CNN Prima News nájemné

nájemné

Výpis příspěvků ke štítku „nájemné“

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

18. srpna 2022 21:57

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

V Česku je nejdražší bydlení z celé EU. Na byt potřebujeme příjmy za patnáct let

19. června 2022 06:15

Vysoké ceny se projevují i v dostupnosti bydlení. V Česku je nejhorší z celé Evropské unie. Na pořízení nemovitosti potřebujeme odkládat veškeré příjmy po dobu patnácti let. V roce 2015 přitom stačilo jen deset let. Levněji je v Polsku, v Maďarsku i u slovenských sousedů. Šampiony jsou Dánové a obyvatelé Kypru, kterým na pořízení průměrného bytu stačí jen sedm ročních příjmů domácnosti.

Kde si v Liberci zdarma odskočit na toaletu? Díky samolepce na podnicích poznáte, kam můžete

23. dubna 2022 23:15

Severočeský Liberec přišel s originálním nápadem, jak vyřešit nedostatek veřejných toalet ve městě. Restaurace, kavárny nebo hospody v centru města vybaví samolepkou, která umožní kolemjdoucím zdarma si odskočit, i když právě nebudou hosty daného podniku. Radnice chce provozovatele motivovat i tím, že jim odpustí nájem za předzahrádky.

Bydlení v pronájmu se prodraží. Ceny rostou kvůli vysoké inflaci i uprchlíkům

17. dubna 2022 08:46

Lidé, kteří žijí v pronájmech, se musí připravit na citelné navýšení cen, především pak ve velkých městech. Může za to hned několik faktorů. Zaprvé je to rušení pandemických opatření znamenající návrat studentů do větších měst či turistů, zadruhé příchod stovek tisíc prchajících Ukrajinců hledající bydlení, a v neposlední řadě vysoká inflace.

S průměrnou mzdou už na hypotéku nedosáhnete. Může za to růst sazeb i přísnější pravidla

6. dubna 2022 05:43

Průměrná výše nabídkových sazeb u hypotečních úvěrů se blíží pěti procentům. Měsíční splátka průměrně objemné hypotéky už přesáhla 20 tisíc korun, a tak je pro lidi s průměrnou mzdou prakticky nedosažitelná. Přispívají k tomu i přísnější pravidla pro získání úvěru na bydlení, jež od dubna obnovila Česká národní banka.

Mladí lidé v „mama hotelu“ ušetří i miliony. Peníze pak mohou dát do akcií, říká Kovanda

11. února 2022 22:38

Mladým lidem se čím dál více vzdaluje vlastní bydlení i výhodnost hypoték. Během pandemie se nemalá část vrátila zpět k rodičům, v „mama hotelu“ ovšem mohou ušetřit nemalé peníze. Ty by měli ideálně investovat třeba do akcií a z výnosů si pak časem koupit vlastní nemovitost, řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj ale spousta lidí žije v atmosféře 90. let, kdy bylo mnohem jednodušší získat vlastní bydlení.

Příspěvek na bydlení se kvůli dražším energiím zvýší, slíbila vláda. O kolik to bude?

5. ledna 2022 14:23
Aktualizováno

Příspěvky na bydlení by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Na dávku by mohlo dosáhnout také více lidí. Vláda schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Kabinet by mohl případně také rozhodnout o dalším navýšení, pokud by ceny dál rostly. Na tiskové konferenci po jednání vlády to ve středu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předlohu vláda posílá do Sněmovny, projednat by ji chtěla zrychleně v legislativní nouzi.