Ke smutné události došlo v zoologické zahradě ve švédském městě Furuvik. Čtyři šimpanzi totiž utekli ze svého výběhu. Pracovníci je sice odchytili, tři primáty však museli utratit. Podle vedení zoologické zahrady šlo o radikální, ale zároveň nutný krok. Uspání pomocí šipek prý nebylo možné. Rozhodnutí kritizují někteří bývalí zaměstnanci.
„Museli jsme usmrtit tři z našich sedmi šimpanzů. Je to pro nás všechny nesmírně bolestivé,“ informovala zoologická zahrada na svém Instagramu. Některá média přitom mylně informovala o pěti uprchlých zvířatech a čtyřech obětech. Zoo zároveň vysvětlila okolnosti, které ji k tomuto radikálnímu opatření dohnaly.
„Šimpanzi mohou být vnímáni jako mírumilovná zvířata. Jsou ale extrémně nebezpeční, a to kvůli své rychlosti, síle a celkové nebojácnosti. Tyto aspekty mohou velmi snadno přerůst v život ohrožující situaci. Něco takového nebereme na lehkou váhu. Bezpečnost lidí je vždy naší nejvyšší prioritou,“ uvedlo vedení zoologické zahrady, která je součástí místního zábavního parku.
Rusové oběsili i vzácného křečka. Zabíjení zvířat je pro ně zábava, zlobí se ministerstvo
Ruské běsnění v Chersonské oblasti naplno poznala i tamní zvířata. Ukrajinci viní okupanty z mučení a týrání křečků. Kromě rabování místní zoo se prý Rusové bavili tím, že zabíjeli hlodavce oběšením. Neušetřili ani vzácného křečka, který v zemi patří mezi chráněné druhy.
Pracovníci proto u tří ze čtyř šimpanzů, kteří opustili výběh, provedli eutanázii. Čtvrtý šimpanz se do výběhu vrátil, upozornil web Express. Mnozí lidé nechápou, proč zoo místo eutanázie nezvolila metodu uspání pomocí šipek s anestetiky. Švédská zoo se však hájí, že toto řešení u tří zmíněných zvířat nebylo možné.
„V případě, kdy se šimpanz vydá mimo svůj výběh a ohrožuje lidskou bezpečnost, anestezie nepřichází v úvahu. Chcete-li střílet anestetickou šipkou, musíte být velmi blízko od zvířete. Někdy trvá až 10 minut, než anestetikum zabere. V krajních situacích tak může dojít k tomu, že musíte střílet, abyste zvíře zabili,“ sdělila zoologická zahrada.
Její mluvčí Annika Troseliusová zároveň v rozhovoru pro švédský list Expressen Daily přiznala, že zoo ve svých zásobách ani neměla tolik sedativ, aby mohla teoreticky všechny čtyři šimpanze uspat.
„Chápeme, že se to přímo dotýká mnoha z vás, a je nám to neuvěřitelně líto. Naše myšlenky míří ke všem zaměstnancům, návštěvníkům i těm, kteří se starají o naše zvířata, a samozřejmě ke zvířatům, která již nejsou mezi námi,“ stojí v závěru prohlášení. Zatím není jasné, jak se savcům podařilo z výběhu uniknout. Zoologická zahrada celou věc prošetřuje. Rovněž hodlá udělat opatření, která zajistí, že se incident nebude opakovat.
Policisté až jako poslední řešení
Kritici nechápou, jak je možné, že zoologická zahrada neměla dostatek anestetik. Z incidentu je zdrcená například Ing-Marie Perssonová, která ve švédské zoo pracovala 30 let. Do roku 2013 byla vedoucí v oddělení primátů. K šimpanzům si za tu dobu vybudovala jedinečný vztah. Zvířata ji podle jejích slov přijala jako „členku smečky“. Se středečním zásahem zásadně nesouhlasí.
„Musíte mít skutečný plán, jak zvládnout situaci. V první řadě zvířata uspíte. Seženete někoho, kdo může zvířata v klidu uspat. Poslední věc, kterou byste měli udělat, je přivést na místo spoustu lidí včetně policistů. Ta zvířata jsou nervózní a ve stresu. Proto věc musí řešit kompetentní lidi. Proč nám nezavolali? Bydlíme jen pár kilometrů od zoo,“ řekla v rozhovoru pro švédský portál Aftonbladet.
Naštvaný je i manžel Perssonové a bývalý ředitel zoo Johnny Persson. Oba se shodují na tom, že během jejich působení personál nabíjel zbraně pouze anestetiky.