CNN Prima News nájemné

nájemné

Výpis příspěvků ke štítku „nájemné“

Hádka kvůli změně pravidel u nájmů. Ministerský návrh cupují majitelé bytů. Mluví o průšvihu

Přibližně milion lidí žijících v Česku v pronájmu nemá delší smlouvu než na dva roky. Pravidelně musí podepisovat nové smlouvy, které většinou znamenají další zdražení nájmu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené šéfem Pirátů Ivanem Bartošem nyní přišlo s návrhem, který zavedenou praxi razantně omezuje. Krátkodobou smlouvu by bylo možné uzavřít pouze dvakrát a poté by již majitel musel nájemcům nabídnout smlouvu alespoň tříletou. Pronajímatelé však návrh v debatě u kulatého stolu tvrdě kritizovali. Změna by podle nich nájemcům pouze uškodila.

Alarmující čísla: Stoupá počet neplatičů nájemného, je jich o třetinu víc než loni

Počet neplatičů za nájemní bydlení narostl oproti loňskému roku přibližně o třetinu. Vyplývá to z průzkumu mezi členy Asociace nájemního bydlení (ANB). Problém včas zaplatit činži mají senioři, matky samoživitelky, mladé rodiny nebo ti, co v nájmu žijí sami. Podle majitelů pronajímaných nemovitostí jsou mezery v zákoně. Upozorňují, že vystěhovat toho, kdo neplatí, může trvat i déle než rok.

Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé

Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce.

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

V Česku je nejdražší bydlení z celé EU. Na byt potřebujeme příjmy za patnáct let

Vysoké ceny se projevují i v dostupnosti bydlení. V Česku je nejhorší z celé Evropské unie. Na pořízení nemovitosti potřebujeme odkládat veškeré příjmy po dobu patnácti let. V roce 2015 přitom stačilo jen deset let. Levněji je v Polsku, v Maďarsku i u slovenských sousedů. Šampiony jsou Dánové a obyvatelé Kypru, kterým na pořízení průměrného bytu stačí jen sedm ročních příjmů domácnosti.