CNN Prima News Šumava

Šumava

Výpis příspěvků ke štítku „Šumava“

Vařte po světě a vraťte se, ať gastro jede! Divoká holka v šumavském bistru nabízí mušle i šneky

Divoká holka ze Šumavy, která milovala dobré jídlo a pití tak silně, až jí to dovedlo k vlastnímu podniku, kde si může plnit své sny. Tak o sobě mluví Jitka Sauvage, která provozuje rodinné bistro uprostřed šumavských lesů, u rybníka, s jedinečnou atmosférou a mega poctivou kuchyní. Představte si kemp ze sedmdesátých let s několika chatkami a prostorem na postavení stanu. A to vše zasazené do přírody u rybníka nedaleko hradu Kašperk. Čekáte v nabídce místního kiosku maximálně smažený sýr a klobásu. A v nabídce Divokýho Bistra najdete mezinárodní, asijskou a francouzskou kuchyni. I to je jeden z důvodů, proč se sympatická kuchařka stala jednou z vyvolených v projektu společnosti MAKRO ČR – NADĚJE ČESKÉ GASTRO SCÉNY.

Déšť, povodně a extrémní stupeň nebezpečí. Experti vydali varování, kde v Česku bude nejhůř?

Vydatné deště, kdy za 24 hodin napršely desítky milimetrů srážek, zvedly v noci hladiny šumavských řek v Plzeňském kraji. Na Křemelné ve Stodůlkách, na Otavě v Rejštejně a v Sušici platily k 13:00 první povodňové stupně a hladiny klesaly. Podle aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale lze opět očekávat vydatnější srážky, které spolu s dalším táním sněhu znovu zvednou hladiny šumavských řek až na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň.

Vánoce na blátě, předpovídá meteoroložka. Dorazila obleva, s táním sněhu hrozí povodně

Po mimořádné sněhové nadílce na začátku prosince dorazila do Česka obleva. Teploty budou stále nadprůměrné a tání sněhu společně s očekávanými srážkami může zvedat hladiny řek na úroveň prvního povodňového stupně. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu pro jihozápad Čech, může se však rozšířit i na další území, varovali odborníci.

Mládě rysa se utkalo se psem: Teď o něj pečují v záchranné stanici

Do péče Záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku se dostalo asi půlroční mládě rysa ostrovida. Na své zahradě ho našli lidé v Dobré u Frýdku-Místku. Po souboji s jejich psem mládě rysa uvízlo na stromě, odkud jej pomohli sundat hasiči. Mládě utrpělo drobná zranění, bylo ve špatné kondici, vyhladovělé, zřejmě přišlo o matku. V péči stanice zůstane do jara, pak se jej ochranáři pokusí vrátit do přírody. Záchranná stanice to ve čtvrtek zveřejnila na Facebooku.

Vzácný výskyt kočky divoké: Byla vyfocena na území Českého Švýcarska

Správa parku České Švýcarsko se snaží potvrdit výskyt kočky divoké na svém území. Loňská data z fotopastí, která se kvůli zdržení způsobená děním okolo ničivého požáru vyhodnocovala až letos, ukázala snímky, jež zachycují kočku s typickými rozlišovacími znaky pro kočku divokou, což je jeden z nejvzácnějších druhů fauny v České republice. Uvedla to dnes správa parku na svém webu.