CNN Prima News automobilový průmysl

automobilový průmysl

Výpis příspěvků ke štítku „automobilový průmysl“

Poklady automobilového průmyslu z východního bloku, takové je muzeum socialistických vozů

26. října 2022 01:38

Někdejší textilka na břehu řeky Jizery v Železném Brodě skrývá poklady, které rozbuší srdce nejednoho milovníka motorismu. Parta nadšenců tu buduje unikátní sbírku socialistických aut, tedy vozů vyráběných v druhé polovině dvacátého století v někdejším východním bloku. A mají tu řadu unikátů, třeba obrněnou limuzínu jednoho z vládců sovětského svazu.

Plošné výhody pro „pokrytecké“ plug-in hybridy skončí. Auta ztratí ekologický status

9. července 2022 11:44

Vozidla s tzv. plug-in hybridním pohonem mají od roku 2025 ztratit svůj ekologický status, což bude znamenat konec výhod spojených s jejich provozováním včetně bezplatného parkování na modrých zónách a osvobození od dálničních poplatků. Jde o opodstatněnou změnu pohledu zákonodárců na tuto skupinu vozidel, která v praxi umí být méně ekologická než vozy s běžnými spalovacími motory. Zásadní ale bude především vliv na vykazování flotilových emisí CO2 jednotlivými automobilkami.

Budoucnost aut se řeší bez ohledu na to, co lidé chtějí, tvrdí šéf české Toyoty

19. června 2022 09:48

Nejen pandemie koronaviru spojená s nedostatkem čipů nebo válka na Ukrajině. Automobilový průmysl čelí také honbě za nízkoemisním provozem. „Tohle byly tři vlny za posledních šest let, které měly vliv na to, jak se automobilismus proměnil,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Martin Peleška, ředitel českého zastoupení automobilek Toyota a Lexus.

Válku pocítí většina českých firem, zchudne autoprůmysl. Podniky vyhlíží Ukrajince

27. března 2022 07:54

Téměř tři čtvrtiny českých podniků pocítí negativní dopad válečného konfliktu na Ukrajině. Pracovní místa plánují ukrajinským uprchlíkům nabídnout více než dvě třetiny výrobních firem. Podle více než poloviny personalistů by ukrajinští občané mohli pomoci firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Vyplývá to z průzkumu, který personální agentura Hofmann Personal uskutečnila v březnu mezi 158 personalisty z výrobních, velkoobchodních a logistických firem.

Na Ukrajině se bojuje i o klíčovou komoditu. Proč mají automobilky i Apple obavy o neon?

20. března 2022 06:13

Ukrajina byla před vpádem ruských vojsk největším světovým producentem neonu. Tento vzácný plyn patři ke klíčovým surovinám při výrobě čipů. Ukrajina dodávala na trhy asi polovinu celosvětové spotřeby neonu, a tak nyní hrozí prodloužení nedostatku čipů ve všech odvětvích, kde je tato nenahraditelná součástka zapotřebí. Tedy v elektrotechnickém, ale i automobilovém průmyslu.

Začnou Rusové používat ve válce náklaďáky Volvo? Hrozí tam znárodnění automobilek

8. března 2022 11:41

Automobilové továrny evropských nebo japonských značek v Rusku, respektive ty, ve kterých měly rozhodující podíl, až na výjimky zastavily výrobu. Nyní sílí volání po jejich znárodnění. Automobily tak mohou přijít nejen o svůj majetek a miliardové investice do nich, ale existují i reálné obavy, že Rusko bude chtít tyto továrny použít k válečným účelům, konkrétně k výrobě techniky pro armádu.