CNN Prima News horolezec

horolezec

Výpis příspěvků ke štítku „horolezec“

Tři mrtví Češi a jeden Slovák v Kyrgyzstánu. Tragédii na horách zapříčinil pád laviny

Aktualizováno

Tři lyžaři z Česka v pondělí zahynuli při pádu laviny na severovýchodě Kyrgyzstánu. Původní informace agentur o čtyřech zesnulých upřesnilo tuzemské ministerstvo zahraničních věcí. AFP a TASS s odvoláním na úřady středoasijské země uvedly, že v celkem 23členné lyžařské skupině byli také Slováci. Ministerstvo zahraničí našich východních sousedů následně potvrdilo, že neštěstí nepřežil také jeden slovenský občan.

Dva Češi uvázli na nejvyšší hoře Rakouska. Záchrana zatím není kvůli větru možná

Dva čeští horolezci uvázli v nadmořské výšce 3 200 metrů na nejvyšší rakouské hoře Grossglockner. Kvůli větru pro ně bude moci vyrazit záchranný vrtulník pravděpodobně až v úterý, informovala v pondělí agentura APA s odvoláním na policii. Muži ve věku 25 a 39 let volali na tísňovou linku v neděli večer a uvedli, že je na severní stěně hory zranil padající kámen, ale dokázali se dostat k bivaku.

Dobyvatelům Mount Everestu dláždí cestu na vrchol mrtvoly. Nejznámější má zelené boty

O dobytí nejvyšší hory světa, Mount Everestu, se pokouší řada horolezců, mnozí za svůj sen zaplatili životem. Od roku 1924 zemřelo během expedic na jeho vrchol 327 horolezců. Smrt si pro ně přišla kvůli vyčerpání, dostali infarkt, nebo nezvládli nedostatek kyslíku. Jeden z nešťastníků se zelenými botami se stal pro všechny ostatní symbolem, i když jeho ostatky záhadně na několik let zmizely z cesty.

Česko má novou hrdinku. Čtyřletá Zara se vypravila na Mount Everest a stanovila rekord

Česká republika má novou rekordmanku. Teprve čtyřletá holčička došla až do základního tábora pro výstup na Mount Everest, který se nachází ve výšce zhruba 5 300 metrů nad mořem. Stala se světově nejmladší ženou, která to dokázala. „Vůbec jsme nevěděli, jak to zvládne. Nikdy nezažila takovou zimu,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS otec malé Zary. Túry se zúčastnil také její sedmiletý bratr Saša.

Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování

Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.