Polsko

Nejnovější příspěvky k tématu

Měl v sobě ďábla, báli jsme se. Sousedé promluvili o vraždách novorozenců v polském domě hrůzy

Polská police řeší šokující případ. Ve sklepě rodinného domu v obci Czerniki objevila ostatky tří novorozenců. Podezřelými z vraždy a incestního vztahu jsou čtyřiapadesátiletý Piotr Gierasik a jeho dvacetiletá dcera Paulina. Polská média nyní uvedla, že se úřady o muže zajímaly již v minulosti. Místní obyvatelé tvrdí, že vesnice měla podezření, v rodině není všechno v pořádku, a muže se prý báli.

Prymula: Smrtelně nebezpečná legionella se vyskytuje i u nás. Chytit ji můžeme i z klimatizace

Smrtelnost u této nemoci je netradičně vysoká, komentoval epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS šíření legionelly, nedaleko českých hranic. Ta si v sousedním Polsku vyžádala už čtrnáct obětí, převážně se jednalo o starší jedince, kteří měli i jiné zdravotní problémy. Odborník také dodal, že se s touto nemocí potýkáme i v Česku.

Smrtící bakterie legionella se nebezpečně šíří. V Polsku má 11 obětí, odhalili ji ve vodovodu

Už 11 obětí na životech si vyžádala nákaza bakterií legionellou v Polsku, uvedl server Onet s odvoláním na pondělní oznámení hygieniků. Ti také prozradili, že bakterie se našla ve čtyřech z osmi dosud prozkoumaných vzorků vody z vodovodů v dosavadním ohnisku nákazy, městě Rzeszów na jihovýchodě země. Nákaza se objevila v dalších regionech – v sousedním Malopolsku a Lublinském vojvodství a také ve Velkopolsku na opačném konci země.

Vraždící bakterie na jihu Polska. Zemřelo sedm lidí, stovka je v nemocnici, úřady mají stopu

Počet obětí nákazy bakterií Legionella v Rzeszówě na jihovýchodě Polska stoupl na sedm. V pátek o tom informovala agentura PAP s odvoláním na úřady. Šířením nákazy se zabývá krizový štáb a hygienici pátrají po jejím zdroji, který zatím zůstává neznámý. Jednou z možností je městská vodovodní síť. Odborníci provedli testy ve vodovodním systému, jejich výsledky mají být známy v pondělí. Šíření nákazy vyšetřuje i kontrarozvědka ABW, která prověřuje, zda nejde o úmyslný zásah do vodovodního systému, napsala agentura Reuters.

Polsko leží ve střední Evropě u Baltského moře. Sousedí s Německem, Českem, Slovenskem, Běloruskem, Ukrajinou, Litvou a Ruskem. Hlavním městem je Varšava, v čele je prezident Andrzej Duda. Polsko patří mezi státy s nejvyšším podílem věřících obyvatel v Evropě. Ke katolické církvi se hlásí asi 87 procent populace. Země má zhruba 38 milionů lidí a 312 679 km² rozlohy.