Nové Záhady života: Zvíkovský rarášek nechtěl být na kameře!

Nové Záhady života: Zvíkovský rarášek nechtěl být na kameře!

Když v roce 1999 scénárista a dokumentární režisér David Bonaventura natáčel na hradě Zvíkov dokumentární televizní cyklus Záhady a mystéria, poprvé na vlastní kůži pocítil, jaké to je, když se člověk nečekaně setká s paranormálním jevem. Zde to bylo o to zajímavější, že svědkem se stal celý filmový štáb.

Pane režisére, co se tenkrát na Zvíkově přihodilo?

Nikdy na to nezapomenu, i když se to stalo před více než dvaceti lety, a věřím, že nejsem sám. Tenkrát jsme měli s kolegy v plánu představit našim divákům známou legendu o Zvíkovském raráškovi, který byl v dávných dobách považován za zlého ducha. Rarášek se měl podle starých pověstí zjevovat v podobě malého mužíka, krkavce, černého kocoura nebo psa s ohnivýma očima, a tak jsme pochopitelně vůbec nepočítali s tím, že bychom se s něčím takovým opravdu mohli setkat.

Náš scénář byl jasný – chtěli jsme důkladně natočit interiéry a vyzpovídat lidi, kteří by nám ke zvíkovské záhadě dokázali říci něco konkrétnějšího. Existovala totiž celá řada svědectví odvážlivců, kteří na věži Markomanka v minulosti přespali a staly se jim v noci zvláštní věci. Na místě jsme rozhodli, že náš redaktor tu zkoušku odvahy podstoupí také, abychom divákům ukázali co možná nejreálnější obraz. Řeknu vám to popravdě – ani ve snu jsme nečekali, že bychom se na Zvíkově sami mohli stát svědky paranormálních jevů. Naše filmařská technika totiž ve věži opakovaně vypovídala službu způsobem, který si nikdo z nás ani při vší snaze nedovedl vysvětlit.

Došly vám baterky?

Vůbec ne. Kdyby se to dalo vysvětlit tak snadno, tak tu s vámi zřejmě nesedím. (Směje se). Bylo to mnohem podivnější. Natáčeli jsme zrovna v místnosti, kde se měl rarášek podle mnoha svědectví vyskytovat nejčastěji. Náš kontrolní monitor nejprve úplně zčernal, což bylo zvláštní, ale ne zcela nemožné – mohla to být známka obyčejné technické závady. Nijak nás to neomezilo a pokračovali jsme v natáčení dál. Největší překvapení nastalo až později, když jsme začali nasbíraný filmový materiál podrobně zkoumat. Všechno, co jsme v noci ve věži natočili, bylo bezcenné.

Jak to?

Záznam nejprve zčernal (jako monitor během natáčení) a pak celý zbělel. Jsme profesionálové, a tak jsme ještě pořád stáli nohama na zemi a snažili se najít logické vysvětlení. Techniku jsme ještě na hradě vyměnili za jinou a kameru, která podivný záznam pořídila, jsme nechali důkladně přezkoumat. Jenže technici vůbec na nic nepřišli a tvrdili, že přístrojům, které nás během natáčení zlobily, vůbec nic není a fungují naprosto normálně. Pokud si dobře pamatuji, tak jsme se asi po týdnu na Zvíkov vrátili, abychom nepodařené záběry z věže natočili ještě jednou, ale co čert nechtěl, technika nám opět selhávala na plné čáře. V této fázi už si celý štáb mezi sebou špital o tom, že nám práci stěžují paranormální jevy a nejspíš si z nás Zvíkovský rarášek dělá šprťouchlata. Bylo to jediné vysvětlení, které jsme měli...

Jak dopadlo natáčení na zvíkovské věži Markomanka? A jaká další neuvěřitelná setkání s nadpřirozenem režisér David Bonaventura zažil? Budete se divit! To vše a mnohem více se dozvíte v novém prosincovém vydání Záhad života, které je k dostání již od 18. 11. 2022!

V aktuálním čísle také najdete:

• Zářící lidé: Muž, který na svém těle umí upéct rybu a rozsvítit holou rukou žárovku!

• První vědecké experimenty s paranormálními jevy i smrtí: Vědci zkoumali, jak na člověka působí setkání s duchem. Slyší nás umírající i po smrti?

• Psychiatr v šoku: Žena levitovala 30 centimetrů nad zemí! Neuvěřitelný PŘÍPAD JULIA z r. 2008

• Konspirace? Děsivé symboly ďábla a smrti na ulicích! Víte, že odkazy na satana jsou všude okolo vás?

• Ulevte si zdravě: Přírodní léky na bolest

• Diagnóza F - jaké to je žít s hlasy, které se nedají v hlavě vypnout? „Moji bozi nesnáší techno!“ řekl nám ve velmi otevřeném rozhovoru O. Pažout

• S nakladatelem a hermetikem Vladimírem Kvasničkou o osobnostech české astrologie, které mu změnily život

• Tajemství Jana Žižky - Souviselo se znetvořením obličeje i jeho zvláštní příjmení?

• Alternativní léčba: „Akupunktura v ČR? Není kvalitní,“ tvrdí MUDr. Bohuslav Hanuš

• Prožitky blízkosti smrti: Muž, který »nastartoval« zájem Dr. Raymonda Moodyho • 9 minut nebe George Ritchieho a další zajímavá NDE

Jak získat Záhady života za stánkovou cenu včetně poštovného až do schránky?

Objednat můžete na www.zahadyshop.cz nebo www.send.cz (na výběr předplatné v mnoha variantách, nebo jeden výtisk).

Více info na www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz.