CNN Prima News Čečensko

Čečensko

Výpis příspěvků ke štítku „Čečensko“

Hoďme atomovku na Sibiř, volá Putinova propagandistka. Slibuje si návrat o 30 let zpátky

Moskva by měla shodit atomovou bombu na své vlastní území, konkrétně na Sibiř. Prohlásila to šéfka ruské televize RT a jedna z hlavních tváří propagandy Kremlu Margarita Simonjanová ve svém vysílání. Podle ní by takový výbuch způsobil zničení veškeré elektroniky či satelitů a vrátil by zemi o zhruba 30 let zpátky, což by prý uvítala. Její slova vyvolala odpor některých ruských politiků. Zastání naopak našla u vládce Čečenska Ramzana Kadyrova.

Jak je to s Kadyrovem? Spekuluje se o vážném stavu, vůdce Čečenska se kritikům vysmívá

Čečenský autoritářský vládce Ramzan Kadyrov popřel na sociálních sítích zprávy o tom, že vážně onemocněl a je na pokraji smrti. Zveřejnil video, na němž se prochází, a kritikům vzkázal, aby se „šli projít na čerstvý vzduch“. Pravost videozáznamu nelze ověřit a není jasné, kdy vzniklo. Spekulace o zdravotním stavu Kadyrova se množí, naposledy se objevily zprávy, že měl absolvovat operaci, která nedopadla úspěšně a jeho stav je vážný.

Záběry masakru: Čečenci rozstříleli ruský vojenský vůz. Ukrajinci sdíleli brutální video

Díry od kulek, krev a kouř. Skupina čečenských vojáků, kteří stojí na straně napadené Ukrajiny, zaskočila u lesní cesty projíždějící transportní vůz ruských okupantů. Čečenci vozidlo s typickým označením v podobě bílého písmene Z rozstříleli na kusy, jak je vidět na videu, jež se šíří po sociálních sítích. Další okolnosti, například kde se střet odehrál nebo kam měla ruská výprava namířeno, nejsou známy.

Zbili ji, oholili hlavu a zlámali prsty. Rusko za útok na novinářku slibuje rázná opatření

V autonomním Čečensku na ruském severním Kavkazu přepadli a zbili reportérku listu Novaja gazeta Jelenu Milašinovou a advokáta Alexandra Nemova. „Neznámí (útočníci) v maskách je přepadli na cestě z letiště do Grozného, surově je zmlátili, zničili jim techniku a dokumenty,“ oznámila redakce zmíněného listu na sociální síti. O incidentu byl informován prezident Vladimir Putin, řekl novinářům jeho mluvčí Dmitrij Peskov, podle kterého „tento velmi vážný útok vyžaduje energická opatření“.

Opozičník Ponomarjov: Svoboda Ruska se rodí na Ukrajině. Prohra války bude Putinův konec

Pokud Vladimir Putin prohraje válku na Ukrajině, bude to pro něj konečná. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý ruský poslanec, v současné době opoziční lídr v exilu Ilja Ponomarjov. Dnešní vládce Kremlu je podle jeho slov zbabělec a kleptokrat. Je přesvědčen, že ruské elity si již začínají uvědomovat neudržitelnost situace, díky čemuž se rýsuje možnost převratu. Ponomarjov načrtl, jak si představuje budoucnost Ruska, popsal, jak funguje tamní opozice a také své zkušenosti z války na Ukrajině. Před časem získal ukrajinské občanství, a dokonce se začlenil do domobrany Kyjeva, když ruská vojska zahájila invazi.

Prigožin uteče do Afriky, Kadyrov opevní Čečensko. Šéf opozice o osudu Putinových věrných

Mezi prominentní postavy v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina patří šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a čečenský mocnář Ramzan Kadyrov. V případě ruské porážky na Ukrajině a pádu Putinova režimu by oba skončili mimo Rusko. Myslí si to bývalý ruský poslanec a dnes exilový lídr opozice Ilja Ponomarjov. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, kam by oba mohli v případě konce Putinova vládnutí zamířit. A vysvětlil, proč se ani jeden nemůže stát nástupcem současné hlavy státu Ruské federace.

Kadyrovův nejbližší pobočník byl zraněn, uvádějí Rusové. Podle Ukrajinců čečenský velitel zemřel

Aktualizováno

Vůdce autonomního Čečenska na ruském severním Kavkazu Ramzan Kadyrov ve středu popřel spekulace, že velitel proruských čečenských sil a jeho blízký spolupracovník Adam Delimchanov zahynul či byl zraněn v boji na Ukrajině. Kadyrov, který zprvu na sociálních sítích sliboval „štědrou odměnu“ za jakékoliv informace o Delimchanovovi, a to i ukrajinské rozvědce, nakonec ohlásil, že jeho spolupracovník je „živ a zdráv“. Ale sám Delimchanov se na veřejnosti dosud neobjevil a ani Kadyrov nepředložil žádné hodnověrné důkazy pro své tvrzení, upozorňují média.

Vrací se mi kůň, kterého ukradli Češi s Ukrajinci, tvrdí Kadyrov. Je to lež, reaguje policie

V Česku ukradený kůň Zazou čečenského vůdce Ramzana Kadyrova je na cestě zpátky ke svému majiteli — Kadyrov to v pondělí uvedl na sociální síti Telegram. Ve svém příspěvku tvrdí, že jeho hřebce ze stáje na Roudnicku ukradli příslušníci ukrajinských tajných služeb, kteří mu ho zpátky prodali za 18 000 dolarů (391 000 korun) a kteří přitom spolupracovali s českými policisty. Ti tvrzení Kadyrova označili za lež.

Prigožin by v Kremlu mohl vystřídat Putina. Pokud nevypadne z okna, říká analytik

Chování šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina a jeho kritika vedení včetně samotného Vladimira Putina stojí za pozornost. V Rusku se podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého z okna padá za mnohem menší prohlášení. V pořadu Zprávy PLUS se společně s vedoucím zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyášem Zrnem pozastavili nad pozicí šéfa vagnerovců a naznačili, že by v Kremlu v budoucnu mohl klidně nahradit Vladimira Putina.