
O snížení teploty už je rozhodnuto, říká expert. Jakou fixaci cen energií doporučuje?
Už brzy se rozhodne o osudu běluhy ve francouzské Seině. Mořský kytovec, který žije běžně v arktických vodách a do Francie evidentně zabloudil, totiž stále odmítá nabízenou potravu. Veterináři mu proto podávají vitamíny, antibiotika a další prostředky, které mají za cíl mu zvednout kondici.
Film režiséra Jana Hoška Planeta Praha, který navazuje na dokument Planeta Česko vstoupí 4. srpna do kin. Záběry nečekaných zvířecích sousedů obyvatel metropole zaznamenalo deset kameramanů díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Průvodcem filmu je hlas oblíbeného herce a zpěváka Jiřího Macháčka.
Úžasné. Tak potápěč a fotograf Brett Holzer popisuje ikonický americký letoun Lockheed Martin L1011 Tristar na dně Rudého moře. Stroj, který leží v hloubce 15 až 28 metrů s ocasem letadla na nejhlubším konci, není pozůstatkem žádné letecké katastrofy. Jordánské úřady ho nechaly v roce 2019 úmyslně potopit za účelem přilákání podvodních nadšenců. A jak se zdá, tato neobvyklá atrakce funguje.
Během jediného měsíce přišla zoologická zahrada ve švýcarském Curychu o celou nejmladší generaci svých slonů. Tři zvířata zabil sloní virus, kterému zoologové teprve v poslední době přicházejí na kloub. Stejný virus zahubil v Ostravě slonici Sumitru. Aktuálně ohrožuje i pražská slůňata.
Odborník na potápění se žraloky Jimi Partingon měl v úmyslu se v rámci natáčení dokumentu pro Discovery Channel Ocean co nejvíce přiblížit obávanému žraloku bílému. Aby byly natočené záběry co nejautentičtější, učinil tak pouze v tenké plastové kleci – to se mu málem stálo osudným.
Hřál si hada na prsou, a to doslova – muže z Pensylvánie se pokusil uškrtit jeho vlastní mazlíček. Plaza dlouhého 4,5 metru musela policie nakonec zastřelit. O incidentu informoval deník The Washington Post.
Překvapeným vesničanům na severovýchodě Thajska se naskytl pohled na téměř sedmimetrovou krajtu s obrovskou boulí v břiše. Had si podle místních ošetřovatelů s největší pravděpodobností pochutnal na dvojici menších psů, po kterých se nějakou chvíli sháněl místní chovatel, uvedla thajská televize Thairath. Krajty jsou v jihovýchodní části Asie relativně běžným úkazem, proto to není zdaleka poprvé, co zaútočily na domácí mazlíčky.
Íránský parlament by brzy mohl schválit zákon, který plošně zakáže vlastnictví domácích mazlíčků, napsal v úterý web stanice BBC. Policie v Teheránu již dříve oznámila, že venčení psů v parku je trestným činem. Nařízení je podle ní „v zájmu veřejné bezpečnosti“.
Žraloci jsou odjakživa postrachem moří a oceánů. I oni se ovšem musí mít na pozoru – přední příčky potravního řetězce totiž patří jinému predátorovi. Ve vodách Jihoafrické republiky kralují kosatky dravé, které dokázaly zdecimovat tamější populaci žraloků bílých. Delfínovití zabijáci ji ani zdaleka nešetří – experti za posledních pár let nahlásili hned několik vyplavených a zmrzačených těl obávaných paryb. Žraloci tak museli vyklidit své obvyklé lovecké revíry.
V letošním roce bylo zatím zaznamenáno 39 útoků žraloka na člověka, nejméně šest z nich bylo smrtelných. To přibližně odpovídá statistikám z let minulých. Odborníci se shodují, že nevyprovokované útoky těchto predátorů na lidi jsou poměrně vzácné. Existuje ale pláž, kde je pravděpodobnost napadení žralokem desetkrát vyšší než jinde. Letos už na floridské New Smyrna Beach zaznamenali tři útoky.
Moře na pláže v okolí Sydney vyplavilo v posledních dnech řadu podivných tvorů. Místní neměli tušení, o jaké živočichy jde, a tak je spojovali i s mimozemským životem. Tvor velikosti fotbalového míče, který na první pohled vypadá jako přerostlý slimák, je podle akvaristy Harryho Masefielda ve skutečnosti tzv. mořský zajíc. K několika exemplářům poznamenal, že nevypadají příliš šťastně. Úhyn je způsoben zřejmě dramatickými změnami počasí.
Desítky rekreantů vyrušili nečekaní hosté. Na pláži v San Diegu se totiž objevili dva lachtani, kteří během pár minut rozehnali téměř všechny návštěvníky. Ačkoliv se zprvu mohlo zdát, že zvířecí dvojice útočí na lidi, podle odborníka se má celá věc trochu jinak. V době páření se totiž samci jen předvádějí před samicí, o kterou soupeří.