CNN Prima News velryba

velryba

Výpis příspěvků ke štítku „velryba“

Belle svitla naděje, že ji pustí z nádrže smrti. Už nemá moc času, kamarádi zemřeli a smutní

Je nesmírně inteligentní, přátelská a patří k oblíbeným atrakcím obřího obchodního domu. Poslední roky ale běluha Bella bezcílně krouží na hladině těsného akvária v jihokorejském Soulu a smutní. V zajetí žije už deset let, o své druhy přišla dlouhé roky nazpět. Aktivisté a ochránci po celém světě se ji snaží dostat do volné přírody nebo vhodné rezervace, kde by mohla spokojeně žít. Podle zjištění americké stanice CNN se ale věci zkomplikovaly a značně zpomalily. Vědci přitom varují, že se Belle krátí čas. V zajetí se totiž kytovci dožívají polovičního věku.

Horor ve vlnách: Vyděšení plavci prchali před velrybí ploutví, jinde útočil skutečný žralok

Návštěvníky pláže poblíž španělského města La Antille, které leží kousek od Alicante, vyděsila ploutev pohybující se ve vodě. Lidé rychle vylézali na pevninu v domnění, že se jedná o žraloka. Později se však ukázalo, že šlo o zbloudilou velrybu. Takové štěstí ale bohužel neměla zdravotní sestra Delia Yriarteová. Ta byla napadena žralokem během šnorchlování na Galapágách. O obou případech informovaly britské servery Daily Mail a The Sun.

Držte se dál od „špionážní“ velryby, varují norské úřady. Přiblížila se nebezpečně blízko Oslu

Panuje strach o zdraví „špionážní“ běluhy, která již léta brázdí norské vody. Ochočený kytovec se příliš blízko přiblížil hlavnímu městu Oslu a ze strany lidí mu hrozí nebezpečí. Slávu získala velryba před čtyřmi lety při odchycení ve speciálně vyrobeném postroji s držáky na kameru GoPro. Okamžitě se v souvislosti s tím vyrojily spekulace, že sloužila jako ruský špión.

Potápěče spolkla velryba. Byla tam úplná tma, myslel jsem, že jsem mrtvý, popsal

Profesionální lovec humrů Michael Packard se dostal na hranici mezi životem a smrtí, když ho u massachusettského pobřeží spolkla velryba. Muž v ní pobyl i s dýchacím přístrojem na zádech asi 30 vteřin. Nebezpečné a nečekané setkání s keporkakem ale potápěč přežil. Kytovec ho totiž po chvíli jen s malými poraněními zase vyplivl ven. Packard to po propouštění z nemocnice řekl televizní stanici WBZ.

Okno do minulosti: V Thajsku objevili kostru velryby starou pět tisíc let

Thajští vědci objevili dokonale zachovanou kostru velryby – asi 12 kilometrů od pobřeží západně od Bangkoku do vnitrozemí. Stáří odhadují na 5000 let. Podle nich mohla patřit dávnému plejtvákovi Brydeovu, který žije v tropických a subtropických mořích dodnes. Kostru objevili začátkem listopadu a zatím odhalili asi 80 procent ostatků. Výzkumníci doufají, že by kostra mohla prohloubit znalosti o tehdejší mořské fauně.