CNN Prima News Starlink

Starlink

Výpis příspěvků ke štítku „Starlink“

Ruská vojenská základna na Krymu v plamenech. Běžná nehoda, tvrdí okupanti

Na ruské vojenské základně v Simferopolu vypukl požár. Rusové ho označili za běžný, snímky z místa ale působí jinak. Úspěch ukrajinské protiofenzivy nutí Rusy změnit obrannou taktiku, uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Letouny britské Royal Air Force (RAF) byly vyslány na ochranu lodí, které převážejí obilí v černomořské oblasti. Ukrajinské jednotky dosáhly taktických úspěchů v Záporožské oblasti a u Bachmutu, uvedli analytici z ISW. Ruské úřady tvrdí, že ve čtvrtek zneškodnily několik ukrajinských dronů na vlastním území.

Musk je jediný člověk s mozkem v Americe, říká Medveděv. Miliardář odmítá vypnutí Starlinku

Americký miliardář Elon Musk vyvolal pozdvižení svými údajnými slovy pro spisovatele Waltera Isaacsona, že měl loni vypnout internetovou službu Starlink v oblasti Krymu, aby Ukrajinci nemohli podniknout útok na ruskou flotilu. Z Moskvy zareagoval ruský exprezident Dmitrij Medveděv, který řekl, že Musk je v Severní Americe „posledním člověkem s mozkem“. Sám miliardář nyní popřel, že by Starlink nad Krymem vypnul. Prý zde podle něj ani nikdy nebyl aktivován.

Muskovo šokující přiznání: Miliardář loni vypnul Starlink u Krymu, aby Ukrajinci nemohli útočit

Americký miliardář Elon Musk loni nařídil inženýrům, aby v oblasti Rusy okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu vypnuli internetovou službu Starlink, vlastněnou jeho společností SpaceX. Chtěl tak zabránit útoku na ruskou námořní flotilu, k němuž hodlali Ukrajinci použít ponorky bez lidské posádky s nákladem výbušnin. Podle internetového serveru americké televize CNN o tom píše autor Walter Isaacson v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden.

Válka ve vesmíru? Rusko vyhrožuje, že sestřelí americké satelity včetně těch Muskových

Rusko se směrem k OSN rozčílilo nad tím, že se komerční vesmírné satelity využívají při vojenských operacích. Moskva pohrozila, že pokud americké družice prokazatelně pomohou Ukrajině, může na ně cílit odvetný útok. Rusko tím s největší pravděpodobností naráželo na satelity Starlink, které patří americké společnosti SpaceX Elona Muska a díky kterým mají ukrajinští vojáci přístup k internetu i v problematických oblastech.

Vypne Musk Zelenskému internet? Provoz Starlinku nad Ukrajinou je drahý, říká miliardář

Když nejbohatší člověk planety Elon Musk poskytl krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu napadené zemi svůj satelitní systém Starlink, stal se opěvovaným hrdinou. Jenže téměř po tři čtvrtě roce je pro Ukrajinu nezbytná technologie v ohrožení. Společnost SpaceX, která systém provozuje, totiž už dál nechce vše zajišťovat na své náklady. „Starlink je pro Ukrajinu nepostradatelný,“ píší lidé Muskovi na sociálních sítích. Ten požaduje spoluúčast Pentagonu.