sníh

Výpis příspěvků ke štítku „sníh“

Zamrzlé rybníky na konci dubna a prvomájový průvod ve sněhu aneb Je letos počasí výjimečné?

Mráz až minus 14 stupňů, sníh a rybníky pokryté ledem, to byl 22. duben v roce 1938. Zima se nechtěla vzdát vlády, ovšem sněžení v dubnu a květnu nebylo nikdy neobvyklé, to jen lidé na jarní vločky pokaždé reagují s novým údivem. „Na Českomoravské vysočině zamrzly i rybníky,“ uvádí se v novinové zprávě z 23. dubna 1938. „Zatímco v jiných letech jsme se již připravovali na koupání, musíme letos stále ještě spokojiti – se zimníkem,“ postěžoval si autor. Sněžilo v Chebu, Čáslavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale i na italské Riviéře.

Sněhová kalamita zasáhla Česko. Napadlo až 15 centimetrů sněhu, hrozí komplikace v dopravě

Aktualizováno

Do Česka se vrátila zima. Silnice jsou zasněžené na Šumavě, ale také ve vyšších polohách Jihočeského kraje i na severu Čech. Od pátečního dopoledne do sobotního rána napadlo ve vyšších horských polohách nejčastěji pět až 20 centimetrů sněhu. Na horských silnicích leží sníh, cesty jsou ale s opatrností sjízdné, vyplývá z vyjádření silničářů. Varování meteorologů před silným sněžením na horách platí pro Krkonoše, Krušné hory a Šumavu do sobotních 18:00.

Sledujte RADAR: Do Česka vtrhne zima. Kdy a kde hrozí mráz a desítky centimetrů nového sněhu?

Mráz, který může poškodit vzešlou zeleninu nebo kvetoucí ovocné stromy, se v noci na pátek vrátí do Česka. Mrznout ale bude také v noci na neděli a na pondělí. Na horách napadne až 40 centimetrů sněhu, varoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pod nulu na části území teploty klesly už v noci ze středy, sněžení na Šumavě zkomplikovalo dopravu.

Sněhová kalamita zasáhla Šumavu. Napadlo 10 centimetrů, silničáři museli vyjet s pluhy

V západočeské části Šumavy ve čtvrtek ráno napadlo do deseti centimetrů sněhu, silničáři museli vyjet s pluhy. Vzhledem k tomu, že jsou povrchy vozovek teplé, sníh taje. Na silnicích jsou vyjeté koleje v mokrém sněhu, řekl dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Daniel Žižka. Sníh ještě místy poletuje, ale teploty postupně porostou.

Razantní ochlazení jen tak nezmizí. Video ukazuje, jak Česko sevře studená fronta

Chladnější počasí z Česka, zdá se, jen tak nezmizí. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle níž u nás vydrží denní teploty mezi 8 a 12 stupni nejméně do poloviny příštího týdne. Web Severe Weather Europe upozorňuje, že za pouhé dva dny v Evropě klesne teplota dokonce o 20 stupňů. V Česku se již za pár dnů objeví i noční mrazy.