
Vetchý o Bartoškovi: Nenahraditelný člověk, zůstali jsme tu sami. Výrazně pomohl Havlovi
Hnutí SPD a uskupení Stačilo! vstupují do sněmovních voleb s vydatnou podporou jiných menších stran. Díky tomu vzrostly jejich preference a šance na úspěch v podzimním klání, ale má to i své zápory. Oba slepence jsou totiž plné lidí, kteří nemají se svými kolegy zrovna dobré vztahy. Strany navíc rozdělují i některá témata. Velmi rychle se tak může stát, že se Tomiu Okamurovi, respektive Kateřině Konečné, jejich projekty rozpadnou. To by velmi pravděpodobně poškodilo i nejsilnější opoziční hnutí ANO. Mementem může být situace na sousedním Slovensku.
Ke koloritu posledních dnů a týdnů patří neutuchající diskuse o tom, jak a čím nás poškodil americký prezident Donald Trump. Kterak na nás dopadnou jeho rozhodnutí, jeho cla a vůbec celá politika. Je vlastně docela zajímavé, s jakou vervou řešíme dopady kroků amerického prezidenta a s jakým nezájmem naopak přecházíme daleko zásadnější rozhodnutí evropských politiků, jež na nás mají podstatně hmatatelnější a destruktivnější dopad.
SPD má nejvíce potenciálních voličů v Moravskoslezském kraji. Alespoň to vyplývá z dat, která analytický ústav STEM zpracoval pro CNN Prima NEWS. Na hejtmanství v Ostravě už se přitom testuje i společná vláda ANO a SPD, a vlastně nejen tam. Na úrovni hned čtyř krajů to populistickým partnerům zatím klape, obě hnutí tedy mohou stejný model znova vyzkoušet i po podzimních parlamentních volbách. Nenápadný půvab takového spojení, které by část společnosti dokonce preferovala, ale může na šatech Paní demokracie zanechat skvrny, které nepůjdou jen tak snadno vyprat.
Na konci září nebo na začátku října čekají Česko klíčové volby do Poslanecké sněmovny. Už je tedy nejvyšší čas, aby jednotlivé politické strany odkryly karty, v jakém formátu či v jaké formaci se voleb zúčastní. A minimálně ty subjekty, které si dělají naděje na vstup do Sněmovny, už tak skutečně učinily. A řada dalších se k nim přidává. Definitivně rozhodnuto zatím není u sociálních demokratů. Kdysi jedna z dominantních stran českého stranického systému vypadá, že se s hledáním potenciálních partnerů trápí.
Výborně! Potenciální masoví střelci se určitě klepou strachy. Proč? Senát totiž chce od příštího roku zakázat lidem pořizování tlumičů pro pistole a revolvery k běžnému užití. Návrh Václava Lásky (SEN 21) podpořilo 44 senátorů. K omezení se veřejně hlásí také ministr vnitra Vít Rakušan i jeho hnutí STAN. A co kdybychom, drazí soudruzi, šli ještě dál? Pojďme – po vzoru britského zákazu větších nožů – zakázat i masové střelce.
Kdo věřil, že Podpisovka Starostů bude originální předvolební akcí, jejímž prostřednictvím lidé spolurozhodnou o podobě kandidátek, ten Vítu Rakušanovi a spol. skočil na špek. A i když Starostové slibovali, že si horní místa na kandidátkách nebudou rozdávat v teplíčku vlastních kanceláří, přesně to nakonec udělali. Král Podpisovky Stanislav Havlíček by mohl vyprávět. Co si o tématu myslíte vy? Napište nám do diskuse pod článkem.
Bezpečnost představuje pro současnou Evropu jednu z hlavních výzev. Politici nyní musí řešit zároveň hrozby zvenčí i zevnitř. Obrovské nebezpečí může plynout i z pouhé neschopnosti vymáhat platná pravidla. V oblasti nelegální migrace toto platí dvojnásob.
Pochod pro život je jednou z mála hromadných akcí, na kterých dává česká veřejnost masově najevo svou nechuť k progresivistickým nápadům importovaným k nám z ciziny. V tomto případě především svůj nesouhlas s útoky na klasickou rodinu tvořenou ženou, mužem a dětmi. Bývá to akce veskrze optimistická a pozitivní, účastní se jí stovky rodin s dětmi. A pořadatelé úzkostlivě dbají na splnění všech povinností. Letos však do cíle na Václavském náměstí Pochod pro život nedošel.
Řeknu to bez obalu. Jako národ vymíráme. Nejnovější statistiky jsou extrémně alarmující, loni se v České republice narodilo nejméně dětí v historii. Takové zprávy by měly být budíčkem pro každého politika, pokud mu opravdu leží na srdci budoucnost naší krásné země. Což rozhodně není případ této vlády, která má úplně jiné priority.
Sofistikovaná volební strategie Víta Rakušana – hrát si na neviditelného a profitovat z chyb Petra Fialy – je ta tam. Tragická sebevražda maminky jedné z obětí střelby na Filosofické fakultě vrací znovu na scénu děsivý čin Davida Kozáka a především četné otazníky ohledně policejního pochybení. Tyto otazníky nebyly nikdy spolehlivě vysvětleny, natož vyvráceny. A přesně tohle nemůže Rakušan pár měsíců před volbami potřebovat..
Takto zahnaného do kouta diváci Tomia Okamuru už asi dlouho neviděli. Šéf SPD se zapotil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS, když opakovaně čelil otázce, jak by hlasoval v referendu o vystoupení České republiky z NATO. Nejdříve se přímé odpovědi vyhýbal jako čert kříži. Nakonec řekl, že by se k takovému referendu možná vůbec nedostavil. Asi by to celé bylo k smíchu, kdyby Okamura netoužil po vládní odpovědnosti.
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) ve vysílání CNN Prima NEWS zopakovala, že naši zemi osvobodili v roce 1945 Američané. „Američané, ti nás skutečně osvobodili. Rusko to rozhodně nebylo,“ reagovala v diskusi s europoslankyní Kateřinou Konečnou (KSČM). Nerudová se tímto způsobem vyjádřila už podruhé.
Co ještě před pár lety vypadalo jako nemožné, se nyní stalo realitou. Alexandr Ovečkin v nedělním zápase proti New Yorku Islanders vstřelil svůj 895. gól v NHL a překonal zdánlivě nepřekonatelný rekord nejlepšího hokejisty všech dob Wayna Gretzkého. Ze sportovního hlediska jde o naprostou senzaci. Ošklivou pachuť nicméně přináší politická linka, kdy kanonýrskou korunu kanadského génia převzala osoba, která se hrdě hlásí k přátelství s ruským masovým vrahem Putinem.
V této rubrice najdete komentáře a názory a glosy našich redaktorů i externích spolupracovníků. Nebojíme se sdělit svůj názor na politiku a sportovní dění, palčivé české i světové problémy.