Kyjev

Výpis příspěvků ke štítku „Kyjev“

Živě
ON-LINE: Kyjevem otřásají exploze, lidé míří do krytů. Ukrajinci hlásí sestřely dronů i raket

29. května 2023 07:08

V Kyjevě jsou slyšet exploze, píše Reuters s odkazem na svědky. Městem se předtím rozezněly sirény, starosta vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech. Ukrajinci však hlásí sestřelení několika ruských raket i dronů. Hlavní město Ukrajiny čelilo nejrozsáhlejšímu útoku dronů od začátku války. „Před porážkou Rusy nezachrání ani stovky šáhidů,“ prohlásil ve svém večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin uvedl, že ho ruská média na příkaz Kremlu ignorují.

Klíčový prvek protiofenzivy. Ukrajinci štábu CNN ukázali, co umí obávaný „kat dronů“ Gepard

28. května 2023 16:28

Reportérovi CNN se podařilo získat přístup k některým zásadním prvkům ukrajinské protivzdušné obrany, jako jsou americké protiletadlové systémy Patriot nebo německé tanky Gepard. Právě ty jsou klíčové nejen pro odvrácení útoků na civilní cíle, ale také pro ochranu ukrajinských jednotek při plánované protiofenzívě.

Kyjev zažil největší dronový útok. Vagnerovci chtějí včas utéct z fronty, míní expert

28. května 2023 08:18

Ukrajinská metropole v noci na neděli čelila nejrozsáhlejšímu dronovému útoku od začátku války. Protiletecká obrana podle odhadů zničila okolo 52 z 54 strojů. Podle experta se Prigožin stahuje od Bachmutu proto, že jako někdejší profesionální zločinec ví, že hlavním přikázáním zloděje je dostat se včas pryč. Moskva oznámila požadavky pro mír s Ukrajinou, Kyjev odpověděl vlastními. Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj naznačil začátek protiofenzivy. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova může začít kdykoliv.

Vzdejte se NATO a EU, oznámilo Rusko požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev odpověděl vlastními

27. května 2023 17:54

Moskva v sobotu prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá mimo jiné, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk a vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev podle médií odpověděl svými podmínkami, které zahrnují i vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, vydání válečných zločinců a strůjců války a vyplacení reparací.

Mariupolem otřásly mohutné exploze. Nastal čas získat zpět, co je naše, řekl Zalužnyj

27. května 2023 07:39

V okupovaném Mariupolu lidé zaznamenali dvě mohutné exploze. Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj naznačil začátek protiofenzivy. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova může začít kdykoliv. Ruské ostřelování nemocnice v Dnipru si vyžádalo jeden život a 15 zraněných. Italské námořnictvo se obává incidentu s ruskou lodí ve Středozemním moři. Německé zbraně poskytnuté Kyjevu nebudou použity v Rusku, uvedl kancléř Olaf Scholz.

Medveděv: Ukrajinu si musí rozparcelovat Rusko a EU. Jinak se může válka táhnout desetiletí

26. května 2023 09:33

Konflikt na Ukrajině se může táhnout desítky let, pokud nebude zničena nacistická povaha moci současného kyjevského režimu, prohlásil podle agentury TASS místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv. Vyhlídka na mír podle něj existuje, ale jen za předpokladu, že by východní část Ukrajiny byla začleněna do Ruska a západ země by byl postoupen několika zemím Evropské unie, napsal na sociální síti Telegram.

Ruská armáda vyslala řízené střely na Kyjev a Dnipro. Městy otřásla exploze

26. května 2023 05:32

Z ukrajinské metropole Kyjeva a východoukrajinského Dnipra byly v noci na pátek hlášeny exploze po ruském vzdušném úderu, informuje server RBK-Ukrajina a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Zatím nejsou informace o zraněných, správa ukrajinského hlavního města hlásí sestřelení všech vzdušných cílů. Exploze byly podle BBC slyšet rovněž v ruském Krasnodaru na jihozápadě Ruska, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie přibližně 300 kilometrů.

Štáb CNN pod palbou, reportér šel k zemi. Nedá se to popsat slovy, líčí vojáci peklo u Bachmutu

26. května 2023 05:18

Rusové v posledních dnech intenzivně ostřelovali ukrajinské město Bachmut a jeho okolí. V epicentru dění se nachází také reportér americké stanice CNN Nick Robertson. Se štábem se ocitl uprostřed zuřivé palby na frontové linii nedaleko toho, co z města zbylo. Podle novináře je na tvářích ukrajinských vojáků již patrná únava a vyčerpání.

Tříhodinové peklo nad Kyjevem. Na hlavní město se snesla armáda Šáhidů

25. května 2023 06:55

Ruské síly v noci zaútočily íránským drony Šáhid-136 na Kyjev. Protiletecké obraně se podařilo všechny stroje zlikvidovat. Šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin sdělil, že „ruská speciální operace“ udělala z ukrajinské armády jednu z nejsilnějších na světě. Moskva viní Ukrajinu z útoku bezpilotními plavidly na její loď v Černém moři. Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu přicestoval do Kyjeva na neohlášenou návštěvu.