CNN Prima News meteorolog

meteorolog

Výpis příspěvků ke štítku „meteorolog“

Bestie z východu se zatím v Česku neprojeví. Nadcházející dny mohou padat teplotní rekordy

Ačkoli je stále únor, nadcházejících dny v Česku budou připomínat spíše jaro. Rtuť na teploměru se bude podle pohybovat poměrně vysoko, teploty se mohou místy blížit i ke 20 °C, jak zaznělo v ranním vysílání CNN Prima NEWS. Místy se ale budou tvořit mlhy a ojediněle může i pršet. Nepříliš optimistické prognózy pro Evropu v souvislosti s příchodem meteorologického jevu Bestie z východu se tedy v Česku nenaplňují, naopak dají se očekávat teplotní rekordy.

RADAR: Česko čeká pošmourný, ale teplý víkend. Kde má před prvními jarními prázdninami sněžit?

Víkendovým zimním radovánkám předpověď počasí nepřeje. Nad Českem zavládne před prvním týdnem jarních prázdnin zatažená obloha doprovázená lokálním deštěm či mrholením. Smíšené či sněhové přeháňky můžeme očekávat pouze ve vyšších oblastech. V neděli se teplota dokonce vyšplhá až k 13 stupňům Celsia. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) uvedli, že leden byl z hlediska teplot i počasí velmi kolísavý.

Evropa v mrazivých kleštích? Vražedný meteorologický jev „Bestie z východu“ hrozí i Česku

Napříč Evropou v následujících zimních měsících může silně udeřit meteorologický jev známý jako „Bestie z východu“ (Beast from the East). Podle odborníků mohou být státy sevřeny hustými poryvy sněžení či dlouhotrvajícím mrazem. A nepříznivé vyhlídky by se v takovém případě nevyhnuly ani Česku. O možných dopadech souvisejících s arktickým vzduchem píše web The Mirror.

Září bylo nejteplejší v dějinách měření. Odchylka je zarážející, tvrdí šokovaní vědci

Průměrná globální teplota byla v září ještě výrazněji nad běžnými hodnotami z uplynulých dekád, než tomu bylo v předchozích měsících, upozorňují vědci s odvoláním na dlouhodobé záznamy. Podle prvotních analýz japonské meteorologické služby byl předchozí rekord pro daný měsíc překonán o 0,5 stupně Celsia a odchylka od průměru z let 1991 až 2020 činila skoro 0,9 stupně.

Ideální podmínky pro supercelu v Česku. V jedné z deseti přijde tornádo, upozorňuje meteorolog

O možnosti, že se tornádo objeví v České republice, bychom se měli otevřeně bavit, nikoliv toto téma tabuizovat. Jedná se totiž o zcela běžný jev, který doprovází bouřkové situace, a není tak možné vyloučit, že opět udeří. Tento čtvrtek budou navíc bouřkové parametry na extrémní úrovni, uvedl meteorolog Josef Hanzlík ve vysílání CNN Prima NEWS. Zdůraznil však, že ne každé je natolik ničivé jako to, které před dvěma lety zasáhlo Moravu.

Počasí jako na houpačce: Teploty až 28 °C, ale i bouřky. Experti řekli, jaký nás čeká víkend

V pátek nás čeká převážně oblačná obloha s teplotami kolem 24 °C. Kvůli vyšší vlhkosti a teplotě bude na českém území poměrně dusno. Během dne se navíc místy přidají také přeháňky nebo bouřky, četnější budou ve východní polovině území. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav na Twitteru. V sobotu se ještě oteplí. Podle meteorologa Miloše Dvořáka místy naměříme až 28 °C.