CNN Prima News srážky

srážky

Výpis příspěvků ke štítku „srážky“

Sledujte RADAR: Nebezpečná ledovka opět pokryje Česko. Kde si dát největší pozor?

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před tvorbou ledovky během sobotního večera a v noci na neděli. Nebezpečí hrozí především obyvatelům jižních a jihozápadních Čech. Problémům se nevyhnou ani lidé v jihozápadní části Moravy či na východě Čech. Výstraha vstoupí v platnost v sobotu v noci a platit má do nedělního rána. Experti rovněž varovali před smogovou situací v oblasti Ostravska. Během soboty se budou teploty pohybovat v rozmezí −2 až 2 °C. V Čechách může místy i sněžit.

Sledujte RADAR: Do Česka se vkrádá zima, přijde silný vítr. Podívejte se, kde už bude sněžit

Do Česka bude proudit chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu. Nejvyšší teploty se v následujících dnech budou pohybovat okolo 10 °C. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá déšť nebo přeháňky, které mohou být už v oblastech nad 400 metry nad mořem smíšené nebo sněhové. Na Českomoravské vrchovině, západě a jihozápadě Moravy bude ve středu silný vítr, v nárazech může dosáhnout rychlosti přes 65 kilometrů v hodině.

Vrací se El Niño, může způsobovat dlouhá sucha i teplotní rekordy. Jak se projeví v Česku?

Podnebný jev El Niño po letech opět nabírá na síle. V Česku by se v příštím roce mohl projevit nadprůměrnými teplotami, uvedl klimatolog Radim Tolasz pro CNN Prima NEWS. Teplá fáze neboli Jižní oscilace ovlivňuje počasí a klima po celém světě, v některých oblastech ohrožuje i zásoby vody a zemědělství. Dlouhými obdobími beze srážek s vysokými teplotami se projevil dříve též v Evropě. Jeho současnou podobu mohou ovlivnit i klimatické změny.

Léto nekončí, nadprůměrné teploty vydrží do konce měsíce. Utne je prudké ochlazení v říjnu

Nadprůměrně teplé počasí nás neopustí ještě několik týdnů. Vysoké teploty by podle dlouhodobé předpovědi meteorologů měly vydržet až do konce září. Ochlazení přijde začátkem října, kdy budou teploty oproti posledním desetiletím naopak podprůměrné. Dočasný výkyv se očekává i tento týden ve čtvrtek, kdy se teploty z dosavadních „třicítek“ propadnou ke zhruba 20 °C. Objeví se i srážky a ojedinělé bouřky.