CNN Prima News korupce

korupce

Výpis příspěvků ke štítku „korupce“

Policisté zasahovali v Krajské zdravotní v Ústí a v jihlavské nemocnici. Zadrželi dva ředitele

Aktualizováno

Policie zadržela deset lidí v České republice kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu pro nemocnice. Uvedl to dnes Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) na webu. O konkrétních jménech a místech úřad neinformoval, ale Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) dnes zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi podezřelými jsou generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky, uvedl úřad. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí skoro milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podle EPPO podstatně vyšší.

Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Zesnulý Alexej Navalnyj byl nejvýraznějším odpůrcem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičním vůdcem a bojovníkem proti korupci. Po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, kterou připisoval Kremlu, byl v Rusku uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a nakonec 19 let vězení. Vinu odmítal a hovořil o snaze režimu umlčet kritiku. Navalnyj zemřel v pátek 16. února, příčina se zjišťuje.

Policie zatkla informátora FBI z případu korupce Bidenovy rodiny. Svědectví si měl vymýšlet

Americká policie zadržela bývalého informátora amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v případu údajné korupce, ve kterém figurují americký prezident Joe Biden a jeho syn Hunter. Podle obžaloby totiž informátor předal FBI falešné či zkreslené informace ohledně vztahů Joea a Huntera Bidenových s ukrajinskou energetickou firmou Burisma. Za lživé svědectví mu v USA hrozí až 25 let vězení, uvedla agentura AP.

Nadávání do úchylů i bagatelizace znásilnění. Vřava kvůli novému zákonu namíchla i Čaputovou

Slovenská vládní koalice pod vedením premiéra Roberta Fica ve čtvrtek po bouřlivé debatě v Národní radě přijala kontroverzní změny v trestním zákoně. Expremiér a dnes opoziční předák Igor Matovič z hnutí Slovensko místopředsedu parlamentu a Směru L'uboše Blahu označili za „úchyla“, velkou vlnu kritiky pak schytal Ficův poslanec Richard Glück, který bagatelizoval snížení promlčecí lhůty za znásilnění. Opozice s přijetím nesouhlasí a slibuje proti změnám i nadále bojovat.

Slovenská vláda protlačila kontroverzní změny trestního zákona. Kritika zněla i z EU

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer schválila značné změny v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury (ÚSP). Poslanci vládní koalice kromě jiného prosadili, až na výjimky, snížení trestních sazeb za korupci či hospodářskou kriminalitu i zkrácení promlčecích lhůt některých trestných činů. Vládní předlohu novely trestního zákoníku a dalších zákonů už dříve kritizovaly například slovenské opoziční strany a evropské instituce. Prezidentka Zuzana Čaputová po hlasování uvedla, že schválení je špatnou zprávou pro Slovensko a že chce, aby změny nezačaly platit.

Masivní korupce na ukrajinském ministerstvu. Čachry při prodeji munice vyšly téměř na miliardu

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) rozkryla na tamním ministerstvu obrany zpronevěru ve výši zhruba 900 milionů korun. Někteří úředníci resortu ve spolupráci se zástupci zbrojní společnosti Lviv Arsenal měli získat tyto finance pomocí fiktivního nákupu 100 tisíc kusů minometné munice. O případu informovala ukrajinská kontrarozvědka, ministerstvo jej potvrdilo. Podle SBU se finance podařilo zadržet a vrátí je do státního rozpočtu. Vyšetřovatelé také údajně identifikovali všechny zúčastněné v této kauze, jednoho z nich zadrželi při pokusu o útěk ze země.

Konečná: Na Ukrajině jde o boj místních oligarchů. Tím největším je Putin, kontroval Vondra

Na Ukrajině panuje šílená korupce, jde jen o boj oligarchů, řekla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Poraženými v boji jsou podle ní ukrajinští lidé. Do země by se prý neměly posílat další zbraně a peníze, ale mělo by se zahájit jednání o míru. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) však zdůraznil, že největším oligarchou je ruský prezident Vladimir Putin. Jednání o míru podle něj zahájit nelze, neboť na to není připravená ani jedna strana. Vedle toho zahájení přístupových rozhovorů o vstupu do EU Vondra tleská. Podle Konečné jde ale jen o pokrytecké gesto.

Dost bylo Fica! Tisíce Slováků se bouří proti premiérovi, ten chce nižší tresty za korupci

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica je u moci sotva pár týdnů a už se proti ní lidé bouří. Část opozičních stran zahájila sérii protestů proti vládnoucí koalici. Rozbuškou je návrh změnit trestní zákoník tak, aby byl mírnější ke korupčníkům, a také zrušení úřadu speciálního prokurátora, který řeší závažné a často velmi medializované kauzy.

Blažek zrušil místo úředníkovi, který nahlásil korupci. Nemstil jsem se mu, tvrdí ministr

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) odmítá kritiku za to, že ve středu zrušil pozici ředitele insolvenčního odboru na svém resortu. Na postu dosud působil Jan Benýšek, který pouhý den před svým odchodem z ministerstva podal protikorupční oznámení na svého nadřízeného. Blažek uvedl, že se nikomu nemstí a Benýšek je pouze jedním z tisíců úředníků, kteří přijdou o práci kvůli plánovaným škrtům.