Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Sasko

Výpis příspěvků ke štítku „Sasko“

Požár v Českém Švýcarsku měl způsobit Němec pod vlivem alkoholu. Spekuluje se o pyrotechnice

Aktualizováno

Hasiči v pátek ráno ukončili zásah v Českém Švýcarsku, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Silnice z Hřenska na Meznou je volná, turisté opět mohou po cestě od Tří pramenů k Pravčické bráně, uvedl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Policie v pátek uvedla, že z ohrožení z nedbalosti podezírá Němce, který byl pod vlivem alkoholu.

Sasko chce obnovit kontroly na hranicích s Českem. Bojí se migrantů bez dokladů

Sasko očekává rychlé jednání s německým ministerstvem vnitra o dočasném obnovení hraničních kontrol, které požaduje na pomezí s Českou republikou a Polskem. Agentuře DPA to řekl saský ministr pro spolkové záležitosti a šéf úřadu saské regionální vlády Oliver Schenk. Spolkový kancléř Olaf Scholz se na středeční konferenci se zemskými premiéry dohodl, že Německo může podle migrační situace zavádět dočasné kontroly na hranicích se svými sousedy po vzoru těch, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem.

Německo oznámilo zavedení kontrol na všech svých hranicích. Důvodem je migrace

Německo chce podle migrační situace zavádět pohraniční kontroly po vzoru těch s Rakouskem i na svých dalších hranicích, rovněž chce v pohraničí zintenzivnit takzvané skryté namátkové kontroly a pátrání. Ve středu to po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásil kancléř Olaf Scholz. Bavorsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko v doplňujícím prohlášení k závěrečnému dokumentu z jednání uvítaly možnost pohraničních kontrol na všech hranicích v závislosti na aktuální dění.

Prasečí mor řádí u českých hranic. Sasko staví ploty, aby nakažená zvířata zastavilo

Německu se nadále nedaří zastavit šíření nákazy africkým morem prasat (AMP). Sasko, které je touto virovou infekcí výrazně postiženo, rozšířilo uzavřené oblasti i podél hranic s Českem. Velké naděje Sasko vkládá do vybudování další linie plotů, které mají pomoci nakažená zvířata zastavit. Proti AMP neexistuje vakcína, infikovaná zvířata se neléčí a musejí se usmrtit, mor je tak velkou hrozbou pro hospodářské chovy prasat. Na člověka se choroba nepřenáší.

Problémy kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Ekologové a místní podali stížnost

Ekologické organizace Greenpeace a Bund Sachsen a Sousedský spolek Uhelná podaly stížnost k Evropské komisi kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly Greenpeace a expertní organizace Frank Bold v tiskové zprávě. Podle stěžovatelů vlivem provozu dolu nadále vznikají škody na životním prostředí a dohoda brání podat žalobu k Soudnímu dvoru EU. Vyjádření ministerstva životního prostředí (MŽP) ČTK shání.