CNN Prima News nájemné

nájemné

Výpis příspěvků ke štítku „nájemné“

Když banka supluje stát. V Praze nabídne byty zdravotním sestrám za zvýhodněný nájem

6. května 2023 06:04

Města řeší, jak sehnat zdravotníky, učitele nebo policisty. Kvůli drahému bydlení se je úřadům nedaří lákat z jiných regionů a provoz některých institucí je tak ohrožen. Iniciativu začínají přebírat soukromé subjekty. Po vzoru zahraničních projektů staví byty, které chtějí pronajímat levněji, než je na trhu obvyklé.

Vyplatí se čekat s nákupem nemovitosti? Stanjura prozradil, kdy by mohly zlevnit hypotéky

3. dubna 2023 14:08

Levnější hypotéky už brzy. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve vysíláni CNN Prima NEWS řekl, že úrokové sazby u hypoték by už v příštím roce mohly začít klesat. Někteří ekonomové jeho slova potvrzují, tvrdí ale, že pokles bude pozvolný, a varují, že nižší sazby povedou k tomu, že ceny nemovitostí začnou opět růst.

Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé

14. prosince 2022 18:37

Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce.

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

18. srpna 2022 21:57

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

V Česku je nejdražší bydlení z celé EU. Na byt potřebujeme příjmy za patnáct let

19. června 2022 06:15

Vysoké ceny se projevují i v dostupnosti bydlení. V Česku je nejhorší z celé Evropské unie. Na pořízení nemovitosti potřebujeme odkládat veškeré příjmy po dobu patnácti let. V roce 2015 přitom stačilo jen deset let. Levněji je v Polsku, v Maďarsku i u slovenských sousedů. Šampiony jsou Dánové a obyvatelé Kypru, kterým na pořízení průměrného bytu stačí jen sedm ročních příjmů domácnosti.

Kde si v Liberci zdarma odskočit na toaletu? Díky samolepce na podnicích poznáte, kam můžete

23. dubna 2022 23:15

Severočeský Liberec přišel s originálním nápadem, jak vyřešit nedostatek veřejných toalet ve městě. Restaurace, kavárny nebo hospody v centru města vybaví samolepkou, která umožní kolemjdoucím zdarma si odskočit, i když právě nebudou hosty daného podniku. Radnice chce provozovatele motivovat i tím, že jim odpustí nájem za předzahrádky.

Bydlení v pronájmu se prodraží. Ceny rostou kvůli vysoké inflaci i uprchlíkům

17. dubna 2022 08:46

Lidé, kteří žijí v pronájmech, se musí připravit na citelné navýšení cen, především pak ve velkých městech. Může za to hned několik faktorů. Zaprvé je to rušení pandemických opatření znamenající návrat studentů do větších měst či turistů, zadruhé příchod stovek tisíc prchajících Ukrajinců hledající bydlení, a v neposlední řadě vysoká inflace.