CNN Prima News kultura

kultura

Výpis příspěvků ke štítku „kultura“

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Letos bude šetřit energii

22. listopadu 2022 10:59

Na pražském Staroměstském náměstí od úterý stojí vánoční smrk. Pracovníci společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) jej v noci přivezli z obce Kytlice v Ústeckém kraji. Postavení zabralo několik hodin, v následujících dnech se bude zdobit. Tradiční strom je nedílnou součástí vánočních trhů, které letos na náměstí začnou v sobotu.

Žilková prožila chvíle hrůzy. Před začátkem představení jí zkolaboval kolega

16. listopadu 2022 19:40

Derniéru divadelní hry Mnoho povyku pro nic si Veronika Žilková bude dlouho pamatovat. Krátce před začátkem představení totiž zkolaboval její kolega Zdeněk Dušek a pomoci mu museli až záchranáři. Žilková, která v inscenaci hraje pět rolí, tak musela přibrat i postavu svého kolegy. Těžkou hlavu si z toho ale rozhodně nedělala a zbytek představení si užila.

Překládal Cervantese a Márqueze, vyznamenal ho španělský král. Zemřel hispanista Forbelský

15. listopadu 2022 10:04

V pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. V úterý to za rodinu oznámil jeho zeť Petr Nikolaev. Forbelský psal o dějinách španělské literatury, překládal španělské a latinskoamerické autory. V roce 2017 dostal Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší beletristický překlad předchozího roku za převod románu Miguela de Cervantese Persiles a Sigismunda. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.

Tajemný Banksy se přihlásil k dílu na Ukrajině. Gymnastka na budově poničené Rusy není jediná

12. listopadu 2022 12:21

Britský umělec Banksy odhalil své nejnovější dílo, nástěnnou malbu ukrajinské gymnastky na budově poničené ruským ostřelováním během války proti Ukrajině. Snímek graffiti v městečku Boroďanka, které leží asi 50 kilometrů severozápadně od Kyjeva, zveřejnil autor na svém účtu na Instagramu a všimla si jej také světová média. Gymnastka dělá stojku uprostřed trosek, napsala britská stanice BBC na svém webu.