CNN Prima News průzkum

průzkum

Výpis příspěvků ke štítku „průzkum“

Ve vítězství Ukrajiny věří jen 13 procent Čechů. Podle třetiny skončí válka kompromisem

Zhruba třetina Čechů čeká, že konflikt Ruska a Ukrajiny skončí kompromisem. Vítězství Ukrajiny předpokládá 13 procent lidí, vítězství Ruska 15 procent. Na sousedním Slovensku očekává vítězství Ukrajiny 11 procent dotázaných, podle 18 procent Slováků pak zvítězí Rusko. Uprchlíky z Ukrajiny vnímá 35 procent Čechů jako hrozbu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Většina Čechů je pro rychlé ukončení války na Ukrajině. Územní zisk Ruska by jim nevadil

Více než dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu, že Rusko by získalo část ukrajinských území. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Podíl lidí podporujících rychlé ukončení války oproti loňsku mírně vzrostl. Většina lidí v Česku ale nadále označuje Rusko za jednoznačného viníka vzniku války a schvaluje pobyt ukrajinských uprchlíků v Česku.

Energie i jídlo. Průzkum ukázal, na čem Češi nejvíce šetří. Kolik z nás nezvládá inflaci?

Češi se mohou radovat z konce prudkého zdražování. Průzkum společnosti Ipsos pro Generali Investment CEE ale ukazuje, že vyšší inflace si vybrala za poslední rok velkou daň. Zdražování na sobě totiž pocítila drtivá většina lidí a respondenti se stále obávají vysokých cen energií. Domácnosti si s inflací poradily tak, že omezily nákupy potravin a snížily spotřebu energií.

ANO přebírá voliče Spolu, tvrdí Havlíček. Politolog varoval koalici před dalšími hrozbami

K ANO podle interních průzkumů opozičního hnutí přešlo od posledních voleb do Sněmovny nejvíce voličů od koalice Spolu, tvrdí první místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle expertů to ale není úplně pravda. Preference zvedá především spíše kvůli neochotě bývalých voličů Spolu jít k volbám a voliče ANO sbírá především mezi dřívějšími nevoliči a podporovateli menších stran, které jsou mimo Sněmovnu. Podle politologa Jana Kubáčka však může hnutí ANO některé voliče vládních stran skutečně získat.

Premiér Fiala i parlamentní strany propadají, ukázal průzkum. Výrazně si polepšil jediný úřad

Na začátku roku 2024 česká veřejnost nejlépe hodnotila práci obecních nebo městských úřadů a práci prezidenta. Hodnocení Petra Pavla ve funkci je výrazně lepší než vloni, vyplývá z nového průzkumu společnosti STEM. Podle analytičky společnosti Jitky Uhrové je změna ve vnímání hlavy státu odvislá od srovnání s jeho předchůdcem Milošem Zemanem. U veřejnosti je na tom hůře naopak hodnocení jednotlivých představitelů vlády. V nižší míře se zhoršuje také pohled na otázky sociálních jistot, práce soudů či bezpečnosti občanů.

Piráty a SPD by volil stejný počet lidí, ukazuje nový průzkum. Volby by vyhrálo ANO

Sněmovní volby by na přelomu letošního ledna a února vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhé ODS by dalo hlas 15,5 procenta voličů. Vyplývá to z nedělních výsledků průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi. O třetí místo by svedli boj Piráti a SPD, kterým model přisuzuje shodně 9,5 procenta. Pokud by vládní strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovaly v koalici Spolu, hlasovalo by pro ně 22,5 procenta voličů. ANO by v tom případě dostalo 35,5 procenta hlasů. Ani v jedné z obou variant by strany současné vládní koalice ve Sněmovně nezískaly většinu.

Diktátorem na den: Většina republikánů by Trumpovi dočasně dopřála neomezenou moc

Téměř tři čtvrtiny republikánských voličů by uvítaly, kdyby se Donald Trump v případě svého znovuzvolení do Bílého domu stal na jeden den diktátorem. Vyplývá to z průzkumu University of Massachusetts. Bývalý prezident dříve v rozhovoru pro Fox News zavtipkoval, že by první den ve funkci strávil jako neomezený vládce, aby uzavřel hranici s Mexikem a podpořil těžbu fosilních paliv. Od té doby své ambice k dočasné absolutní moci několikrát zopakoval na vystoupeních v kampani i v dalších rozhovorech.

Propaganda vlády mě uráží. Měl bych problém najít tři důvody, proč volit TOP 09, řekl Kalousek

Vládní propaganda, která ukazuje na černou zeď a tvrdí mi, že ta zeď je bílá, mi nejenom vadí, ale také mě trochu uráží, uvedl v podcastu Chuť moci bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jako příklad zmínil vládní závazek snižovat strukturální deficit rozpočtu o jedno procento HDP ročně, čehož prý Fialův kabinet dosáhl tzv. konsolidačním balíčkem. „Počítat umíme všichni, tak víme, že to není pravda,“ řekl Kalousek, který se rozpovídal i o preferencích lidovců nebo o tom, proč by měl dnes problém vyjmenovat tři dobré důvody k hození hlasu TOP 09.

Komunisté atakují hranici pro vstup do Sněmovny. Konečná a spol. nekličkují, vysvětluje expert

Opozice nabírá na síle a stahuje voliče Fialovy vládní pětikoalice. Politolog Jan Kubáček to řekl v reakci na exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS, podle kterého by volby do Sněmovny s převahou vyhrálo hnutí ANO. Zároveň podotkl, že se Babišovu hnutí daří získávat nové hlasy ve vodách, kde dosud nebylo tolik úspěšné. Posílili také komunisté, naopak uskupení Spolu by mělo být na pozoru.

Schmarcz: ANO je nervózní, stagnuje. Po volbách si stejně bude vybírat, namítá Kulidakis

Výsledky průzkumu STEM pro CNN Prima NEWS ukazují, proč je hnutí ANO nervózní a proč se radikalizuje. V pořadu Zprávy Plus to řekl komentátor CNN Prima NEWS Martin Schmarcz. Současný nejsilnější politický subjekt podle něj stagnuje, zatímco vládní ODS posiluje. S tím nesouhlasil komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis. Podle něj hnutí ANO sílí i nadále.