CNN Prima News Jihoafrická republika

Jihoafrická republika

Výpis příspěvků ke štítku „Jihoafrická republika“

Musíte zabránit genocidě, nařídil Izraeli soud v Haagu. Zastavení války však nepožaduje

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti teroristické organizaci Hamás. Soud, který zasedal na podnět Jihoafrické republiky, zároveň žádá, aby ho Tel Aviv do měsíce informoval, co učinil pro naplnění nařízení. Předběžné opatření ovšem nevyhovělo jihoafrickému požadavku, aby soud nařídil zastavit válečné operace v Gaze.

Střelce mohou zastavit ozbrojení civilisté. V prvních minutách hrají velkou roli, řekl expert

Hrají zbraně mezi lidmi do karet vrahům, nebo naopak umožňují obětem se bránit? To je debata, která se vede již desítky let především v USA. Po prosincovém útoku na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze se ale o zbraních mezi civilisty mluví také v Česku. Advokát a odborník na zbraňovou legislativu Tomáš Gawron tvrdí, že ozbrojený civilista může výrazně pomoct ke snížení počtu obětí případného útočníka.

Slavný atlet Pistorius byl propuštěn z vězení. Jsi terčem podsvětí, varuje ho policie

Šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius byl v pátek podmínečně propuštěn z vězení, kde si od roku 2014 odpykával trest za vraždu přítelkyně, informovala bez dalších podrobností vězeňská služba Jihoafrické republiky. Za mřížemi strávil celkem 3 108 dní. Britská média ale upozorňují, že si Pistorius bude muset hlídat své okolí, protože má stále mnoho nepřátel.

Izrael páchá genocidu, říká Jihoafrická republika. Měl by se zpovídat u mezinárodního soudu

Jihoafrická republika chce, aby se Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zpovídal kvůli vojenskému zásahu v Pásmu Gazy. V pátek podala k tomuto soudnímu orgánu OSN podnět, v němž Izrael viní z toho, že páchá genocidu na Palestincích. Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že obvinění je nepodložené a zdůraznilo, že země vede válku s hnutím Hamás, nikoli s obyvateli Gazy, napsala agentura Reuters.

Zemřela hudební ikona Zahara. Bylo jí pouhých 36 let, vysloužila si desítky ocenění

Zemřela jihoafrická zpěvačka Bulelwa Mkutukana známá pod uměleckým jménem Zahara. Teprve 36letá umělkyně strávila poslední chvíle života v nemocnici, kde byla kvůli problémům s játry. Dříve bojovala se závislostí na alkoholu a stala se obětí násilí na ženách, na které ve svých písních upozorňovala. Smutnou zprávu přinesla BBC s odkazem na vyjádření ministra sportu a kultury Jihoafrické republiky Ziziho Kodwy.