CNN Prima News Švédsko

Švédsko

Výpis příspěvků ke štítku „Švédsko“

Jsem stresař, přiznává žena hokejisty Krejčíka. Prozradila, jak s mužem komunikuje před zápasy

Kontakt s manželem je teď hodně omezený, před zápasem se snažím s ním moc nekomunikovat, abych na něj nepřenesla svou nervozitu, popsala v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS Alžběta Krejčík, manželka hokejového reprezentanta Jakuba Krejčíka. Prozradila také, jestli manželovi vyčítá chyby nebo jestli v týmu funguje mezi hráči rivalita.

Neviděli jste polární záři? Šance bude v Česku i v dalších dnech, meteorologové poradili kde

Polární záře, která se v noci na sobotu objevila v řadě zemí včetně Česka, by mohla být viditelná i v následujících dnech. Na sociální síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) může fenomén způsobit problémy například systémům satelitní navigace. Ředitel Centra pro předpověď kosmického počasí NOAA ale uvedl, že jde o neobvyklou a potenciálně historickou událost.

Geomagnetická bouře dosáhla nejvyššího stupně. Lidem hrozí výpadky navigace či elektřiny

Zemi zasáhla v pátek geomagnetická bouře nejvyššího stupně. Uvedl to podle agentury AFP americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Stalo se tak poprvé od roku 2003. Na řadě míst zeměkoule včetně Česka je tak vidět polární záře. Úřad vydal varování před možnými výpadky systému satelitní navigace či distribuce elektřiny.

Rusko chtělo invazí na Ukrajinu odradit nerozhodné, místo toho se EU a NATO rozšiřují

Jedním z deklarovaných cílů Moskvy v invazi na Ukrajinu bylo odradit některé státy od toho, aby se připojily k Evropské unii či Severoatlantické alianci. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se však daří pravý opak. NATO je nově bohatší o dva členy, Finsko a Švédsko. A nyní do Evropské unie chce také Moldavsko – stát hraničící s Ukrajinou, který má rovněž problémy s proruskými separatisty. Tamní prezidentka Maia Sanduová nyní vede kampaň pro podporu vstupu do EU v referendu, které Moldavce letos čeká.

Česko si pohoršilo v žebříčku kriminality. Stále však patří k nejbezpečnějším zemím v Evropě

Podle nového indexu kriminality zveřejněného webem Numbeo je nejméně bezpečnou zemí Evropy Francie, v těsném závěsu za ní stojí Bělorusko a Belgie. Na opačné straně žebříčku figurují malé státy jako Andorra či Monako. A jak si vede Česko? Ze 43 hodnocených zemí se umístilo na 32. příčce – tedy mezi těmi bezpečnějšími. Oproti loňskému pořadí si však mírně pohoršilo.

Teroristé napojení na IS měli plánovat útok u švédského parlamentu. Zatkli je v Německu

Německé spolkové státní zastupitelství nechalo v úterý u Gery v Durynsku zadržet dva údajné islamisty, píše agentura DPA. Muži jsou podezřelí, že plánovali pomocí střelných zbraní zaútočit u švédského parlamentu. Podle mluvčí spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe dostávali tito Afghánci instrukce od skupiny napojené na teroristickou organizaci Islámský stát.

Po maturitě koupil jednosměrnou letenku do Thajska. Dnes je z něj špičkový šéfkuchař

Vyrůstal ve Švédsku, cestoval do Asie a toužil stát se thajským boxerem. Dnes je 32letý Nilas Corneliussen uznávaným šéfkuchařem v Bangkoku a za sebou má i zkušenosti z restaurace s michelinskou hvězdou. V Thajsku nyní připravuje kulinářské zážitky těm, kteří zamíří do Villa Frantzen – podniku, kde se mísí severské a asijské chutě. Během své náročné cesty na pozici, která ho dnes naplňuje štěstím, si mnohé uvědomil a je vděčný, „že má každý den léto“. Jeho příběh přinesl web CNN Travel.

Švédská policie bije na poplach: Hrozí nová válka gangů. Narůstá počet bombových útoků

Švédská policie varuje, že nastává nová vlna válek mezi zločineckými gangy. Mění se jejich povaha, útoky se tolik nesoustředí přímo na členy gangů, ale například na jejich příbuzné. V rozhovoru to řekla česká velvyslankyně ve Stockholmu Anita Grmelová. Švédská policie v únoru uvedla, že zhruba 62 tisíc lidí působí aktivně ve zločineckých sítích nebo je s nimi nějak spojeno. Severská země v poslední době trpí válkami gangů; počet smrtelných případů střelby se za uplynulé desetiletí v zemi více než ztrojnásobil a je nyní na podstatně vyšší úrovni než v sousedních zemích.

Švédsko vstoupilo do NATO. Skandinávská země se stala 32. členskou zemí aliance

Švédsko se ve čtvrtek stalo 32. členem Severoatlantické aliance. Svůj vstup skandinávská země stvrdila slavnostním uložením přístupového protokolu do úschovy amerického ministerstva zahraničí. Poslední formální krok v procesu přijetí učinil švédský premiér Ulf Kristersson, když protokol předal americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi. Ten připomněl, že Švédsko o vstup do NATO požádalo kvůli ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, a prohlásil, že aliance je nyní silnější než kdykoli dříve.