Indové přistáli na Měsíci. Přistání modulu Vikrám bylo vysíláno živě, poslal už první snímek

Přistávací modul indické sondy Čandrájan-3 úspěšně dosedl na povrch Měsíce.

Indie se tak stala čtvrtou zemí světa, která dopravila své zařízení na Měsíc

Přistávací modul Vikrám indické sondy Čandrájan-3 dosedl na povrch Měsíce, ukázal živý přenos indické vesmírné agentury (ISRO). Indie se tak po Spojených státech, Rusku (Sovětském svazu) a Číně stala teprve čtvrtou zemí světa, která úspěšně dopravila své zařízení na Měsíc. Zároveň je prvním státem, kterému se podařilo přistát v blízkosti jeho jižního pólu. Po přistání modul poslal první snímek.

Z bezposádkového modulu má nyní vyjet šestikolové robotické vozítko, které bude zkoumat měsíční povrch a posílat data a fotografie na Zemi. Tmavé krátery v oblasti jižního pólu by podle vědců mohly skrývat zmrzlou vodu, což by podpořilo plány na budoucí osídlení přirozené oběžnice Země. Vozítko nazvané Pragján, což v překladu znamená „moudrost“, váží 26 kilogramů, je poháněno solární energií a jeho životnost je plánována nejméně na jeden lunární den, což jsou asi dva pozemské týdny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruský modul narazil do Měsíce. Přestal existovat, vymkl se kontrole, připustil Roskosmos

„Přistání na jižním pólu (Měsíce) Indii prakticky umožní prozkoumat, zda se na Měsíci nachází zmrzlá voda. A to je velmi důležité pro sběr dat a vědecké poznání o geologii Měsíce, řekla Carla Filotico, výkonná ředitelka konzultační společnosti SpaceTec Partners.

V médiích se již objevil první snímek, který indický modul Vikrám poslal po přistání. Je na něm vidět jedna noha přistávacího modulu i jeho stín. „Snímek pořídil fotoaparát zařízení poté, co úspěšně dosedlo na relativně plochou část měsíčního povrchu,“ uvedla indická vesmírná agentura na sociální síti X. Modul poslal také další snímky, které pořídil během sestupu k Měsíci.

Podle agentury Reuters lidé po celé zemi napjatě sledovali přistání u televizních obrazovek a mnozí během přistávacího manévru odříkávali modlitby. Za bezpečné přistání se modlily zástupy dětí na březích pro hinduisty posvátné řeky Gangy a modlitby za úspěch mise nabízely i některé mešity v zemi.

Indii se přistání na Měsíci podařilo na druhý pokus. V září 2019 se modul předchozí sondy Čandrájan-2 odmlčel jen krátce před přistáním – dva kilometry nad povrchem. Havárie byla podle ISRO způsobena závadou softwaru.

S přistáním v málo prozkoumané oblasti u jižního pólu Měsíce chtělo Indii v minulých dnech předstihnout Rusko. Jeho modul Luna-25 se ale podle nedělního oznámení agentury Roskosmos vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu.

SLEDUJTE TAKÉ: Ruský lunární modul Luna-25 po nárazu do povrchu Měsíce přestal existovat poté, co se vymkl kontrole a dostal se na nepropočtenou oběžnou dráhu

Tagy:
Indie vesmír přistání na měsíci ISRO Čandrájan-3