reklama

Soud odročil jednání ve sporu o nájemné v kauze H-System

Okresní soud pro Prahu-západ odročil jednání ve sporu mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti H-System a bytovým družstvem (BD) Svatopluk o zaplacení nájemného za pozemky u řadových domů a pod nimi v Horoměřicích u Prahy. Soudce stranám navrhoval smírčí řešení, právní zástupkyně konkurzního správce to ale odmítla, bytové družstvo s návrhem souhlasilo. Soud tak dnes jednání pouze formálně zahájil, věcí se začne zabývat až v budoucnu.

reklama

Podle zástupkyně žalobce měla žalovaná strana dostatek času na to, aby navrhla smírčí řešení, případně se s konkurzním správcem setkala. Žalobu konkurzní správce Josef Monsport podal zhruba před rokem. Podle Monsportovy právní zástupkyně nemá BD Svatopluk o jednání zájem. Družstvo naopak tvrdí, že o setkání se zástupci věřitelského výboru žádalo víckrát.

Monsport družstvo žaluje o zaplacení 22 milionů korun za nájemné za byty a pozemky v Horoměřicích u Prahy. Soud dnes zahájil jednání o zaplacení zhruba milionu za nájemné za pozemky pod řadovými domy. O dalších 21 milionech bude jednat v srpnu.

Dvě části žaloby

Monsportova žaloba je rozdělena na dvě části, každou řeší soud samostatně pod jinou spisovou značkou. Dnešní jednání se podle Junka týká pozemků pod řadovými domy a přilehlých zahrad. Řadové domy na pozemcích byly z konkurzu vyňaty. Družstvo Svatopluk s placením nájemného nesouhlasí, uvádí například, že zahrady, za které chce Monsport zaplatit nájemné, zdejší obyvatelé nevyužívají.

Monsport žádá nájemné pouze za poslední tři roky před podáním žaloby, tedy za roky 2016 až 2018, nájemné za předešlá léta je promlčené.

Podle Junka zaslal Monsport družstvu předžalobní výzvu, kde požadoval zaplacení 21 milionů za užívání osmi bytových domů, zhruba tedy 60 bytů, a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů.

Znalci už oceňují byty v konkurzu

Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Znalci začali v těchto dnech v Horoměřicích u Prahy oceňovat byty v konkurzu. Znalce při prohlídkách zajímá skutečný stav bytů, který zohlední při určování ceny. Cenu bytů, za kterou je budou moci současní majitelé nebo další zájemci odkoupit, určí znalecký posudek. Hotový měl být v dubnu, pandemie koronaviru ale jeho zpracování odsunula. Pokud vše půjde hladce, mohly by se první byty začít prodávat letos.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

Tagy: nájemné soud Josef Monsport Horoměřice H-System

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama