CNN Prima News Zimbabwe

Zimbabwe

Výpis příspěvků ke štítku „Zimbabwe“

Hyperinflace v Evropě: Když ceny rostou o biliardy procent a peníze jsou dobré jen na zátop

24. května 2022 05:34

Přestože Evropu i celý svět drtí nejvyšší inflace za posledních 40 let, stále jde o úsměvnou epizodu v porovnání s těmi, které (nejen) starý kontinent zažil ještě v poměrně nedávné minulosti. Řeč je o hyperinflaci, která se projevuje mnohem brutálněji, než si v současné době dovedeme představit. V porovnání s ní je 14procentní tempo růstu cen skutečně „čajíčkem pro děti“. Při hyperinflaci totiž ceny rostou o tisíce až biliardy procent měsíčně.

KOMENTÁŘ: Marži 246 procent v ČR nechceme. Za inflaci mohou obchody, ukazuje prstem vláda

27. dubna 2022 08:52

Dvouciferná inflace není žádný med. Nejvíce dopadá na lidi s nejnižšími příjmy. Přestože o jejích příčinách, důsledcích a možnostech řešení byly popsány miliony kilometrů řádků, odborníci bývají ve veřejném prostoru opakovaně přehlušování lidmi povětšinou z řad politiků, kteří nabízí zdánlivě jednoduchá řešení. A ukazují prstem na domnělé viníky. Ani v tom není tuzemská politická reprezentace originální.

Společnost AstraZeneca chce zpoplatnit vakcíny. Doplatí na to rozvojové země

13. listopadu 2021 12:41

Firma AstraZeneca dosud poskytla více než miliardu dávek vakcín proti koronaviru. Očkovací látky se dosud prodávaly za cenu nákladů. Generální ředitel společnosti Pascal Soriot nedávno oznámil, že firma plánuje přejít ke komerčním zakázkám. Mezinárodní charitativní organizace Oxfam společnost obvinila z porušování slibů vůči chudým zemím.

Pytlácké pasti mrzačí v Africe stovky slonů denně. Video zachycuje záchranu mláděte

27. září 2021 07:58

Záchrana sloního mláděte. Právě takové video v pátek umístila organizace Sheldrick Wildlife Trust na svůj Twitter, na kterém doktor Poghon a jeho tým z mobilní veterinární jednotky pomáhají slůněti. To se chytilo do pytlácké pasti poblíž řeky Tana v oblasti Ndera ve Rwandě. Na videozáznamu lze vidět, že zvíře není schopné vymanit kotník z těsné smyčky lana, která je připevněna na kůlu v zemi.

Úspěšný boj proti pytlákům. V Keni ve volné přírodě žije téměř 40 tisíc slonů

4. září 2021 00:12

V Keni žije v současné době ve volné přírodě 36 280 slonů, tedy o 12 procent více než v roce 2014. Podle keňské vlády může za nárůst sloní populace úspěšný boj proti pytláctví. Vyplývá to z nové vládní zprávy z dosud největšího sčítání divokých zvířat, jaké africká země uskutečnila. Nejméně pět druhů zvířat je však kriticky ohrožených, zejména kvůli zásahům lidí do jejich přirozeného prostředí a přeměně půdy na hospodářskou.