Francie

Nejnovější příspěvky k tématu

Francie

Teenager plánoval olympijský masakr. S vestou plnou výbušnin chtěl uctít Islámský stát

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi šestnáctiletého mladíka, který na sociálních sítích tvrdil, že chce během letních olympijských her v Paříži zemřít jako mučedník. Policie u hocha našla slib věrnosti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Případ ve středu podle stanice BFM TV začala vyšetřovat protiteroristická prokuratura Pnat pro podezření z „účasti na zločinném spolčení za účelem přípravy trestných činů.“

Fanoušci televizních soutěží smutní: Pevnosti Boyard hrozí zkáza kvůli silnému náporu vln

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm stejnojmenné francouzské televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli nedostatečné ochraně před nápory vln je tato památka z 19. století, která se nachází v Atlantickém oceánu mezi ostrovy Oléron a Aix, „odsouzena ke zkáze“, uvedl v tiskové zprávě západofrancouzský departement Charente-Maritime, který vyhlásil veřejnou konzultaci. Původně vojenská stavba potřebuje do roku 2028 práce za 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč), informovala agentura AFP.

Další útok nožem na školáky ve Francii: Muž zranil dvě dívky, policie ho zadržela

Aktualizováno

Muž ve čtvrtek poranil nožem dvě dívky u jejich školy ve francouzském městě Souffelweyersheim nedaleko Štrasburku. Televize BFMTV uvedla, že dívky utrpěly lehká zranění. Útočník byl zadržen, informovala agentura AFP s odvoláním na policii. Vyšetřovatelé zatím neznají motiv útoku, ale nezdá se, že by „souvisel s radikalizací“, sdělila AFP.

Hormonální antikoncepce může způsobit nádory, varují vědci. Riziko se zvyšuje už po roce

Se znepokojujícími výsledky ohledně běžně předepisované formy antikoncepce přišli francouzští vědci. V rozsáhlé studii popsali souvislost mezi dlouhodobým užíváním konkrétního druhu ze skupiny hormonů a vznikem nádorových onemocnění mozku. Pro výzkum využili data od 18 tisíc žen, které podstoupily operativní odstranění nádoru. Vědci přesto upozorňují, že je nezbytné provést ještě další výzkumy.

Francie má problém. Děti přistěhovalců se učí, že mají islamizovat celou zemi, říká Eichler

Hned dva útoky na děti, z toho jeden v muslimské komunitě, v týdnu otřásly Francií. Případy násilí spojené s náboženstvím jsou podle odborníka na Francii a vědeckého pracovníka Ústavu mezinárodních vztahů Jana Eichlera společenským problémem země. Přiblížil, že přistěhovalci své děti mnohdy neposílají ani do francouzských škol, nýbrž ke kazatelům, kteří je v arabštině učí o „prohnilé a zkažené Francii“. Školáci následně bývají násilničtí – zejména vůči těm, kteří se vymykají.

Brutální útoky na děti ve Francii: Dívku měli zbít žáci kvůli víře, zkopali ji do bezvědomí

Francií otřásají případy surových útoků na děti. V pařížské nemocnici v pátek zemřel 15letý chlapec, kterého o den dříve zbila maskovaná skupina. Média se soustředí také na případ zřejmě nábožensky motivovaného útoku uvnitř muslimské komunity. Vrstevníci zbili do bezvědomí 13letou dívku, a to nejspíš kvůli stylu oblékání. Podle dívčiny matky proto, že se chová „svobodně“. Ani škola ji nedokázala ochránit. Hlavní viníci jsou ve vazbě.

Vražda školáka otřásá Francií: Zvířata, zmasakrovali ho, říká starosta. Zasáhne i Macron

V pařížské nemocnici v pátek odpoledne zemřel 15letý hoch, kterého ve čtvrtek krátce po vyučování nedaleko školy ve městě Viry-Châtillon napadla skupinka maskovaných lidí a surově ho zbila. Zraněného chlapce v uličce našel náhodný kolemjdoucí. V souvislosti s vyšetřováním byl v pátek zadržen a umístěn do vazby 17letý mladík, informovala prokuratura v Évry. Násilnost činu Francii šokovala, úřady ho vyšetřují jako vraždu, píší média. Prezident Emmanuel Macron slíbil nové programy na pomoc se zvládáním rostoucí agresivity dětí.

Bolestné Velikonoce, truchlí rodiče malého Émila. Nález chlapcových ostatků vyvolává pochyby

Pro rodiče 2,5letého Émila, jehož ostatky byly po několika měsících pátrání nalezeny poblíž vesnice Le Haut Vernet, se změnily velikonoční svátky v čas smutku a modliteb. Podle jejich právního zástupce se tragického konce pátrací akce obávali. Starostu obce Françoise Baliquea udivilo, že se ostatky našly v místech, které policisté několikrát pročesávali. Píše o tom web Daily Mail.

Francie je západoevropský stát. Sousedí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Andorrou, Monakem a Španělskem. Prezidentem je Emmanuel Macron, hlavním městem je Paříž. S rozlohou 543 965 km² je největším státem Evropské unie a se 70 miliony obyvatel druhou nejlidnatější zemí EU.