Vláda

Nejnovější příspěvky k tématu

Řehka: Nákup letounů F-35 neomezí jiné projekty modernizace armády. Zmínil i českou prioritu
Domácí

Řehka: Nákup letounů F-35 neomezí jiné projekty modernizace armády. Zmínil i českou prioritu

Nákup letounů F-35 podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky neoslabí žádný jiný projekt modernizace armády, prioritou číslo jedna podle něj zůstává výstavba těžké brigády. Uvedl to ve středu na odborném semináři k nákupu letounů F-35, který krátce předtím schválila vláda. Zástupci ministerstva na semináři představili podrobnější informace o průmyslové spolupráci, se 14 projekty se zapojí 13 českých podniků a univerzit, přičemž celková hodnota projektů má dosáhnout částky 15,3 miliardy korun.

Armáda získá stíhačky F-35, oznámil Fiala. Nákup 24 amerických strojů schválila vláda

Vláda ve středu schválila nákup 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky Gripen, které si Česko pronajímá. Vojenský analytik Jiří Vojáček přitom ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že až pro polovinu schopností nových stíhaček Česko nenajde využití. Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) měla vláda o letounech jednat minimálně se dvěma možnými dodavateli.

Koupí stát plynovody za desítky miliard? Zbytečné vyhazování peněz, varují někteří experti

Vláda by mohla ve středu rozhodnout o možném nákupu společnosti Net4gas, která vlastní síť plynovodů v Česku. Investice by podle expertů přišla i na více než 30 miliard korun, přitom ale není podle některých potřeba, protože stát svými regulacemi plynovody již ovládá. Jiní se nákupu zastávají, podle nich stát potřebuje plynovody vlastnit, aby mohl realizovat své strategické cíle či případnou přestavbu infrastruktury. O tom, zda se středu skutečně bude hlasovat, představitelé vlády mlčí.

KOMENTÁŘ: Rakušana pronásleduje neodbytná milenka jménem Dozimetr

Kauza Dozimetr začíná připomínat zhrzenou milenku: Vždycky po čase se vrátí, aby vám připomněla (ne)dávné morální selhání, začne dělat trable a vyhrožovat, že se manželka (v tomto případě veřejnost) dozví celou pravdu, jak to tehdy vlastně bylo. Krom toho se ukazuje, že je velmi těžké, až nemožné, se jí zbavit. Vždycky když už máte pocit, že je pryč, vynoří se znovu a donutí své bývalé ctitele, aby se hloupě vykrucovali, dětinsky vymlouvali a používali argumentaci ve stylu legendární věty: „Žádný prostitutky tam nebyly a ta částka taky nesouhlasí.“

Vláda schvaluje zákon roku. Stěžovali si všichni ministři, popsal krvavý kompromis Stanjura

Očekávám, že vláda schválí rozpočet na příští rok jednomyslně a všichni z koalice ho budou hájit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Sestavování rozpočtu přitom provázely boje, stěžovali si zejména ministři za hnutí STAN i Piráti. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) bude o takzvaném zákonu roku hlasovat ve středu odpoledne.

Konečná: Levice se musí spojit jako Spolu. KSČM se zvedá do dobré kondice, budete překvapení

Levicová a vlastenecká scéna v Česku by měla uzavřít podobné spojenectví, jaké vytvořily vládní politické strany, když zformovaly koalici Spolu. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla předsedkyně KSČM Kateřina Konečná s tím, že aktuálně již probíhají intenzivní jednání s dalšími subjekty. O spolupráci nejen pro nadcházející volby do Europarlamentu přitom diskutuje například s expremiérem Jiřím Paroubkem. Podle Konečné je evidentní, že spojení více stran má svůj efekt a je tou správnou cestou, jak nenechat propadnout hlasy milionu voličů.

Odvolejte Rakušana. ANO dává Fialovi nůž na krk, hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře

Představitelé hnutí ANO vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS), aby navrhl odvolání Víta Rakušana (STAN) z pozice ministra vnitra. Reagovali tak na zjištění médií, že měl Rakušan mít šifrovaný telefon. „Pokud ho bude pan premiér stále držet ve funkci, vyvoláme hlasování o nedůvěře vlády,“ varovala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová během brífinku ve Sněmovně. Předseda Starostů na svou obhajobu uvedl, že telefon měl kvůli obavám z odposlechů a že na věci neshledává nic divného.

Hyenismus, úplné dno a mimořádný hnus. Schillerová se s pětikoalicí pohádala o Martínkovi

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se ostře pustila do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Podle ní neměl dopustit, aby se na záchranu života dvouletého Martínka musela skládat veřejnost. Peníze prý měly přijít ze zdravotního pojištění. Válka se zastalo hned několik zástupců pětikoalice. Ti Schillerovou obvinili ze zneužití lidské tragédie, dělání kampaně i z hyenismu.

Kolaja: Piráti jsou jediná fakt liberální strana v ČR. Konzervativci se blíží krajní pravici

Piráti jsou jedinou opravdu liberální stranou na české scéně. Konzervativci se stále více blíží krajní pravici. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Marcel Kolaja. Lídr Pirátů do evropských voleb 2024 a 1. místopředseda strany se kromě jiného rozmluvil o kontroverzi kolem osoby ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Zároveň popřel, že by uvnitř Pirátů panovalo nějaké větší pnutí mezi „provládní“ a „europoslaneckou“ frakcí.

PŘEHLEDNĚ: Jak bojovat proti nedostupnému bydlení? Vláda i opozice nabízí své recepty

Jak podpořit české stavebnictví a zmírnit nedostatek dostupného bydlení? Touto otázkou se zabývali účastníci středečního Summitu stavebního rozvoje v pražském Obecním domě. Své vize představili také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) i jeho předchůdkyně Klára Dostálová (za ANO). Shodli se na tom, že současnou krizi lze řešit kombinací nástrojů a úpravou legislativy či úplně novými zákony. Opoziční poslankyně přesto Bartoše za některé věci zkritizovala.

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci v České republice. Její postavení vymezuje Ústava České republiky. Skládá se z předsedy vlády (premiéra), místopředsedů vlády (vicepremiérů) a ministrů a je odpovědna Poslanecké sněmovně. Nová vláda je jmenována po demisi nebo odvolání předchozí vlády. Prezident nejdřív jmenuje premiéra a na jeho návrh poté zbytek členů vlády. Jmenovaná vláda pak musí do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.