Vláda

Nejnovější příspěvky k tématu

Blažek je důstojník pro komunikaci s Hradem. Vláda by bez něj nebyla, míní analytici
360°

Blažek je důstojník pro komunikaci s Hradem. Vláda by bez něj nebyla, míní analytici

Jedním z nejdůležitějších členů vlády premiéra Petra Fialy (ODS) je jeho spolustraník a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli političtí analytici Petros Michopulos a Lenka Zlámalová. Podle nich je Blažek pro kabinet přínosem hned z několika důvodů. Mimo jiné díky vysoké sociální inteligenci i nadstandardním vztahům s Pražským hradem.

Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie
Partie

Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Přímá volba prezidenta? Moje největší chyba, přiznal Benda a naznačil, koho na Hrad

3. července 2022 14:12

Zájmem voličů ODS je, aby se do prezidentské kandidatury pustil člověk, který bude schopen porazit Andreje Babiše (ANO). „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli šanci vyhrát,“ řekl Marek Benda (ODS) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Koalice Spolu prý svého adepta pro boj o Hrad představí na začátku podzimu.

Richterová: Jste z ANO, nedělejte pana Čistého. Piráti ale dopadli, opáčil Nacher

3. července 2022 12:56

Nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS „ozdobilo“ několik slovních přestřelek mezi Olgou Richterovou (Piráti) a Patrikem Nacherem (ANO). Poslanci se pohádali například kvůli kauze hnutí STAN, jež sahá na pražský magistrát, sektorové dani nebo o tom, který politický subjekt je více propojený s korupčním prostředím. „Takhle jste dopadli, máte čtyři poslance a více funkcí než lidí ve Sněmovně,“ vmetl Nacher Richterové.

Rakušan: Uprchlíky z nejvytíženějších krajů přesuneme po Česku. Pomohou zápisy do škol

29. června 2022 15:50

Věřím, že se vládě během léta podaří dobrovolně přesunout tisíce uprchlíků z nejvytíženějších regionů do jiných částí České republiky, řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj k tomu mohou pomoct i zápisy do škol, protože děti z Ukrajiny musí v Česku od září zahájit povinnou školní docházku.

Jurečka: Od července zvýšíme životní minimum o 8,8 procenta. Pomůže to statisícům lidí

29. června 2022 15:11

Od 1. července se v Česku zvýší životní i existenční minimum o 8,8 procenta. Ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj to pomůže až 400 tisícům lidí. Životní minimum vzroste z 4 250 na 4 620 korun, stejně se upraví minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Existenční minimum se zvýší z 2 740 na 2 980 korun.

O kolik se zvýší životní minimum? Sledujte tiskovou konferenci po jednání vlády

29. června 2022 13:07

Zvýšení životního a existenčního minima či úpravy ve vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky, projednala na středečním zasedání vláda. Ministři měli také jmenovat novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Tiskovou konferenci po jednání vlády sledujte živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku. Začít by měla ve 13 hodin.

Bude se stávkovat? Na zvýšení platů ve veřejném sektoru se odbory s vládou nedohodly

28. června 2022 20:42

Vládní pětikoalice nenašla s odboráři shodu na růstu platů ve veřejném sektoru. Dílčí dohodou je růst o 10 procent od 1. září pro část zaměstnanců státu. Odbory ale požadují přidání od července. Chtěly se s kabinetem premiéra Petra Fialy (ODS) dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Doplňte si znalosti, doporučil Zeman Balašovi. Nový ministr nastoupí zřejmě od července

28. června 2022 16:48

Kandidát na ministra školství Vladimír Balaš, který má nahradit odstupujícího Petra Gazdíka (oba STAN), nastoupí do funkce asi od 1. července. Balaš to v úterý řekl novinářům po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. S prezidentem hovořil o tom, že je potřeba pokračovat v modernizaci školství. Zeman mu doporučil, aby si doplnil znalosti o regionálním školství.

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích
Historie

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Obyvatelé zničeného Mariupolu, který okupuje ruská armáda, dostávají pouze pět litrů pitné vody týdně, tvrdí televize Nexta

23:09

Jak se nabíjí americké salvové raketomety HIMARS?

22:35

Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

22:12

Rozhodnutí armády o omezení pohybu osob v branném věku padlo bez mého vědomí, řekl Zelenskyj a žádá vysvětlení

Vláda

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci v České republice. Její postavení vymezuje Ústava České republiky. Skládá se z předsedy vlády (premiéra), místopředsedů vlády (vicepremiérů) a ministrů a je odpovědna Poslanecké sněmovně. Nová vláda je jmenována po demisi nebo odvolání předchozí vlády. Prezident nejdřív jmenuje premiéra a na jeho návrh poté zbytek členů vlády. Jmenovaná vláda pak musí do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.