Názory

Nejnovější příspěvky k tématu

Názory

KOMENTÁŘ: Politický galimatyáš vysvětlen. Administrativní odvody do armády jsou prostě odvody

U prezidenta Petra Pavla jsme si v době volební kampaně uvykli, že ještě coby kandidát se předvolebním časem promlčel. Po zvolení následovala nešťastná vyjádření a vystoupení. Na pokladnici světových autorů rezignoval při předávání vyznamenání a přišel s Batmanem, pak začal řešit euro, které většina občanů nechce. Novotou teď je notování na tzv. administrativní odvody do armády.

Názory

KOMENTÁŘ: V Bruselu plameny, v Česku fraška. Proč se naši zemědělci nechali lacině rozdělit?

K zemědělcům protestujícím už dlouho v jiných evropských zemích se v únoru přidali také ti čeští. Zatímco v zahraničí proběhly v některých zemích bitky s policií, blokády bolely, objevily se plameny, hnůj končil na veřejných prostranstvích místo na poli, ukrajinské obilí se sypalo z vagonů, u nás byl klid. Neškodí ale shrnout si, o co šlo a co z toho vyplývá, byť říkat slabý čajíček by byla urážka čaje.

KOMENTÁŘ: Pekarová chce pojmenovat vyhlídku po Navalném. Je to opravdu dobrý nápad?

Markéta Pekarová Adamová i Vlastimil Válek (oba TOP 09) považují za dobrý nápad pojmenovat vyhlídku v pražské Stromovce po Alexeji Navalném. Je to skutečně dobrý nápad? Nedávno zesnulý ruský opoziční politik si bezpochyby zaslouží úctu a uznání za svou nezměrnou odvahu bojovat proti režimu masového vraha Putina. Neměli bychom ale zapomínat na to, co si Navalnyj myslel o anexi Krymu či o Gruzíncích.

KOMENTÁŘ: Škoda rány, která padne vedle aneb Fiala se musí zlobivého Dvořáka zbavit

Každý rodič to někdy zažil. Brečící dítě sedí na zemi, mlátí gumovým zvířátkem o podlahu a křičí, že něco chce. Když to něco dlouho nedostává, mrskne hračkou do kouta, začne kolem sebe mlátit pěstičkami a notně přidá na hlase i na slzách. Rodiče ale mají jednu velkou výhodu – z období vzdoru dítko brzy vyroste a pak už se s ním většinou dá docela normálně vyjít. Premiér Petr Fiala (ODS) ovšem takovou možnost nemá. Zlobivé hnutí STAN vřískající, že chce euro za každou cenu, je k neutišení a ministr Dvořák mlátí hračkami o podlahu stále silněji.

GLOSA: Klimatisté z Poslední generace se traktorům nepostavili. Mají své důvody

Stovky nespokojených zemědělců v pondělí zablokovaly pražské silnice. Traktorové invazi nezabránili ani politici, ani hrdinové z Poslední generace, kteří v minulosti prosluli vrháním bramborové kaše na umělecká díla, soukromými výlety na Bali i přilepováním se k silnici. V pondělí však ne! Jak aktivisté sami vysvětlují, traktor dotovaný Evropskou unií je spojencem v boji proti zlým řidičům osobáků.

KOMENTÁŘ: Utajování jmen obětí střelby na fakultě nedává smysl. Patří na pamětní desku

Nechtěli zemřít. Proto se jich nikdo nestačil zeptat, zda jejich jména mohou být uvedena na pamětní desce, pokud by se náhodou stali oběťmi tragédie. Na takové věci se nikdo nedotazuje, protože stejně nevíme, kdy se ocitneme v nepravý čas na nepravém místě. S názorem, že by si oběti brutálního útoku z Filozofické fakulty UK nepřály posmrtné zveřejnění své identity, ale nemohu souhlasit. Nemá to logiku, vždyť právě konkrétní jména dokážou symbolizovat určitou nešťastnou událost na dlouhá léta či dokonce století.

GLOSA: Boj proti mikrorasismu. Můžeme ještě nakupovat u Vietnamce, řezníka či v Albertu?

Koncem týdne bylo na sociálních sítích opět veselo. Pomyslný špunt od šampaňského odpálili redaktoři Deníku N svým konstruktem, že chodit nakupovat k „Vietnamci“ (namísto chodit do obchodu) je aktem mikrorasismu. Když se zástupci vietnamské komunity ozvali, že jsou s označením Vietnamec v pohodě, bylo jim nepřímo vysvětleno, že to celé vnímají chybně. Redakce CNN Prima NEWS proto přichází s dalšími pojmy, kterých byste se během nakupování měli vyvarovat.

KOMENTÁŘ: Líbačka s Brežněvem a srdíčko pro EU. Nerudová ukázala malér české politiky

Pamatujete si ještě na slavné líbačky Husáka s Brežněvem? Nebo na vykřikování hesel „Se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“? Pamatujete? Tak to je dobře, protože vyznávat se veřejně z nehynoucí lásky k nějaké mocnosti nebo mezinárodní organizaci je teď zase v módě. I když je na místě otázka, zdali to v českém intelektuálním prostředí vůbec někdy z módy vyšlo. Je totiž dost dobře možné, že tohle kýčovité poklonkování jednou pro vždy zůstane součástí našeho chování (a budou se měnit jen světové strany)...

GLOSA: Zkrocená inflace? Škoda, že nežijeme ve Fialově imaginárním světě plném úspěchů

Předseda vlády Petr Fiala zajásal, že lednová inflace je oproti prosincové třetinová, tedy 2,3 procenta. A jeho ekonomický poradce Štěpán Křeček, proslulý posíláním občanů na nákupy do Polska, odpálil slovní ohňostroj: „Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace… Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou.“ Smutnou pravdou ovšem je, že není co slavit a slovní akrobacie na tom nic nemění.

KOMENTÁŘ: Vláda ODS a ANO? Hnutí STAN v čele s Rakušanem pro ni dělá maximum

Video ze šatny, naschvály ministra Dvořáka nebo tour de znevýhodněné regiony, či vypouštění informací o zestátnění ČEZu. Za posledních pár týdnů je bilance politických přešlapů hnutí STAN skutečně obdivuhodná. A obdivuhodná je také trpělivost, jakou mají s největším vládním potížistou ostatní koaliční partneři, zejména ODS. Otázkou však je, jak dlouho ještě…

KOMENTÁŘ: Europartyzáni ze STAN šťastně ustoupili do předem připravených pozic

Pětikoalice zasedla a následně se usnesla, že v zájmu zachování vládních křesel a naděje na zázrak v podobě obnovení ekonomického růstu a tím pádem růstu preferencí neudělá nic. Koza zůstala celá, vlk se nažral a spokojený ministr pro evropské záležitosti Dvořák má svého zmocněnce, kterému jen bude říkat poradce. Bylo by lehké vydat se na pole satiry, podstata je ale ze žánru realismu.

V této rubrice najdete komentáře a názory a glosy našich redaktorů i externích spolupracovníků. Nebojíme se sdělit svůj názor na politiku a sportovní dění, palčivé české i světové problémy.