reklama
CNN Prima News Ondřej Dostál

Ondřej Dostál

Výpis příspěvků ke štítku „Ondřej Dostál“

Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem

Opatření proti COVID-19, která byla Nejvyšším správním soudem shledána za nezákonná, stále přibývá. Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že ani během pandemie se ministr zdravotnictví nemůže stát římským diktátorem, zdůraznil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS právník a vysokoškolský učitel se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti).

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.

Proč vláda neuznává test na protilátky? Státní kasu by to vyšlo draho

V České republice prodělalo nemoc COVID-19 mnohem více lidí, než udávají oficiální statistiky. Jde například o ty, kteří měli bezpříznakový průběh nemoci, nebo jim přišlo zbytečné podstoupit PCR test. Kladou pak často logický dotaz, proč nemůže jako důkaz bezinfekčnosti posloužit rovněž test na protilátky. Na ministerstvu zdravotnictví se o tom přela také poradní skupina. Stát nechce test na protilátky uznávat, protože by je byl nucen proplácet ze zdravotního pojištění.

Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo

Přístup ministerstva zdravotnictví k českým studentům, kteří se nechali naočkovat ve Spojených státech, je podle expertů a právníků absurdní, nesmyslné a diskriminační. České úřady jim nechtějí uznat vakcinaci mimo ČR, při návratu tak studenty čekají testy na vlastní náklady a karanténa. Takový přístup je podle právníka Ondřeje Dostála (Piráti) neudržitelný a lze jej soudně napadnout. Podle právníka Jana Klusáčka (ODS) se studenti dostali do neřešitelné situace – na český očkovací certifikát totiž nedosáhnou, protože se nemohou očkovat znovu v tak krátkém časovém horizontu.

Dostál: Ministerstvo překračuje své pravomoci. Vláda si koleduje o vyslovení nedůvěry

Aktualizováno

Ani nová verze opatření o omezení obchodu a služeb nerespektuje rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS). Na Twitteru to uvedl právník Ondřej Dostál. Reagoval tak na opravenou verzi nařízení, kterou v pátek schválila vláda poté, co NSS předchozí opatření zrušil. „Ministerstvo zdravotnictví si pokouší přisvojit víc pravomocí, než má,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Dostál.

Nové opatření je protiprávní, míní právník. Hrozí vám pokuta za párty či setkání v parku?

Právník Ondřej Dostál zpochybňuje opatření nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), které omezuje setkávání osob a týká se rovněž společného sportování. Je podle něj v rámci pandemického zákona protiprávní a bude ho řešit Nejvyšší správní soud. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS však upozornil, že opatření platí a vysvětlil, za jaké činnosti mohou lidé dostat pokutu.

Právníci: Vyhlášení nouzového stavu je protiústavní. Sněmovna ho může kdykoliv ukončit

Nové vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů na 14 dní v celé ČR je podle ústavního právníka Jana Wintra protiústavní. Fakticky jde podle něj stále o pokračování dosavadního nouzového stavu, které Sněmovna tento týden odmítla. To, že o nouzový stav nyní požádali hejtmani a že ho vláda vyhlásila na 14 dnů, podle Wintra na situaci nic nemění. Za protiústavní považuje krok vlády i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy jde ovšem o nejméně špatné řešení ze všech špatných, která jsou k dispozici.

Právník: Konec nouzového stavu smete i absurdní zákazy. Neodůvodněné půjdou před soud

Konec nouzového stavu by mohl paradoxně vyvolat mezi občany více důvěry. Tvrdí to právník a expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál. Ministerstvo totiž bude muset všechny kroky odůvodňovat. U každého podniku a zakázané činnosti musí být vyhodnoceno, v čem spočívá riziko a zda je nutné činnost zakázat, sdělil v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Sledujte ZÁZNAM 360° s Vojtěchem i Flegrem: Je uvážlivé neprodloužit nouzový stav?

V České republice skončí nouzový stav, za jeho neprodloužení se postavila opozice. Je to správný krok a jaké si vyžádá následky? Na toto téma promluví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). A co se od pondělí může otevřít? Nejen o tom bude s Pavlínou Wolfovou debatovat právník a expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál. Sledujte 360° ve 20:15 na CNN Prima NEWS.

reklama