CNN Prima News kroupy

kroupy

Výpis příspěvků ke štítku „kroupy“

Kroupy jako tenisáky, záplavy i sesuvy půdy. Evropa je v sevření řádících živlů

Itálii sužuje extrémní počasí. Chladné a deštivé dny přerušily vlnu veder, s níž se jihoevropská země potýkala až do uplynulého víkendu. Cyklon Poppea přinesl průtrže mračen, vichřice a na pobřeží Sardinie až sedmimetrové vlny. Na vrcholcích Dolomit napadlo patnáct centimetrů sněhu. V provincii Lecce na samém jihu Itálie padaly kroupy o velikosti tenisových míčků, napsala agentura ANSA. Železniční spojení s Francií na severu země bude zřejmě přerušeno na několik týdnů.

Nejsilnější bouřka za poslední roky? Voda zatopila obchody, padaly stromy, nejezdily vlaky

Do Česka vtrhla druhá bouřková vlna. Přes Bavorsko přešla do jižních Čech. Tam na mnoha místech komplikovala dopravu — kromě řady silnic nejezdily ani vlaky na hlavních tratích z Českých Budějovic na Prahu a Plzeň. Přívaly vody nezvládly ani některé budovy — napršelo do obchodů v jednom obchodním centru, ale i v obytných domech. Problémy hlásila i městská hromadná doprava v krajském městě. Někteří hovoří o jedné z nejsilnějších bouří za poslední roky. Vše podstatné jsme sledovali v on-line reportáži níže.

RADAR: Českem se proženou supercelární bouře. Meteorologové varují před vznikem tornád

Během sobotního večera by měly do České republiky dorazit supercelární bouřky, které mohou přinést ty nejnebezpečnější jevy – od velkých krup až po silné nárazy větru –, varují meteorologové. Vyloučit není možné ani vznik tornád. Do poloviny týdne by pak mělo vydržet chladnější počasí, nicméně postupně se začne oteplovat a opět se dočkáme teplot kolem 25 °C.

Kroupy rozbíjely okna pražských tramvají i tisíce tabulí v domech aneb Z historie krupobití

„Sklo z rozbitých oken s ohlušujícím řinčením dopadalo na dlažbu ulic,“ dramaticky líčil denní tisk jedno z největších krupobití v dějinách Prahy z 12. září 1905. Srovnávat jej s přívalem krup, který hlavní město postihl ve středu 16. srpna 2023, je jako poměřovat Goliáše a Davida. „Strašné krupobití sneslo se z černého jak uhel mračna a ničilo vše, kamkoli zasáhlo,“ popisoval živel z roku 1905 deník Národní listy. Ledové kuličky o velikosti vlašských ořechů tehdy v hlavním městě Království českého rozmlátily několik tisíc okenních tabulí včetně těch v elektrických tramvajích.

Popadané stromy a zaplavené ulice. Západ Čech bičovaly silné bouřky a kroupy

Karlovarským krajem se v úterý po čtvrté hodině odpoledne přehnaly silné bouřky. Místy pršelo velmi intenzivně, i když po relativně krátký čas. Hasiči kvůli následkům silného deště vyjížděli k popadaným stromům i zaplaveným ulicím, a to i v centru Karlových Varů. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Velmi silné bouřky se vyskytly také na Plzeňsku.