Rozkoší k sebepoznání: Tantra pracuje se sexuální energií toho, kdo ji přijímá

ilustrační foto

Tantrické masáže jsou velice žádané

O tantrických masážích panuje řada mýtů a domněnek. Někteří se bojí, stydí nebo naopak mají zcela jiná očekávání. Tantra je jedním slovem zážitek, nebo lépe řečeno prožitek. Nedá se popsat do detailu, musí se zažít. Tanja Andělová se této terapii věnuje již sedmým rokem a jak sama říká, pomáhá lidem pomocí doteků. V čem tkví tajemství tantry? Jde skutečně převážně o erotickou masáž, nebo je podstata úplně jiná?

Tanja na první pohled působí jako veselý a neustále pozitivně naladěný člověk. Jejím posláním je pomáhat lidem uvolnit se, zbavit se každodenního stresu a bolesti jak na těle, tak na duši. A přitom cesta je zdánlivě jednoduchá – dotyky. V dnešní době máme tak málo času zastavit se, trávit více času s partnerem, dětmi a lidmi, které máme rádi, objímat se, dotýkat se jeden druhého. A právě tantrické masáže nenapravují, ale hýčkají a rozmazlují. Představují účinný a příjemný způsob, jak dostat do rovnováhy tělo, duši, srdce i rozum a uvést se do lepší fyzické, psychické, mentální i duchovní harmonie.

Někoho možná napadne, že dotýkat se cizích lidí nemůže být pro každého. Tanja sama přiznává, že se k tomu dostala zvláštní shodou okolností. „Začalo to nevěrou mého tehdejšího životního partnera, kterého lákaly některé praktiky z BDSM (zkratka pro bondage, disciplína, dominance, submisivita, sadismus a masochismus). Díky tomuto impulzu jsem začala více pronikat do vyšších úrovní erotiky a pochopila i jejich seberozvojový a transformační potenciál. A protože mě vždy oslovovalo téma osobnostního rozvoje a možnost v této oblasti pomáhat i ostatním, pochopila jsem, že toto by mohlo být ono moje životní poslání,“ vypráví svůj příběh Tanja.

Tantrická masáž má všestranné ozdravné účinky

Uvědomila si, že prostřednictvím tantrické masáže se může lidí dotknout celostněji, i formou fyzického dotyku, který zastupuje absolutní přijetí každého člověka v celé jeho osobnosti. „Největší přínos tantrické masáže podle mě tkví v její komplexnosti a přesahu do každodenního života klienta. Má všestranné ozdravné účinky, nejen na tělesnou schránku, ale i pro emoce, psychiku, zvýšení energie, zlepšení koncentrace a dokonalejší zapojení intuice,“ vysvětluje Tanja.

Podle ní je tantrická masáž velmi příjemný zážitek a spočívá mimo jiné v něžných dotecích, mazlení různými příjemnými materiály (například peříčka), procítění úplného přijetí osobou maséra nebo masérky. A protože masér/ka pracuje se sexuální energií klientů, svoji roli u toho hraje i erotické vzrušení, které může vést až k extatickým prožitkům. Minimálně ale práce se studem a jeho odhození, znovunalezení autentické vlastní podstaty přijetím vlastní sexuality atd., je také osvobozující, transformační.

Na tantru může přijít téměř každý

„Člověk si s sebou po takovéto masáži nese ten prožitek vnitřní radosti a spokojenosti a nic ho jen tak nerozhází. Cítí se zdravější, odpočinutější, ve své energii, ve svých autentických emocích. A nejenže se tak cítí, ono to tak prokazatelně i je. Navíc to funguje nejen pár dní či hodin po masáži, ale většinou několik dnů až týdnů a často i měsíců,“ pokračuje s tím, že výhod tantrické masáže je samozřejmě mnohem více a na každého působí velmi individuálně.

Pro koho je tantra vhodná? Tanja odpovídá, že prakticky pro každého. Na tantrickou masáž může přijít každý a často chodí i páry. „Zvláště v dnešní době, která je uspěchaná a hektická, je pro každého vhodné se aspoň občas zastavit a příjemně odpočinout, přitom si srovnat energie, myšlenky, odhodit od sebe nepotřebný až toxický myšlenkový balast, po všech stránkách se uvolnit, zregenerovat,“ dodává.

Kdo by se naopak měl tantrickým masážím raději vyhýbat? „Určitě lidé, kteří hledají jednoduchý a povrchní sexuální zážitek. Ti by nemuseli docenit ani tu hloubku prožitku a jeho komplexnost a spoustu dalších přidaných hodnot, které bych mohla jednu po druhé vyjmenovávat ještě hodně dlouho. Pro takové lidi by mohla být dostačující návštěva nějakého erotického podniku. Tantra není vhodná ani pro lidi s počínajícím nebo akutním virovým či bakteriálním onemocněním, jinak může přijít ale každý bez ohledu na věk i pohlaví,“ vysvětluje Tanja.

Tantrická masáž je u muže a ženy diametrálně odlišná

Hodně lidí se bojí toho, že jde o příliš intimní záležitost. Lze udělat tantrickou masáž a vynechat tak intimní partie? „Toto je typicky ženská otázka a je pravda, že ženy jsou malinko opatrnější. Ne každá je na první návštěvě na masáž intimit připravena. Ale určitě to svým klientkám dříve nebo později doporučuji vyzkoušet. Muže naopak většinou zajímá, jestli masáž zahrnuje i intimní partie,“ směje se Tanja.

Tantrická masáž u muže a ženy je diametrálně odlišná. „Tantrické učení říká, že sexualita ženy a muže je zcela opačná i po energetické stránce. Muž je připraven dávat v podstatě ihned, žena je připravena přijímat až po delší době,“ vysvětluje. Neznalost této odlišnosti působí mnoho komplikací v partnerských vztazích a konzultace, třeba i s praktickými ukázkami, mohou být pro spoustu párů velmi přínosné a nápomocné.

Tantra pracuje se sexuální energií

Hlavní rozdíl mezi klasickou a tantrickou masáží spočívá především v tom, že tantra se nezaměřuje na práci se svaly, jejich úpony, páteří a podobně, ale pracuje se sexuální energií toho, kdo masáž přijímá. Není tak razantní, ale naopak jemná, něžná, hladivá a mazlivá. „Ráda bych zmínila i rozdílnost oproti erotické masáži, jejímž cílem je zbavit klienta sexuálního přetlaku,“ doplňuje.

„Tantrické masáže se netýkají pouze fyzického těla, ale využívají doteku především k iniciaci energetického těla, prostřednictvím jehož vedou člověka klidně až ke změněnému stavu vědomí, extatickým a blaženým prožitkům a také k novým životním zkušenostem. Klient procítí návrat do těla. Nevidí se tedy pohledem zvenku, ale zevnitř. Program získávat svoji sebehodnotu hodnocením od jiných je nám systematicky implantován už od dětství, přitom odpojením se od těla a závislostí na ocenění od druhých člověk přestává vnímat sebe samého. Návratem k sobě získává oporu v sobě, nedbá tolik na názory okolí, nenechá se rozhodit, je spokojený sám se sebou. Procítí svoji hodnotu, vrací se k plně prožívanému vědomí sebe. Tantrická masáž je tedy rychlá, pohodlná a pravdivá cesta k sebelásce, ukotvená v těle a podpořená láskyplným dotekem a stimulacemi. Ne nadarmo je nazývána královnou masáží,“ dodává Tanja.

Martina Richterová

Tagy: