CNN Prima News České dráhy

České dráhy

Výpis příspěvků ke štítku „České dráhy“

Drahám chybí stovky strojvedoucích. Problémem jsou „mrtvé duše“ i nezájem mladých

Na české železnici se rýsuje do budoucna další problém. Zástupci vedení Drážního úřadu na schůzce s novináři varovali, že v Česku ubývá licencovaných strojvedoucích. Oproti roku 2021 se jejich počet snížil o více než tisíc. Problém je, že současní strojvedoucí stárnou a jsou často v předdůchodovém věku, naopak mladí lidé se do této profese příliš nehrnou. Paradoxně ale mezi strojvedoucími přibývá žen, přesto stále tvoří jenom zlomek z celkového počtu.

Ve Zlíně vykolejil vlak, provoz je omezen. Na místě jsou drážní hasiči i nehodový vůz

V železniční stanici Zlín střed v pondělí krátce před 23:00 vykolejil při posunu vlak. Provoz na trati mezi Zlínem a Vizovicemi na Zlínsku je kvůli tomu zastaven, cestující vozí náhradní autobusy, vyplývá z informací uvedených na webových stránkách Českých drah (ČD). Při události nikdo neutrpěl zranění, sdělil v úterý novinářům mluvčí Správy železnic Martin Kavka.

V Německu začala stávka strojvedoucích, zastaví i spoje z Česka

Na německé železnici začala v úterý večer stávka strojvedoucích nákladních vlaků společnosti Deutsche Bahn (DB), ke kterým se v noci na středu přidají jejich kolegové z osobní dopravy. Protest, kterým se odbory GDL snaží vymoci vyšší mzdy a kratší pracovní dobu, potrvá do pátečního večera. S problémy musí počítat nejen cestující v Německu, odřeknuty budou i některé spoje z Česka. Dráhy DB se snažily stávku právní cestou zastavit, u zemského pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem ale neuspěly.

Vánoční klid je u konce, strojvedoucí v Německu budou stávkovat. Jak ovlivní spoje s Českem?

Odbory německých strojvedoucích GDL vyhlásily stávku, která má v osobní dopravě trvat od středy do pátku příštího týdne. Členové GDL v nákladní dopravě mají přerušit práci už v úterý večer, informovala agentura DPA. Jde o další eskalaci sporu o mzdy s hlavním německým železničním dopravcem, společností Deutsche Bahn (DB), a dalšími drážními společnostmi. Podobně jako předchozí protesty GDL bude mít i tento dopad na spojení s Českem, vyplývá z informací Českých drah.

České dráhy na silvestra výrazně omezí spoje. Podívejte se, které vlaky nevyjedou

České dráhy (ČD) utlumí železniční provoz v neděli 31. prosince ve večerních hodinách. Důvodem je menší zájem o cestování kvůli oslavám příchodu nového roku. V pondělí na Nový rok se vlaky rozjedou o něco později než v běžném svátečním režimu, odpoledne ale spoje posílí, oznámily ve čtvrtek České dráhy. Dopravce doporučuje včasné pořízení rezervací na dálkové spoje a využití regionálních spojů na kratší trasy, zejména v Praze a okolí.