reklama
CNN Prima News Morava

Morava

Výpis příspěvků ke štítku „Morava“

I v dobách moru znali na Moravě „covid pas“. Hromadám mrtvol opatření nezabránila

6. ledna 2022 06:16

Morové boule na různých částech těla měly ve 48 hodinách za následek nevyhnutelnou smrt. Tak líčil morovou epidemii v moravském Novém Jičíně roku 1715 farář Vincenc Ottopal. „Díky morovým sloupům a kaplím zdejší lidé na mor dodnes nezapomněli a nyní si tyto památky spojují s covidem,“ říká historik Jaroslav Zezulčík. V morové kapli nad městem je dokonce vyvěšena modlitba za ukončení epidemie koronaviru, kterou věřící vroucně deklamují.

OBRAZEM: Rok 2021 očima Čechů. Od křížů přes ničivé tornádo na Moravě k nové vládě

31. prosince 2021 23:45

Ačkoliv se může zdát, že pandemie koronaviru končící rok naprosto zastínila, opak je pravdou. V roce 2021 byli Češi ať už osobně, či vzdáleně svědky mnoha momentů, které si budou léta pamatovat. Pocity štěstí a hrdosti nejen ze sportovních úspěchů mnohdy střídaly chvíle děsu a hrůzy z událostí v rodné zemi. Připomeňme si zásadní okamžiky roku 2021, které se mnohým Čechům vryly do paměti.

Morava se stále vzpamatovává z tornáda. Tradiční silvestrovské oslavy musí lidé oželet

30. prosince 2021 06:40

Hodonínsko i Břeclavsko se stále snaží vzpamatovat z ničivého tornáda, které se prohnalo Moravou letos v červnu. Místní stále opravují škody a oželet budou muset i klasické silvestrovské oslavy. Střechy pod plachtami by totiž mohly od světlic snadno chytnout. Například Moravské Nová Ves zrušila oblíbený ohňostroj i tradiční rozlévání svařáku. Většina lidí žádné speciální zakončení roku nechystá, proto oslaví příchod toho nového skromně v okruhu svých nejbližších.

Smutné výročí tornáda na Štědrý den. Podívejte se, jak se změnily zničené obce

24. prosince 2021 05:46

Na Štědrý den je to přesně půl roku, kdy se moravským Podlužím prohnalo ničivé tornádo, stalo se tak 24. června. „Na stromek letos ani nemyslím, stačí mi svítící vánoční andělíček,“ říká penzistka Dana Svobodová, která v obci Lužice už šest měsíců opravuje živlem téměř zničený dům. „Bez stromku si Vánoce nedovedeme představit ani po tornádu, které nám zlikvidovalo zrekonstruovaný byt,“ vypráví důchodkyně Naďa Herníková z Lužic a zve reportéra CNN Prima NEWS ke stromečku.

Moravané dobývají Prahu. Strakovou akademií se bude nést brněnský přízvuk

9. prosince 2021 18:38

Do Strakovy akademie v příštích týdnech pravděpodobně usedne nová středopravicová vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ta bude oproti dosavadním českým kabinetům výjimečná především geograficky. Poprvé v dějinách samostatné České republiky je totiž počet ministrů z Moravy vyšší než těch z Čech. Rovněž druhé největší město Brno vyšle do Strakovy akademie více členů vlády než hlavní město Praha.

Politolog: Babiš boduje v menších obcích, lidé tam neřeší jeho střet zájmů

21. září 2021 21:39

Do sněmovních voleb zbývají necelé tři týdny. Politolog Vratislav Dostál i letos očekává velké rozdíly mezi výsledky ve větších městech a v malých obcích. Z nich to voliče prý nejvíce táhne k premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Lidé z vesnic často volí spíš intuitivně, na politiku koukají mnohem praktičtěji,“ řekl Dostál v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama