CNN Prima News Finsko

Finsko

Výpis příspěvků ke štítku „Finsko“

Nad Českem se dneska znovu může objevit polární záře. Šance na sledování je vysoká

Aktualizováno

V noci z pondělí na úterý se vyplatí pozorně sledovat noční oblohu. Nečekaně silná sluneční erupce vyvrhla směrem k planetě Zemi oblak částic, které by za vhodných okolností mohly způsobit vznik polárních září. Ta by mohla být částečně viditelná i z území České republiky, informovali astronomové na specializovaném webu astro.cz. Šance se každým dnem na její pozorování zvyšují.

Čeští hokejisté znají definitivně soupeře na příštím mistrovství. Dojde i na reprízu finále

Aktualizováno

Čeští hokejisté budou hrát v příštím roce na mistrovství světa ve skupině B v Herningu se Spojenými státy, Německem, domácím Dánskem, Norskem, Kazachstánem, Maďarskem a vyzvou také Švýcary, které letos porazili ve finále. Skupinu A ve Stockholmu tvoří vedle pořádajícího Švédska také Kanada, Finsko, Slovensko, Lotyšsko, Rakousko, Francie a Slovinsko. Informoval o tom účet Českého hokeje na síti X.

Základní skupiny na příštím MS: Češi mají jít proti domácím, s Rusy pořadatelé nepočítají

Česko žije čerstvým titulem mistrů světa v hokeji, pomalu se však začíná řešit i to, jak bude vypadat šampionát následující. S kým se letošní „zlatí hoši“ budou muset při cestě za obhajobou ve Švédsku a Dánsku v rámci skupiny vypořádat, napovídá žebříček IIHF, který výsledky turnaje v Praze a Ostravě značně promíchaly. Ve hře tam jsou například Švédové, Finové či Dánové.

Tvrdá rána pro český tým? Kromě vyřazení Rutty má problémy i další bek, musel do nemocnice

Trenér národního hokejového týmu Radim Rulík má před nedělním večerním utkáním o zlato proti Švýcarům zřejmě vrásky na čele kvůli oslabenému stavu české obrany. Nejen, že bude postrádat obránce Jana Ruttu, jenž byl dodatečně potrestán za sobotní nedovolený zákrok loktem na Švéda Isaca Lundeströma, ale otazník je navíc také nad zdravotním stavem dalšího beka Jakuba Krejčíka. Ten sice po zásahu kotoučem semifinále dohrál, ale po jeho skončení zamířil na vyšetření do nemocnice.

Tlak Ruska na Západ pokračuje: Návrh na změnu námořních hranic v Baltském moři zasévá zmatek

Aktualizováno

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s tím, že Finsko se ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení, napsal server Delfi o prohlášení litevské diplomacie. Ruské tiskové agentury ovšem následně úmysl změnit hranice teritoriálních vod na Baltu popřely.

KOMENTÁŘ: Češi mají na medaili. Veškeré pochyby byly zbytečné, finský beton může povídat

Znejistila vás tisková konference před domácím mistrovstvím světa, na níž trenér Radim Rulík překvapivě vyřadil nejednu posilu z NHL a nedal šanci některým mladíkům? Mě taky. Po úvodním zápase s Finskem jsem ale klidnější. Zdá se, že chemie všech formací je perfektně sladěna. Pětky sedí jako hýždě na hrnci. Český výběr dobře bruslí, vyhrává souboje, hraje zodpovědně a zároveň si vytváří šance. Jen ty góly nepadají. Proto přišlo vítězství s betonovými Finy až po nájezdech. Hlavní otázka po turnajovém debutu už je ale zodpovězena. Máme na medaili? MÁME.

Rusko chtělo invazí na Ukrajinu odradit nerozhodné, místo toho se EU a NATO rozšiřují

Jedním z deklarovaných cílů Moskvy v invazi na Ukrajinu bylo odradit některé státy od toho, aby se připojily k Evropské unii či Severoatlantické alianci. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se však daří pravý opak. NATO je nově bohatší o dva členy, Finsko a Švédsko. A nyní do Evropské unie chce také Moldavsko – stát hraničící s Ukrajinou, který má rovněž problémy s proruskými separatisty. Tamní prezidentka Maia Sanduová nyní vede kampaň pro podporu vstupu do EU v referendu, které Moldavce letos čeká.

Při střelbě ve finské škole zemřelo 12leté dítě, další dvě jsou zraněné. Vrahem má být spolužák

Aktualizováno

Jeden dvanáctiletý žák v úterý zemřel a další dva utrpěli vážná zranění při střelbě ve škole ve finském městě Vantaa, které leží nedaleko metropole Helsinky. V aktualizované bilanci to na tiskové konferenci uvedla finská policie. Podezřelý, kterému je rovněž 12 let, byl zadržen. Po nikom dalším policisté v tuto chvíli nepátrají.

Češi patří k nejšťastnějším lidem světa, ukázal průzkum. V zásadní kategorii porážíme i Západ

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném OSN pro rok 2024 opět stalo Finsko. Česko se drží ve druhé desítce na 18. příčce, zatímco Slovensko se propadlo na 45. místo. Češi obhájili 18. místo druhý rok po sobě. Na opačném konci žebříčku 143 zemí skončil jako nejméně šťastná země Afghánistán. Jen o málo lépe se cítí obyvatelé Libanonu, Lesotha a Sierry Leone.