CNN Prima News Srí Lanka

Srí Lanka

Výpis příspěvků ke štítku „Srí Lanka“

Prezident Srí Lanky uprchl před nepokoji do Singapuru. Šéfovi parlamentu poslal rezignaci

14. července 2022 16:09

Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa poslal ve čtvrtek svůj rezignační dopis předsedovi parlamentu, informovala agentura Reuters. Udělal to ze Singapuru, kam se uchýlil po odjezdu ze země, nejprve prostřednictvím elektronické pošty. Později kancelář šéfa parlamentu potvrdila převzetí originálu, který byl ze Singapuru dopraven letecky. V Kolombu po zprávě o rezignaci hlavy státu začaly v okolí prezidentské kanceláře oslavy přes oficiálně stále platný zákaz vycházení, uvádí Reuters.

Demonstranti na Srí Lance obléhají sídlo premiéra. Prezident už prchl na Maledivy

13. července 2022 09:35

Srí Lanka, kterou již několik dní otřásají bouřlivé protivládní protesty, vyhlásila ve středu výjimečný stav. S odkazem na mluvčího vlády o tom informovaly agentury. Prezident Gotabaja Radžapaksa brzy ráno místního času zemi opustil ve vojenském letadle v doprovodu manželky a ochranky. Šéf parlamentu uvedl, že prezident, který je podle agentury AFP nyní na Maledivách, předal své pravomoci do rukou premiéra Ranila Vikremesinghy.

Demonstranti na Srí Lance vtrhli do sídel svých vládců. Premiérův palác zapálili

9. července 2022 11:23

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa v sobotu uprchl ze své rezidence v Kolombu. Jen pár minut na to do budovy vtrhly tisíce rozhněvaných demonstrantů, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Stejně tak protestující vnikli do sídla premiéra Ranila Vikremesingheho, přičemž budovu zapálili. Na ostrově se v posledních dnech odehrávaly mohutné protesty proti nejhorší ekonomické krizi, jaká zemi postihla za posledních sedm desetiletí. Prezident souhlasil, že ve středu rezignuje.

Pamětník: V srpnu 1968 jsem dostal rozkaz střílet na Rusy a málem spustil třetí světovou

14. května 2022 19:37

Československá armáda dostala 21. srpna 1968 jasný rozkaz: Proti sovětským okupantům v žádném případě nepoužívat zbraně! Několik velitelů se kapitulaci alespoň pokusilo vzepřít. „Od našeho kapitána jsme dostali rozkaz, že když se u kasáren objeví ruské tanky, tak máme střílet. Vydali nám těžké zbraně a pak se tanky skutečně objevily,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 72letý renomovaný fotograf František Zvardoň, který tehdy sloužil na západoněmeckých hranicích.

Slonice Tamara zranila v pražské zoo chovatelku. Žena skončila v nemocnici

10. dubna 2022 18:11

V Pražské zoologické zahradě v neděli ráno slonice Tamara zranila chovatelku. 31letou ženu museli záchranáři převézt do nemocnice s poraněním pánve, hrudníku a ruky. Informovala o tom mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Zoologická zahrada na svém webu uvedla, že podle předběžného šetření pracovníci zoo nepochybili, naopak rychlým zásahem situaci vyřešili.