty, skončí dost možná v opozici.

Konečné výsledky: Volby v Polsku vyhrálo vládnoucí PiS, vládu bude nejspíš sestavovat opozice

Nedělní volby do polského Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Druhá je s odstupem necelých pěti procentních bodů proevropská Občanská koalice. Do dolní komory polského parlamentu se dostalo pět politických uskupení. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které v úterý zveřejnila státní volební komise.

V Polsku začaly volby. Ovlivní i kurz koruny a ceny pohonných hmot, tvrdí analytici

V Polsku začaly parlamentní volby, v nichž lidé rozhodnou, zda národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost zůstane u moci na bezprecedentní třetí funkční období. Tato strana prosadila, aby se zároveň s volbami konalo referendum týkající se privatizace státního majetku, věku odchodu do důchodu, zachování bariéry na hranici s Běloruskem a migrační politiky. Výsledky voleb ovlivní i kurz koruny a ceny pohonných hmot, které by se v polském pohraničí mohly zvýšit. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.

Ženy coby nevinné oběti i kriminálnice. Jak třaskavé téma potratů ovlivní polské volby?

Od roku 2021 je v Polsku podstoupit interrupci takřka nemožné. Legálně mohou potrat požadovat pouze ženy, jejichž život by s těhotenstvím byl ohrožen, či v případě, že se staly oběťmi trestného činu znásilnění. Takzvaná „potratová turistika“ je na vzestupu, mnohé Polky za přerušením těhotenství míří i do Česka. Dle výsledku parlamentních voleb, které se u sousedů na severu konají 15. října, se může rozhodnout o tom, jak bude se ženami, které si z různých důvodů nepřejí dítě donosit, naloženo. Už nyní se mnohdy cítí jako kriminálnice, jak líčí ze svých zkušeností.

Kompletní informace o volbách. Zde najdete články o voličském průkazu, senátních, krajských, komunálních, sněmovních a prezidentských volbách. Na začátku roku 2023 nás čekají dvě kola prezidentských voleb. Dosavadní hlava státu Miloš Zeman po dvou volebních období skončí. První kolo proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna, druhé kolo o dva týdny později. V roce 2024 nás čekají hned troje volby.