CNN Prima News kultura

kultura

Výpis příspěvků ke štítku „kultura“

O Švabinského obraz Splynutí duší se svedla aukční bitva. Vydražil se za rekord 16 milionů

Olejomalba Maxe Švabinského Splynutí duší se v neděli při aukci v pražském Obecním domě prodala za 15,872 milionu korun. Obraz z roku 1901 odborníci považují za stěžejní dílo českého symbolismu. Jde o autorův rekord v tuzemských aukcích, potvrdil Miloš Svoboda ze společnosti European Arts Investments, která akci pořádala. Vyvolávací cena díla byla deset milionů korun.

Okouzlující městečko, kde vás budou s radostí hýčkat: St. Johann in Pongau

Konečně jste se dočkali - nastal čas jen pro vás, pro vašeho partnera či partnerku nebo přátele. Ať je to jak chce, tuhle dovolenou si hodláte užít po všech směrech. Možná ji teprve plánujete, třeba už máte i termín, pořád ale nevíte kam vyrazit? A co takhle St. Johann in Pongau v rakouských Alpách? Tady můžete zažít všechno, po čem pozemský smrtelník obvykle sní - vydávat se za dobrodružstvím, překonávat vlastní limity, odpočívat, nechat se hýčkat i ochutnávat vyhlášené speciality. Sečteno podtrženo - tady najdete, co jste hledali.

Otevřené dveře do historie i kultury: Kam vyrazit zdarma o státním svátku 28. října?

Sobota 28. října a s ní spojený státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu – přináší jedinečnou možnost navštívit budovy, které jsou veřejnosti běžně nedostupné. A to není zdaleka vše. Během státního svátku lze také zajít buď bezplatně, nebo za symbolickou cenu do mnoha muzeí a galerií. Vstup zdarma nabízí například Národní muzeum v Praze. Jedné z událostí se pak zúčastní i prezident Petr Pavel. Zjistěte, která místa v hlavním městě otevírají své dveře, a naplánujte si svůj den plný objevování historie, kultury a umění. Ve stejné datum se koná také Den Středočeského kraje, který nabízí rovněž volné vstupy i různé programy. Zajímavá místa budou k vidění po celé republice.

KOMENTÁŘ: Dva roky pětikoalice jako věčnost a sliby jako pára nad hrncem aneb Co bude dál

Do vládních paláců vletěl v roce 2021 tým vedený Petrem Fialou na křídlech slibů. Slibů lepší ekonomické situace, nižších daní, spořivého státu, méně byrokracie, milejší politické kultury, dobře šlapající organizovanosti, slušnosti a vládnutí bez afér a skandálů. V říjnu 2023 víme, že sliby a plány pětikoalice voličům přetrvaly jako pára na hrncem.

Země mezi západem a východem slunce: Božská Indie aneb Co v průvodci nenajdete

Kdo se jednou rozhodne jet do Indie, měl by se připravit na velkou událost. Protože přesně to cesta na záhadný subkontinent je. Často se mluví o tom, že pobyt v Indii změní člověku život. Miliony lidí sem vyrážejí léčit tělo i hojit duši. Nakolik je pověst o Zemi tisíce bohů, jak se jí také přezdívá, pravda, musí každý zažít a posoudit sám. Stačí jen vyrazit a poznat kulturu, která prý dokáže zázraky.

S Hyundai na pánské jízdě: Českým venkovem až za národním fotbalem

Co si takhle vyrazit na pánskou jízdu? Dámy prominou, ale někdy je zkrátka třeba dopřát chlapům trochu času jen pro sebe. Možná si myslíte, že ke štěstí potřebujeme jenom fotbal. To ale není tak docela pravda. Právě fotbalové utkání je sice hlavním cílem dnešní akce, avšak to neznamená, že si nenajdeme čas i na trochu kultury a poznání. Tak vyrážíme na cestu!