CNN Prima News Súdán

Súdán

Výpis příspěvků ke štítku „Súdán“

Hrůzný nález v Súdánu. Masový hrob vydal 87 těl, za masakrem má být polovojenská RSF

Nejméně 87 těl se našlo v masovém hrobě u města Džunajná na západě Súdánu, informoval Úřad vysokého komisaře OSN. Podle něj mají mrtvé zřejmě na svědomí členové polovojenské organizace Jednotky rychlé podpory (RSF), bojující proti súdánské armádě. Komisař Volker Türk důrazně odsoudil zabíjení civilistů a vyzval k důkladnému vyšetření událostí.

Prigožin se bál o život, u Lukašenka nezůstane. Expert odhadl, kam zamíří šéf vagnerovců

Pochybuji, že by běloruský prezident Alexandr Lukašenko chtěl mít ve své zemi někoho takového, jako je Jevgenij Prigožin. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl zahraniční analytik Českého rozhlasu a bývalý korespondent v Rusku Ondřej Soukup. Šéfovi žoldnéřské skupiny vagnerovců podle něj hrozila i fyzická likvidace. Nejpravděpodobnější scénář je podle něj nyní Prigožinův návrat do Afriky.

Kradli počítače i marmeládu. Čech exkluzivně popsal drama v Súdánu i následný úprk ze země

Nečekané drama na služební cestě zažil Vladislav Krejsa z Uherskohradišťska, když jel jako servisman do Súdánu. Vydal se tam na začátku letošního dubna, měl opravit naftové generátory elektrárny v Nyal. Tehdy ještě Čech z obce Korytná ve Zlínském kraji netušil, že kvůli vypuknutí ozbrojeného konfliktu zažije mnoho dobrodružství. Jak vypadal jeho komplikovaný návrat domů, popsal v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Poslední Češi unikli z boji zmítaného Súdánu. Nekonečné obavy jsou pryč, radují se rodiny

Poslední dva Češi opustili boji zmítaný Súdán a jsou konečně v bezpečí. V jejich evakuaci sehrálo klíčovou roli Turecko, kde nyní čekají na návrat domů, kam by měli přiletět již v úterý. Rodiny obou mužů tak mohou plánovat detaily šťastného shledání. Manželka jednoho z nich mu chce udělat radost tradičním českým pokrmem. Do Česka se už dříve s pomocí Německa vrátili tři občané.

Na cestu přes Chartúm měli jen hodinu, stříleli po nich. Matka popsala dramatický úprk ze Súdánu

Irská občanka Sarah Widaaová a její tři děti prožily dramatický útěk ze Súdánu, když se uprostřed bojů pokoušely dostat na francouzskou ambasádu, odkud probíhala evakuace cizinců. Ačkoli měly jen něco málo přes hodinu na to, aby se na místo dostaly, podařilo se jim uniknout a dorazit bezpečně do Džibutska. Svého manžela musela ovšem nechat v súdánském hlavním městě Chartúmu. Widaaová dramatické události popsala v rozhovoru pro Sky News.

Při střelbě na turecký evakuační letoun byl zraněn člen posádky. Súdánská armáda viní milice

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v pátek střílely na turecký evakuační letoun, když přistával na letišti Vádí Sajidna severně od Chartúmu, a poškodily jeho palivový systém, uvedla súdánská armáda. Turecké ministerstvo obrany potvrdilo, že se letadlo stalo terčem útoku, a sdělilo, že nikdo nebyl zraněn. RSF střelbu popřely, píše agentura Reuters.

Biologická bomba: Boje v Súdánu ohrožují laboratoř. Hrozí extrémní nebezpečí, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před „velkou biologickou hrozbou“ po obsazení Národní laboratoře veřejného zdraví v súdánském Chartúmu polovojenskými jednotkami. Laboratoř, ve které jsou uloženy vzorky nemocí a další biologický materiál, by se totiž mohla v případě ozbrojené konfrontace proměnit v „biologickou bombu“. V zařízení navíc vypadává elektřina, což by mohlo způsobit znehodnocení docházejících zásob krevních vaků. Informovala o tom americká stanice CNN.

Konflikt v Súdánu se uklidní. Obě strany souhlasily s třídenním příměřím, oznámil Blinken

Súdánská armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) souhlasily s příměřím, které začne platit o půlnoci a potrvá tři dny. Oznámil to americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle něhož dohodě předcházela v uplynulých 48 hodinách intenzivní jednání. Spojené státy zároveň vyzvaly obě znesvářené strany, aby příměří plně dodržovaly. Boje v Chartúmu v pondělí pokračovaly v menší míře ve srovnání s předchozími dny, což mnoha zemím umožnilo evakuaci jejich občanů.