Záhady života: Vojáci v první linii spatřili duše mrtvých!

Záhady života: Vojáci v první linii spatřili duše mrtvých!

Už to bude skoro rok, co Evropu opět zasáhla válka a celý svět jako tsunami zaplavily hrůzostrašné fotografie, u nichž se každému normálnímu člověku svírá srdce žalem.

Přesto si odsud, z bezpečné vzdálenosti od zuřivých bojů na život a na smrt, neumíme ani představit, kolik těžkých psychických traumat už tento krvavý konflikt způsobil a denně způsobuje. Je skoro jisté, že psychické důsledky toho všeho si vojáci i civilisté ponesou až do konce svých životů. Pojďme se teď ale na chvíli odpoutat od emocí a skočme rovnýma nohama k problematice, na niž už nejméně padesát let marně upozorňují zkušení odborníci, kteří dlouhodobě pečují o podlomenou psychiku válečných veteránů. Nejsou to totiž jen živé vzpomínky na válečný masakr, s čím se tito stateční válečníci jen těžko vyrovnávají. Mnozí z nich ve válce zažili něco, co je ve skutečnosti děsí ještě víc než smrt.

ČASTĚJŠÍ, NEŽ TUŠÍME

Scott Janssen, klinický sociální pracovník z Hospicu Severokarolínské univerzity tvrdí: „Vzhledem k tomu, že nedílnou součástí boje je i přímé vystavení se smrti, ukazuje se, že mnoho vojáků již zažilo NDE.“ (Near death experience, česky prožitek blízké smrti.) Rozsáhlý americký výzkum ukázal, že 25 až 48 procent válečných veteránů prožilo podle vlastních slov NDE, a tento odhad je závratně vyšší než u běžné populace. Navíc, přestože bývají spirituální prožitky vojáků obvykle příjemné a pozitivní, mívají na jejich psychiku většinou destruktivní vliv. Musíme si uvědomit, že vojáci obvykle bývají striktně racionálně smýšlející lidé. Prožitky blízké smrti, při nichž náhle opouštějí své fyzické tělo a pozorují bitevní vřavu z výšky, zkrátka nezapadají do ničeho, o čem kdy slyšeli.

Obvykle jsou nějakým způsobem vymrštěni ze svých těl, ale cítí se mírumilovně a klidně, vidí zářivé světlo a vstupují do prostoru, kde si prohlížejí své předchozí životy. Někdy se shledávají s mrtvými příbuznými a pak je jim řečeno, že se musí vrátit do svých fyzických schránek. Tyto zkušenosti jsou v naprostém rozporu s jejich konvenčními názory o fungování světa. Když voják zažije něco tak extrémně intenzivního, začne se bát, že s ním není něco v pořádku. Děsivé je, že podle průzkumů trpí téměř 20 % amerických veteránů posttraumatickým syndromem. Bylo by bláhové si myslet, že podobná čísla nevykazují i armádní statistiky jiných národů. Otázkou však je, jestli v jejich zemi existuje organizace, která jim s psychickými důsledky války (včetně NDE) účinně pomůže. Každopádně, ze všech výzkumů jasně vyplývá, že zážitek blízké smrti je hluboká psychologická událost. Může se přihodit v situaci fyzické nebo emocionální krize. Přestože zahrnuje transcendentální a mystické prvky, jedná se o mocnou událost vědomí, nikoliv o duševní nemoc.

EMOCE JAKO PROHRA

Podle Janssenových zkušeností vojáci většinou o tom, co v blízkosti smrti prožili, nikomu nic neřeknou, protože se obávají, že by mohli být označeni za blázny neschopné služby. Někteří mají také strach, že jejich hluboké vnitřní pocity budou okolím odmítnuty jako pouhé halucinace vyvolané stresem nebo závažným zraněním. „Bohužel, mají pravdu. Když po dlouhých úvahách nakonec vyjdou s pravdou ven, často se opravdu setkají s výsměchem, nebo s neobratným pokusem tento fenomén vysvětlit racionálně. Děje se to dokonce i ve zdravotnictví a psychologických službách,“ doplňuje. Není to dobrá zpráva. Jakékoliv odmítavé nebo necitlivé reakce totiž mohou válečného veterána odradit od dalších pokusů vyhledat účinnou pomoc. „Je docela běžné, že osoba, která něco takového zažije, se pak cítí stigmatizovaná, zrazená, izolovaná a dokonce nebezpečná. Mnoho válečných veteránů, s nimiž jsem pracoval, NDE přímo během boje zažilo a nikdy by mi o tom sami neřekli, kdybych se jich konkrétně nezeptal a nechovali ke mně důvěru.“

S jakými zážitky se vojáci svěřili? Co viděli během svého prožitku blízké smrti? To vše a mnohem více se dozvíte v novém vydání časopisu Záhady života, které je právě teď k dostání na vašich novinových stáncích!

V aktuálním čísle také najdete:

• Vysoká magie v praxi: Jak spolu válčí čarodějové?

• Tajné organizace: Muži v černém existují! Popis setkání, která děsí.

• Záhady starých knih: Případ Frankenstein • Byl slavný horor inspirován okultními rituály i českém městě?

• Krev prolitá pro Ježíše: 6 slavných případů stigmat, které nejspíš neznáte

• Na slovíčko: Advokát našich zapomenutých hrdinů JUDr. Miroslav Houška: „Bitva na Vítkově i vražda svaté Ludmily ve skutečnosti probíhaly jinak!“

• Konspirace: Teorie, která dnes zajímá mnohé: Vládnou lidem ještěři? Kdo je skutečným pánem Země a kde se legenda vzala?

• Pro lásku boží – světla i stíny Matky Terezy. Vše, co jste o ní nevěděli: Měla i temná tajemství?

• Máte oči sanpaku? Pokud ano, co to znamená podle dávné moudrosti

• Léčivá pyramida Ing. Vladimíra Cvrka. Jak lidem dobíjí »baterky«?

• Vaše zdraví v roce Vodního zajíce

• Magická cesta s poutníkem: Muž, který lidem pomáhá najít pevnou půdu pod nohama

Jak získat Záhady života za stánkovou cenu včetně poštovného až do schránky?

Objednat můžete na www.zahadyshop.cz nebo www.send.cz (na výběr předplatné v mnoha variantách, nebo jeden výtisk)

Více info: www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz.