Záhada století: Nevysvětlitelná smrt Ďatlovovy expedice

Nové šokující informace!

Před několika lety se v mainstreamových médiích objevila vzrušující zpráva, že vědci konečně vyřešili jednu z největších záhad 20. století pomocí oblíbené kreslené pohádky z dílny studia Disney. Možná jste tuto informaci zachytili také, a tak byste si určitě neměli nechat ujít tento jedinečný článek, který jsme pro vás připravili ve spolupráci se záhadologem Martinem Lavayem. Na téma Ďatlovovy expedice napsal dvě obsáhlé knihy a tématu se aktivně věnuje už léta. V uralských horách tehdy za vysoce znepokojivých okolností zemřelo devět mladých lidí. S čím nebo s kým bojovali o život ? A proč byla některá těla, která okamžitě zakonzervoval sníh a led, tak strašlivě znetvořená? Jisté je jen jedno – ve spojitosti s tragickým zmasakrováním Ďatlovovy výpravy stále nemůže být o úplném vyřešení případu ani řeč. A víte co? Posuďte sami!

Spolehlivý vůdce

Je ledová noc z 1. na 2. února 1959 a ve sněhem pokrytém ruském Severním Uralu právě rozbíjí základní tábor skupina devíti horalů. Přestože se jedná o mladičké studenty a absolventy Uralského polytechnického institutu ve Sverdlovsku (Jekatěrinburg), které vede třiadvacetiletý Igor Ďatlov, rozhodně se nedá říci, že náročná mrazivá pouť je nad jejich fyzické či psychické síly. Členové výpravy nebyli žádnými nováčky – i přes svůj nízký věk to byli zkušení vysokohorští turisté, horolezci a lyžaři, kteří již úspěšně absolvovali několik náročných expedic. Vytyčený okruh měl být jen zatěžkávající zkouškou na plánované polární výpravy. Vedoucí expedice Igor Ďatlov nic neponechával náhodě a jeho puntičkářská povaha, zkušenosti a schopnost vše plánovat do nejmenších detailů mu právem přisoudily vůdčí pozici ve skupině.

Právě čtete ochutnávku z tištěného časopisu Záhady života.

10 lidí, 10 příběhů

Ďatlovova expedice se rozhodla zdolat horu Otorten, jejíž vrchol byl 1230 m. n. m. Přestože se nejedná o nejvyšší bod Uralu, výstup na něj představuje velkou výzvu – v zimních měsících tam totiž průměrné teploty klesají k minus 18 stupňům Celsia a trasa, kterou si vybrali, bezesporu patří mezi ty obtížnější. Nedá se říci, že by se – s tehdejším vybavením – jednalo o běžkování, tak jak si jej představujeme dnes. Dobrodruzi se na těžkých lyžích pomalu ploužili hlubokým sněhem a »prkna« jim v podstatě sloužila jako sněžnice – bez nich by byla cesta mnohem obtížnější, ne-li nemožná. Kromě výstupu na kýžený vrchol hory měl horský vůdce Ďatlov v plánu skupinu vést i do dosud neprozkoumaných zákoutí uralské divoké přírody a náhorních plošin, putovat po zamrzlých řekách Lozva a Auspija, přespávat na sněhu i ve stanu a také pobývat v opuštěných trestaneckých budovách. (Nedaleko odtud, v blízkosti města Ivděl, byly Stalinovy gulagy i s dozorci, pozn. red.) Čekalo je dobrodružství nevšedních rozměrů. Ke skupině sedmi mladíků a dvou dívek se na poslední chvíli přidal i osmatřicetiletý muž, kterého nikdo z členů výpravy ani pořádně neznal. Jednalo se o Semjona (Alexandra) A. Zolotarjova, rodáka z Krasnojarské oblasti, z rodiny kubáňských kozáků, zkušeného lyžařského instruktora s knírkem...

Smích a legrácky

V pátek 23. ledna 1959 nasedli stále vtipkující členové expedice, obtěžkaní těžkými krosnami a lyžemi, na vlak do Ivdělu – nejsevernějšího města Sverdlovské oblasti, ležícího asi 100 kilometrů od úpatí Otortenu. Zde přestoupili do nákladního vozidla, které je odvezlo do malé osady Vižaj, nejvzdálenějšího obydleného bodu, odkud už pokračovali po svých. Krátce poté se od skupiny ze zdravotních důvodů oddělil Jurij Judin, což mu zachránilo život (zhoršil se jeho chronický revmatismus) a stal se tak jediným přeživším členem celé výpravy. Ostatní dopadli strašlivě. Jurij Judin se aktivně podílel na vyšetřování případu a až do konce svého života (v roce 2013) nepřestal hledat pravdu. Trápilo ho, že neexistuje spolehlivé vysvětlení toho, co přesně se jeho přátelům na Urale stalo.

Navigační chyba?

Plánovaný okruh chtěla Ďatlovova skupina zvládnout za tři týdny. Svým rodinným příslušníkům ještě před odjezdem oznámili, že se jim ozvou 12. února telegramem až dorazí do města, ale varovali je, že se mohou o několik dní zpozdit. Dobrá nálada dobrodruhy během cesty dlouho neopouštěla - ještě 27. ledna si pozdě do noci vyprávěli vtipy a náramně se bavili, zapsali si to do společného deníku. Díky detailním zápiskům se ví se i to, že mládenci složili slavnostní přísahu: že si už během expedice nezapálí jedinou cigaretu… Poslední zápisy v denících, které u sebe měli všichni, nesou datum 31. ledna a není v nich zaznamenáno nic znepokojivého. První vážná komplikace nastala až 1. února. Ráno se ještě u zamrzlého toku Auspiji fotí při balení věcí a stanu, všichni jsou rozesmátí a v dobré náladě, dokonce i Slobodin, který má svou prošívanou bundu celou spálenou. Pak se podle fotek noří do bílé mlhy a jak to bylo dál… už se můžeme jen dohadovat.

Mnoho badatelů se domnívá, že stoupající skupinu několik hodin před setměním obestoupila mrazivá vánice a neprůhledná bílá mlha, která Ďatlovovi znemožnila držet správný směr a namísto plánované hory Otorten (v překladu Místo, kam nechoď) začali stoupat na sousední Cholat Sjachyl – v jazyce zdejšího domorodého kmene Mansijů to znamená Mrtvá hora. Když si Ďatlov uvědomil svou navigační chybu, rozhodl se v průsmyku u Mrtvé hory utábořit, odpočinout si a vyčkat ve stanu, dokud se počasí neumoudří. Ano, mohli by sejít dolů do údolí, kde jsou určitě stromy a mnohem bezpečnější podmínky pro přespání, tím by však ztratili těžce vydobytou nadmořskou výšku. Od vyhledání jiného místa pro nocování je mohla odradit i blížící se noc a mimořádně nepříznivé sněhové a povětrnostní podmínky...

Mrazivá past

Podle pozdějšího ohledání základního tábora můžeme předpokládat toto: Členové expedice byli po náročném výstupu natolik vyčerpaní, že když za sebou zavřeli stan, navzdory všem svým zvyklostem si ani nezapsali do deníků poznámky a Igor nerozložil přenosná kamínka. Nevybalili ani vařič, pouze pojedli trochu studeného masa a chléb, svlékli se a přichystali ke spánku.

Svíčky jejich životů dohořívají. Ještě než slunce vyjde znovu nad obzor, budou už všichni do jednoho mrtví. Sovětské úřady následně celou oblast na několik let neprodyšně uzavřou a vyšetřovací spis s podrobnostmi o této události se uloží do tajného archivu. Sovětští vyšetřovatelé po několika měsících vyšetřování dojdou k závěru, že příčinou smrti horalů byla „... neznámá spontánní síla, kterou nebyli schopni překonat.“ Po nálezu jejich mrtvých opuštěných těl, ležících několik set metrů od postaveného stanu ale přichází děs. V opuštěném stanu jsou veškeré jejich osobní věci – včetně zutých bot u vchodu, zateplených bund a dalšího svrchního oblečení. Vše je porovnáno tak, jako by se dobrodruzi právě chystali ke spánku a pouze si odskočili na procházku. Proč tu nechali oblečení? A hrůzných nálezů přibývá. Ukazuje se, že stan je na několika místech (zevnitř) rozřezán a od tábora vedou z kopce severovýchodním směrem četné stopy. Problém byl v tom, že ti, kteří kráčeli – nebo utíkali – dolů, neměli boty a stopy mířily jen dolů, a nevracely se...

Co se expedici stalo? Kdo s mrtvými hýbal? Proč nesouhlasí vzorky DNA s pozůstalými příbuznými? Nechybí ani rozhovor s badatelem Martinem Lavayem, který se případu věnuje již řadu let.

Červnové číslo je na vašich stáncích k dostání již od pátku 20. května 2022!

V aktuálním čísle také najdete:

• Nejděsivější žena Anglie Madam Violet a její upíří Úl

• Chcete hýbat předměty silou myšlenky? Psychotronik Roman Herbst vám poradí, jak na to – návod, který jinde nenajdete!

• „Když je Smrtka v předklonu, je neškodná,“ tvrdí Zdena Kulčáková Andrýsková. Spatřila ji totiž, když umírala její maminka.

• Zdraví: Stromy a byliny, které se letos vyplatí hledat a sbírat - rady hermetika a bylinkáře Michala Stránského

• Pravdivý příběh filmového »Šarlatána« – léčitele Jana Mikoláška. Co všechno si filmaři vymysleli?

• 50 argumentů, že život po smrti existuje: Druhý díl vědeckých důkazů o životě po životě

• Sibiřští šamani umí mluvit s požárem a zastavit ho!

• Kouzla a čáry svatojánské noci. S čím vám může pomoci letní slunovrat?

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očima astrologa Pavla Turnovského

…a mnoho dalších témat

Jak získat Záhady života za stánkovou cenu včetně poštovného až do schránky?

Objednat můžete www.zahadyshop.cz nebo www.send.cz (na výběr předplatné v mnoha variantách, nebo jeden výtisk).

Další info na www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz.