Tiskové zprávy

Nejnovější příspěvky k tématu

Ekologie

Věhlasný český festival bojuje za ekologii. Z nedopalků a lógru nechá vyrobit biouhel

Jeden z největších festivalů v Česku, Let It Roll, pomáhá zmírnit dopady hromadných hudebních akcí na životní prostředí už od roku 2014. V rámci programu Rolling Green dbá festival na používání omyvatelných zálohovatelných kelímků a třídění odpadu. Po skončení letošního ročníku, který se koná 1. až 3. srpna, pořadatelé použijí nedopalky z cigaret a kávovou sedlinu pro výzkum výroby biouhlu. Plánují také snížit spotřebu vody, vyplývá to z jejich tiskové zprávy.

Podíl žen v IT roste. Mýty o „mužském povolání“ pomáhají bořit i nové trendy na trhu práce

Vstup do světa informačních technologií se stává stále významnějším a také nepostradatelným prvkem moderní společnosti. Přestože je oblast IT dlouhodobě spojována s mužskou převahou, trend se postupně mění. Ženy na celém světě získávají klíčovou roli v tomto dynamickém odvětví, přinášející nejen technologické inovace, ale také nové perspektivy a kreativitu do tvorby budoucnosti digitálního světa.

Po listopadu 1989 se Červený kříž transformoval. Stal se nezávislou národní společností

Československý červený kříž vstoupil do transformace v nezávislou národní společnost po personálních změnách na konci roku 1989 plně mimořádnou celostátní konferencí ČSČK 6.–7. dubna 1990 v Praze. Konference kodifikovala v nových stanovách požadované změny postavení ČSČK – vyjadřovaly přihlášení se ČSČK k ideálům a základním principům Mezinárodního hnutí ČK a ČP, které byly do stanov explicitně vloženy, a vytvořily tak předpoklad pro jeho transformaci v nových společenských podmínkách.

Stopa v historii světového hnutí Červeného kříže: V Praze proběhlo zlomové zasedání

Před Mezinárodní konferencí Červeného kříže plánovanou na rok 1963 (100. výročí jeho založení) se konalo v roce 1961 zasedání Rady guvernérů Ligy společností Červeného kříže a Rady delegátů Červeného kříže. Pro setkání vrcholných orgánů Mezinárodního Červeného kříže byla vybrána Praha, bylo to poprvé, co se schůze tohoto typu konaly v takzvaném východním bloku. Zasedání, včetně přípravných jednání, probíhalo od 25. září do 7. října 1961 a vybrán pro ně byl pražský hotel International, slavnostní zahajovací ceremoniál se konal v Rudolfinu 30. září.

Po rozpadu Československa se osamostatnil i Červený kříž. Jaká je jeho současná role?

S ohledem na výsledky jednání českých a slovenských politiků po volbách v roce 1992 začalo být jasné, že dojde k rozdělení československé federace na dva samostatné státy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Českou republiku a Slovenskou republiku. Toto nutně znamenalo ukončení existence ČSČK a naopak si vyžádalo, v souladu s principem jednoty, vznik dvou samostatných národních společností Červeného kříže. Do roku 1993 tak obě republikové organizace vstoupily již samostatně. Stanovy samostatné české organizace byly přijaty 5. června 1993 na ustavujícím sjezdu v Praze a kodifikovaly pro stávající organizaci ČSČK na území ČR název „Český červený kříž“. Tento I. sjezd ČČK byl zároveň sjezdem posledním – ukončil poúnorovou „tradici“ sjezdů jako nejvyšších orgánů Červeného kříže u nás.