Doprava

Nejnovější příspěvky k tématu

Doprava

Drahám chybí stovky strojvedoucích. Problémem jsou „mrtvé duše“ i nezájem mladých

Na české železnici se rýsuje do budoucna další problém. Zástupci vedení Drážního úřadu na schůzce s novináři varovali, že v Česku ubývá licencovaných strojvedoucích. Oproti roku 2021 se jejich počet snížil o více než tisíc. Problém je, že současní strojvedoucí stárnou a jsou často v předdůchodovém věku, naopak mladí lidé se do této profese příliš nehrnou. Paradoxně ale mezi strojvedoucími přibývá žen, přesto stále tvoří jenom zlomek z celkového počtu.

Doprava

Čeští zemědělci blokovali hranice. S německými kolegy si předávali pivo a jablka

Farmáři v Česku ve čtvrtek protestovali proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů, kde se farmáři setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí a kde si i předávali dary. Akce byla naplánovaná jako spíše symbolická, zablokovala ale zhruba na hodinu hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně a omezila průjezd přes hranice na dalších místech. Podle Agrární komory ČR k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem vyrazilo okolo tří tisíc strojů.

Stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic úředníci zamítli. V Trojské kotlině je nepřijatelná, míní

Úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu zamítli v řízení EIA posuzujícím vliv stavby na životní prostředí záměr výstavby lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic. Důvodem je její nepřijatelný vliv na krajinný ráz Trojské kotliny a ekologické funkce krajiny. Lanovka by způsobila nezanedbatelné a nevratné změny, vyplývá z dokumentu zveřejněného v systému EIA. Kladné stanovisko EIA je pro výstavbu nezbytné. Podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je preferovanou variantou výstavba mostu a tramvajové tratě.

OBRAZEM: Chátrající ostuda Prahy se dočká opravy. Podívejte se, jak se změní některá nádraží

Hned několik pražských nádraží je aktuálně v rekonstrukci. Jedná se o klíčový uzel na Smíchově, o Masarykovo nádraží, které bude výchozím bodem pro cestování na letiště, a ve výstavbě je i moderní stanice v Bubnech. Dobrou zprávou je, že se rekonstrukce po letech chátrání konečně dočká také mnohaletá „ostuda Prahy“ – Vyšehradské nádraží. Mohly by zde vzniknout například obchody a byty.

Traktory z pražské magistrály mizí. Většina zemědělců se vrací domů, uvedla policie

Někteří protestující zemědělci již odjíždějí se svou technikou z pražské magistrály, většina se vrací zpět domů, uvedli v pondělí odpoledne policisté na síti X. Demonstrace farmářů byla i na Malostranském náměstí, kde došlo na fyzické potyčky mezi účastníky akce a podporovateli Evropské unie a Ukrajiny. Před polednem předali protestující ministru Marku Výbornému (KDU-ČSL) výzvu k opuštění Zelené dohody a v bouřlivé debatě před ministerstvem s ním diskutovali, ozývaly se i vulgární výkřiky a pískot. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) organizují stávku podporovatelé Kremlu. Někteří tuzemští farmáři vyrazili v pondělí do Prahy, aby vyjádřili nesouhlas se situací v zemědělství, přičemž magistrát doporučil lidem práci z domova.

Tragická neděle. Dopravní nehody na českých silnicích si vyžádaly lidské životy

Česko má za sebou tragickou neděli na silnicích. Jeden člověk zemřel při dopravní nehodě na místní komunikaci mezi Rychnovem nad Kněžnou a obcí Lipovka. Havárie se stala před 5:00, zranil se při ní i další muž z osobního auta BMW, upřesnila mluvčí královéhradeckých policistů Magdalena Vlčková. Lidský život vyhasl také na Strakonicku, kde 33letý řidič nepřežil náraz do betonového propustku. K havárii došlo ve 3:00, potvrdila mluvčí jihočeských policistů Lenka Krausová.

Jednosměrná jízdenka stojí 200 tisíc korun. Nahlédněte do luxusního Orient Expressu

Vlakem z Paříže do italského Portofina? Žádný problém. Movitější mohou letos v červnu k přepravě využít luxusní Venice Simplon-Orient-Express společnosti Belmond, který trasu zdolá za dva dny. Tento luxusní dopravní prostředek se může pyšnit dechberoucím interiérem i dobovým zevnějškem. O dech však zřejmě přijdou i ti, kteří se podívají na cenu. Za jednosměrnou jízdenku požaduje společnost částky začínající na 200 tisících korunách.

Zprávy z oblasti dopravy. Informace o aktuálních nehodách a jejich dopadech, o situaci na českých silnicích a dálnicích i železnici, o letecké i vodní dopravě a novinky o klíčových dopravních stavbách.