CNN Prima News evakuace

evakuace

Výpis příspěvků ke štítku „evakuace“

Zaplavené domy, pohřešovaní i tisíce lidí bez pomoci: Voda z Kachovské přehrady přináší zkázu

7. června 2023 04:00

Voda ze zničené Kachovské přehrady, která leží na jihu Ukrajiny, zaplavila přes 1 300 domů na pravém břehu Dněpru. Postiženo je 24 lokalit, uvedla ve středu agentura AFP s odvoláním na ukrajinské činitele. OSN zase informovala o tom, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16 000 lidí. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce osob. Podle Moskvou dosazeného starosty Nové Kachovky se pohřešuje nejméně sedm lidí, voda již pozvolna klesá.

OBRAZEM: Voda se valí Chersonskou oblastí, lidé prchají z domovů, Dněpr stoupl až o 10 metrů

6. června 2023 17:23

Kvůli protržené Kachovské přehradě je značná část Chersonské oblasti pod vodou. Po sociálních sítích se šíří videa ze zaplavených měst, a to od oficiálních ukrajinských zdrojů i místních obyvatel. Pod vodou má být podle Moskvou dosazeného starosty Nové Kachovky Vladimira Leonťjeva asi 600 domů. Záběry zobrazují rozsah škod.

Sotva se držíme na stromech. Po výbuchu přehrady se topí i Rusové, má ukazovat nahrávka

6. června 2023 16:32

Na sociálních sítích se šíří neověřený útržek rozhovoru ruských vojáků, kteří do vysílačky křičí, že se z posledních sil drží na stromech, a žádají, aby je zachránili. Podle ukrajinského blogera, jenž odposlech zveřejnil, jde o další důkaz toho, že s tak devastačními následky výbuchu Kachovské přehrady zřejmě nepočítali ani sami Rusové. Jinak to vidí vojenský pozorovatel Oleksandr Kovalenko. Podle něj okupanti zaútočili na přehradu záměrně. Nové úspěchy na bojišti jim to ale zřejmě nepřinese.

Ekocida, zuří Ukrajinci kvůli přehradě. Hrozí zatopení Chersonska i problém v protiofenzivě

6. června 2023 09:25

Zničením Kachovské přehrady se Rusko dopustilo „ekocidy“. Uvedl to šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Už v minulosti, kdy se Moskva a Kyjev vzájemně obviňovaly z plánu vyhodit přehradu do povětří, se mluvilo o nedozírných následcích. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj například sdělil, že by její zničení znamenalo katastrofu. Nyní má poničená konstrukce vliv i na ukrajinskou protiofenzivu.

Rusové kryjí ústup za evakuaci dětí, tvrdí Ukrajinci. Vyklízení měst dává tušit směr útoku

16. května 2023 05:24

Rusko začalo podle americké CNN evakuovat města v Záporožské oblasti, a to zřejmě v obavě, že právě tudy Ukrajinci povedou chystanou protiofenzivu. Stahovat se z některých oblastí mají vedle civilistů také ruští vojáci. Vojenští experti už dříve označili za nejpravděpodobnější možnost, že se Ukrajinci pokusí prorazit právě v Záporoží směrem na Melitopol. Ukrajinské úřady prohlásily, že evakuace je pouze zastírací manévr pro ústup ruských vojsk.

Půl milionu lidí prchá z domova. Na Asii se řítí nejhorší cyklon za 15 let, varují experti

14. května 2023 09:16

Silný cyklon Mocha dosáhl v neděli podle bangladéšského meteorologického úřadu pobřeží Bangladéše a Barmy. Evakuuje se kvůli tomu zhruba půl milionu lidí, napsal zpravodajský web BBC. Bangladéšští meteorologové očekávají, že cyklon Mocha bude nejsilnější od bouře Sidr, která v roce 2007 zabila nejméně 3 000 lidí.

Mohutná exploze v centru Milána. V plamenech byla celá ulice, popisují svědci

11. května 2023 12:36

V centru Milána se ve čtvrtek krátce před polednem ozval výbuch. První záběry, na kterých je vidět několik aut v plamenech a hustý kouř, zveřejnila stanice Sky. Milánský starosta Giuseppe Sala vyloučil, že by se jednalo o terorismus. Podle tisku začalo hořet v dodávce, která převážela zásobníky s kyslíkem. Zranil se řidič dodávky.

Strach o dva Čechy v Súdánu. Trčí tam jak ve vězení, je to hazard se životy, běduje manželka

3. května 2023 22:54

Už přes dva týdny zuří v Súdánu občanská válka mezi dvěma znepřátelenými vojenskými skupinami. V africké zemi stále zůstávají i dva Češi, kteří zatím marně čekají na evakuaci. Manželka jednoho z nich se nám teď ozvala s tím, že má o život svého manžela velké obavy. České úřady rodinu prý o ničem neinformují.

Drama v Brně: Bagrista narazil na leteckou pumu. Policie evakuovala 250 lidí

3. května 2023 15:51
Aktualizováno

Bagrista v Brně-Juliánově ve středu odpoledne při výkopových pracích narazil na leteckou pumu. Policisté proto z okolí nálezu evakuovali 250 lidí, ti se vpodvečer mohli vrátit domů. Policie odvezla pumu na místo, kde ji bezpečně zlikviduje. Puma se našla v Došlíkově ulici, kde jsou rodinné či bytové domy a menší panelové domy.

Při střelbě na turecký evakuační letoun byl zraněn člen posádky. Súdánská armáda viní milice

28. dubna 2023 09:36

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v pátek střílely na turecký evakuační letoun, když přistával na letišti Vádí Sajidna severně od Chartúmu, a poškodily jeho palivový systém, uvedla súdánská armáda. Turecké ministerstvo obrany potvrdilo, že se letadlo stalo terčem útoku, a sdělilo, že nikdo nebyl zraněn. RSF střelbu popřely, píše agentura Reuters.

Srdcervoucí video z Bachmutu. Dobrovolník popsal evakuaci civilistů, i proč někteří zůstávají

24. dubna 2023 05:50

Pouliční boje mezi ukrajinskými vojáky a okupanty i pravidelné ruské bombardování. Ani tyto skutečnosti nejsou pro některé civilisty dostatečným důvodem, aby Bachmut opustili. Ukrajinské doněcké město, které je téměř obklíčené ruskou armádou, je v současnosti dost možná nejnebezpečnějším místem na světě. Samotná bitva o Bachmut – známá také jako „mlýnek na maso“ – je vůbec nejkrvavějším střetem obou armád od vypuknutí ruské invaze v únoru 2022.