XXVI. ročník festivalu cestování Prima ZOOM Neznámá země 2022 ve Zlíně

19.–30. DUBNA 2022 Motto: „Dobrodružství neodchází“

Dobrodružství neodchází, odcházejí jenom lidé, ale pouze ti, o kterých nemluvíme nebo na ně nevzpomínáme. 1. prosince loňského roku vyrazil na svou nejdelší výpravu, do cestovatelského nebe, Miroslav Zikmund. Poslední mohykán z legendárního cestovatelského triumvirátu Zikmund, Hanzelka, Heyerdahl. Se světoznámým norským etnografem je spojovalo nejenom nadšení a mladické odhodlání, ale taky duben roku 1947. Zatímco H+Z odstartovali na první část své cesty kolem světa 22. dubna, Thor Heyerdahl odrazil od peruánských břehů na balzovém voru Kon-Tiki o pouhých šest dní později. „Vaši rodiče budou smutní, až dostanou zprávu o vaší smrti,“ vyčítali mladému Thorovi před vyplutím, stejně tak si komerční inženýři Hanzelka se Zikmundem vyslechli od škarohlídů: „Jak si dovolujete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli!“ Nevzdali to a jejich příběhy inspirují už čtvrtou generaci následovníků.

Připomenutí a oslava 75. výročí startu Hanzelky a Zikmunda na první výpravu

Dvojice H+Z stála u zrodu samotného festivalu Neznámá země, jehož první ročník 22. dubna 1997 byl oslavou 50. výročí startu pánů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda na první část jejich cesty kolem světa. Petra Horkého s Miroslavem Náplavou uvedl zlínský patriot Karel Pavlištík k Miroslavu Zikmundovi do jeho vily na Nivách, kde probíhaly první pracovní schůzky ohledně podoby festivalu. Hlavním dnem bude sobota 23. dubna, kde se ve 14 hodin sjedou současní cestovatelé s expedičními auty, kamiony a veterány včetně pověstné Tatry 87 na náměstí Míru. Večer pak otevřeme Salonek Zikmunda a Hanzelky v kavárně Gulliver.

Zahraniční hosté festivalu

Máme obrovskou radost, že o objevech a odkazu Thora Heyerdahla přijede na Neznámou zemi přednášet Liv Heyerdahl (Norsko), ředitelka slavného muzea Kon–Tiki v Oslo, které dokumentuje experimentální plavby a expedice jejího dědečka, světově proslulého norského etnografa Thora Heyerdahla. Oslavy kulatého výročí startu voru Kon-Tiki se totiž konají na různých místech planety. A Zlín patří mezi ně! Potěšující je, že s Liv přijede i kurátor sbírek muzea Reidar Solsvik.

Formáty pořadů letošního festivalu

Celý festival proběhne po dvou letech konečně naživo! Ale i tak zůstaneme i v on-line podobě na platformě YouTube a Facebook. Tato forma se nám osvědčila během dvou let pandemie, kdy v režimu on-line festival sledovalo vždy více než 100 000 diváků. Samozřejmě osobní setkávání ve Zlíně žádný virtuální program nenahradí, ale mediální dosah zlínské akce v celorepublikovém kontextu je nezpochybnitelný. I letos proběhnou besedy, rozhovory, projekce filmů. Nebude chybět např. Pavel Pavel, který rozchodil před 35 lety sochy moai přímo na Velikonočním ostrově a který během prvního ročníku Neznámé země v přímém televizním přenosu rozpohyboval několikatunový betonový model sochy přímo na náměstí Míru. Pamětníci nezapomenou, jak socha nakonec spadla… Mezi stálice festivalu patří Rudolf Švaříček a rozhlasový moderátor Vladimír Kroc. Zbrusu novou knihu a dokument ve Zlíně uvede jeden z nejlepších fotografů mladé generace, Petr Jan Juračka. Na autorské čtení přijede Lenka Linhartová, držitelka ocenění Cestopis roku 2020.

Pozvání přijal i legendární český polárník Miroslav Jakeš a v samostatném pořadu o polárních oblastech vystoupí Petr Horký s fenomenálním kytaristou Štěpánem Rakem. V rámci tradičního Cestovatelského biografu mohou diváci zcela zdarma zhlédnout celovečerní dokument Miloslav Stingl – malý velký Okima. V rámci cestovatelských biografů náš čekají také premiéry dvou zcela nových dokumentů (Otmar Oliva – Lití a Po stopách H+Z do Marseille) a dvě první zlínská uvedení dalších dvou filmů (Petr Jan Juračka – Maličká a dokumentu Nejdelší svatební cesta).

Výčet všech bodů programu na www.neznamazeme.cz/program.

Zikmundova vila a zahájení spolupráce s festivalem NZ

Legendární Zikmundova vila má nového majitele. Čestmír Vančura založil Nadační fond Zikmundova vila a pracuje na tom, aby posunul dílo jejího slavného obyvatele dál. Co je v plánu? Magický prostor vily bychom jako pořadatelé pochopitelně rádi využívali pro festivalový program. V tom letošním ve vile proběhnou dvě tematické streamované besedy a den otevřené zahrady s komentovanou prohlídkou pro veřejnost.

Festivalová cena Kantuta pro rok 2022 bude udělena!

Podoba uplynulých dvou ročníků festivalu v on-line podobě vedla pořadatele k rozhodnutí cenu KANTUTA neudělit. Nedílnou součástí udělování festivalové ceny je totiž osobní setkání s laureátem, který byl v minulosti vždy nezapomenutelným zážitkem jak pro diváky, tak pro laureáta. Pouze formální vyhlášení bez účasti obecenstva nesplňovalo samou podstatu ceny. Jsme rádi, že se to letos konečně změnilo. Kdo cenu obdrží, je zatím tajemstvím i pro nového držitele. Moment překvapení za to rozhodně stojí!

Vyhlášení Cestopisu roku 2021 nedílnou součástí festivalu Neznámá země

První ročník udělování Ceny Zikmunda a Hanzelky – Nejlepší cestopis roku, proběhlo na zámku v Dobříši v den 100. narozenin Miroslava Zikmunda v roce 2019. Letošní čtvrtý ročník soutěže proběhne opět v přímém přenosu Českého rozhlas Radiožurnálu z Dobříše (kde psali H+Z některé své cestopisy) 21. dubna, tedy v předvečer dne, kdy se konal první ročník festivalu Neznámá země ve Zlíně.

Každý den hrajeme soutěže o věcné ceny na facebookové stránce festivalu www.facebook.com/neznamazeme.

Všechny informace najdete na www.neznamazeme.cz.