CNN Prima News Krkonoše

Krkonoše

Výpis příspěvků ke štítku „Krkonoše“

VÝSTRAHA: Na Česko se valí intenzivní deště. Podívejte se, kde hrozí největší nebezpečí

Severu Česka hrozí v nadcházejících hodinách vydatný déšť a rozdvodnění toků, varují meteorologové. Do pátečního poledne by mělo v Krkonoších spadnout přes 50 milimetrů srážek. Intenzivní srážky postihnou také Orlické hory, kolem Králického Sněžníku a Jeseníky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rozvodnit se mohou toky v povodí horního Labe a Jizery a také v Českém lese a části Šumavy, vyplývá z výstrahy ČHMÚ.

Masivní lavina v Krkonoších: Divoký živel se prohnal krajinou, experti popsali důvod jevu

Dechberoucí, leč nebezpečný přírodní jev zaznamenala webkamera umístěná na Sněžce. Podle expertů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří zařízení spravují, se uvolnila takzvaná základová lavina z blízké hory. Odborníci rovněž v příspěvku na sociální síti X objasnili, co pohyb masy sněhu způsobilo. V Krkonoších je aktuálně v platnosti stav nízkého lavinového nebezpečí.

Komplikace na českých horách. V Bedřichově uzavřeli příjezdy, problémy hlásí i z Krkonoš

Policie kvůli náporu běžkařů uzavřela v sobotu o půl desáté dopoledne všechny příjezdové silnice do Bedřichova v Jizerských horách na Jablonecku. „Všechna svozová parkoviště jsou plná,“ uvedl krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský. Auta turistů a lyžařů zaplnila také parkoviště v horském sedle u Šerlichu v Orlických horách, dopravu na místě řídí policie. Zaparkované vozy komplikují dopravu i v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a jiných horských střediscích.

Sněžku opět zasáhl orkán. Vítr dosahuje rychlosti přes 130 km/h, horní úsek lanovky nejede

V Krkonoších by mohlo lavinové nebezpečí ve středu klesnout na druhý stupeň ze současného třetího. Třetí stupeň z pětibodové škály byl vyhlášen 22. prosince, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Při nynějším třetím stupni je lavinové nebezpečí značné, druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin. Sněžku v úterý zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz.

Sněžku zasáhl orkán. Lanovka nejezdí, horská služba varuje před lavinami „velkých rozměrů“

Sněžku v pondělí zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 120 kilometrů za hodinu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli lanovkáři na webu. Na Sněžce byla ráno mlha, kolem nuly, přičemž pocitová teplota vlivem větru klesla až k minus deseti stupňům.