Lyon

Výpis příspěvků ke štítku „Lyon“

Paříž bojuje proti automobilové obezitě. Majitelé SUV zaplatí víc za parkování

Pařížská radnice zavede vyšší parkovací poplatky pro řidiče sportovně užitkových vozů (SUV), v ceně zohlední velikost a hmotnost vozidla i jeho motoru. Opatření má snížit znečištění ve francouzském hlavním městě, uvedl list The Guardian. Očekává se, že zvýšeným poplatkům, které vstoupí v platnost 1. ledna 2024, se vyhnou elektromobily a lidé s velkými rodinami, které se bez většího vozu neobejdou.

PŘEHLEDNĚ: Francie znovu v plamenech. Proč se lidé bouří a kdy nepokoje skončí?

Francie je opět v jednom ohni, a to doslova. Od minulého týdne v zemi panují rozsáhlé a velmi násilné protesty, které začaly poté, co policisté zastřelili mladého řidiče ujíždějícího při dopravní kontrole. Do ulic vyrazily desítky tisíc lidí a francouzská města se ocitla v plamenech. Dochází k rabování, hromadným zatýkáním a vlně střetů mezi demonstranty a bezpečnostními složkami. Poslední dvě noci se situace začala uklidňovat. Následující řádky nabízejí přehledné shrnutí aktuálního dění.

Protesty ve Francii se stupňují: Maskovaná skupina s tyčemi napadla i kolemjdoucího

Demonstranti ve Francii v pátek večer a v noci na sobotu zaútočili na několik policejních stanic, rabují také obchody a zapalují auta. Informuje o tom server listu Le Figaro. Násilné nepokoje, které vyvolala smrt 17letého mladíka při policejní kontrole, pokračují. Situace je podle agentury Reuters nejsložitější krizí pro prezidenta Emmanuela Macrona od protestů takzvaných žlutých vest, které začaly v roce 2018.Počet zadržených kvůli nepokojům ve Francii stoupl na 471. Devět lidí u sebe mělo zápalné lahve. Kolem 100 lidí bylo zadrženo také v Bruselu.

Hořící mobiliář, útok molotovem i zranění policisté. Francií zmítaly divoké protesty

Lidé ve Francii vyšli znovu do ulic, celkem bylo na pondělí ohlášeno více než 300 demonstrací a protestů, většinou proti důchodové reformě a za sociální spravedlnost. Na bezpečnost dohlíželo 12 000 policistů a strážníků v ulicích, z toho 5000 v Paříži, uvedla francouzská média. Například v Lyonu skupina maskovaných lidí v černém rozbila výlohu pojišťovny a zapálila městský mobiliář. Podle ministerstva vnitra v celé zemi demonstrovalo na 782 000 lidí, zadrženo jich bylo téměř 300.

Rodinná tragédie ve Francii. Matka a sedm dětí zemřely při požáru domu, otec je v nemocnici

Aktualizováno

Sedm dětí ve věku od dvou do 14 let a jejich matka zemřely při požáru, který v noci na pondělí zachvátil jejich dům v Charly-sur-Marne na severu Francie. Otec rodiny byl s vážnými popáleninami z domu v obci se zhruba 2 600 obyvateli vyproštěn a převezen do nemocnice, informovali podle agentury AFP hasiči a policie. Oběti zemřely udušením a požár vznikl podle předběžných závěrů od sušičky, napsala AFP.

Smrt za strženou vlajku. Fotbalové veselí ve Francii nepřežil mladý chlapec, srazil ho řidič

V jihofrancouzském městě Montpellier přišel ve středu večer o život čtrnáctiletý chlapec, když ho při oslavách výhry francouzského národního týmu nad Marokem v semifinále fotbalového mistrovství světa srazilo auto. Informovala o tom francouzská média v čele s deníkem Le Figaro. Podle nich řidič z místa ujel, policie po něm pátrá.