CNN Prima News Čečensko

Čečensko

Výpis příspěvků ke štítku „Čečensko“

Čečenci plánují výrobu speciálního bojového vozidla „Džihádista“. Má zamířit na Ukrajinu

23. ledna 2023 18:23

Čečenské úřady podle agentury TASS oznámily, že jednají o zahájení výroby lehkého vojenského vozidla v závodě Čečenavto. Vozidlo označované jako „stroj na džihád“ nebo „džihádista“ má být primárně zařazeno do vybavení čečenských jednotek bojujících na Ukrajině. Novinka ve výzbroji má být testována také na ruské univerzitě speciálních sil.

Ve Švédsku zavraždili Kadyrovova kritika. Tajné služby měly rychle ukrýt jeho bratra

5. prosince 2022 12:18

Čečenský opoziční blogger Tumso Abdurachmanov, pokládaný za jednoho z hlavních kritiků vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, byl zavražděn ve švédském exilu. S odvoláním na jeho spolupracovníky to oznámilo Rádio Svoboda. Švédské úřady se k věci zatím nevyjádřily. Abdurachmanov byl podle rozhlasové stanice zastřelen v noci z 1. na 2. prosince.

Bombardování Ukrajiny: Chtějí, abychom zmrzli ve tmě, ale jen se víc naštveme, řekl Kličko

23. listopadu 2022 20:28

Nová série ruských vzdušných útoků na ukrajinskou infrastrukturu ve středu způsobila další výpadky v dodávkách elektřiny v mnoha částech Ukrajiny i sousedním Moldavsku. Rusové vyslali na Ukrajinu 70 střel s plochou dráhou letu. Vraždění civilistů a ničení civilní infrastruktury označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za terorismus.

Kadyrova rozzuřil masakr jeho vojáků. Vedeme džihád proti ukrajinskému satanismu, prohlásil

27. října 2022 07:32

Čečenský autoritářský vladař Ramzan Kadyrov má zlost. Nejen, že se ruským silám na Ukrajině přestává dařit, ale tvrdou ránu dostali i jeho ozbrojenci. Desítky z nich nepřežily zásah jejich základny na jihu Ukrajiny a další utrpěly zranění. Kadyrov poté pronesl, že je třeba na oplátku „vymazat ukrajinská města z povrchu země“. Nyní tvrdí, že Rusko vede „džihád proti ukrajinskému satanismu“.

Všechna ukrajinská města vymazat z mapy. Kadyrov hřímá po útoku na své ozbrojence

25. října 2022 13:16

Kolem 40 mrtvých a 60 raněných si vyžádal zásah základny proruských bojovníků z jednotek vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova na jihu Ukrajiny, napsala agentura Unian s odvoláním na informační kanál v aplikaci Telegram, který se specializuje na sčítání ruských ztrát. Ukrajinská raketa zasáhla podle ní čečenskou základnu v Chersonské oblasti ještě během pondělní noci. Kadyrov podle ruských médií označil dosavadní ruskou odpověď na ukrajinské ostřelování ruského území za slabou a navrhl vymazat ukrajinská města z povrchu země.

Hrozí Rusku občanská válka? Čečenci se bouří, odpůrci Kadyrova stříleli na jeho vojáky

21. října 2022 08:05

Rusové mají plné ruce práce na Ukrajině, kde v posledních týdnech na mnoha místech ustupují a nezvládají držet krok s ukrajinskou armádou. Mezitím mu však podle všeho hrozí jiný konflikt, dokonce vnitrostátní. Čím dál více se situace vyostřuje v Čečensku. To sice ovládá Ramzan Kadyrov, který léta dává najevo svoji loajalitu prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale mnozí Čečenci se proti němu začínají stavět. Došlo už i na potyčky a střelbu.

Just: Putinovy nejhlučnější oslavy byly v Čečensku. Kde a s kým si ťukl šampaňským, nevíme

8. října 2022 22:15

I když životní jubileum ruského prezidenta Vladimira Putina většina západního světa ignoruje, najdou se v Rusku místa, kde tamnímu prezidentovi vzdávají hold desítky tisíc lidí. V Čečensku Ramzan Kadyrov nechal svolat 20 tisíc svých nejvěrnějších vojáků, kteří se pustili do sborového přání. Kde ale Vladimir Putin nyní je, se neví, říká spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

3. října 2022 16:14

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.